Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

@ inzaghi

Αν στον εξώστη του διαμερίσματός σου, βουλώσει το οριζόντιο δίκτυο της υδροροής, μουσκέψει η πλάκα και αποκοληθούν οι σοβάδες της οροφής στον εξώστη του απο κάτω ενοίκου, δεν θα θεωρούσες αυτονόητο να αποκαταστήσεις τη ζημιά του γείτονά σου με δική σου δαπάνη ακόμα κι αν δεν αναφέρεται σαφώς στα συμβόλαια ότι ο εξώστης είναι ιδιοκτησίας σου ? Ο εξώστης (για τη δική μου συμβολαιογράφο τουλάχιστον) αποτελεί επέκταση της διηρημένης ιδιοκτησίας και άρα είναι αναπόσπαστο τμήμα αυτής, επειδή αποτυπώνεται στα συνημμένα σχέδια παρόλο που η ίδια δεν κάνει καμία μνεία περι εξωστών στην σύσταση. Σε περίπτωση ρύθμισης αν ο εξώστης υπερβαίνει τα προβλεπόμενα απο τα εγκεκριμένα σχέδια, θα το δηλώσω ως λοιπές παραβάσεις. Αν είναι σε μονοκατοικία και το μέγεθός του ξεπερνά εκέινο μέχρι του οποίου δεν προσμετράει στη δόμηση, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά μήπως το μετρήσω και ως υπερβαση δόμησης .

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό είναι σίγουρο;

 

Δεν είναι εύκολο να κόβω για το παραμικρό ΑΠΥ. δε θα φτάσει και το μπλοκάκι.

 

Δε μπορώ πιστεύεις να κόψω 1 για τα 9 και 1 για το σπίτι; θα έχω πρόβλημα;

 

Κόβουμε τόσες αποδείξεις όσες θέλουμε!!! Βεβαίως δεν ξεχνάμε ότι, οι ΑΠΥ των μηχανικών δεν είναι αποδείξεις για τσίχλες από περίπτερο!

Δηλαδή, αν η συμφωνία μας είναι για να δούμε π.χ. 50 αδόμητα οικόπεδα και να εκδώσουμε αντίστοιχες βεβαιώσεις, απεικονίζουμε τη συμφωνία μας σε ένα συμφωνητικό, εκδίδουμε τις 50 βεβαιώσεις από το σύστημα του ΤΕΕ, εκδίδουμε μία ΑΠΥ και προσέχουμε να περιγράψουμε σωστά το "έργο" στην αιτιολογία της ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως σε έναν πελάτη με 3 βεβαιώσεις έκοψα μια ΑΠΥ όπου έγραψα αναλυτικά τις τρεις βεβαιώσεις και το αντίστοιχο ποσό για την κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

@ inzaghi

Αν στον εξώστη του διαμερίσματός σου, βουλώσει το οριζόντιο δίκτυο της υδροροής, μουσκέψει η πλάκα και αποκοληθούν οι σοβάδες της οροφής στον εξώστη του απο κάτω ενοίκου, δεν θα θεωρούσες αυτονόητο να αποκαταστήσεις τη ζημιά του γείτονά σου με δική σου δαπάνη ακόμα κι αν δεν αναφέρεται σαφώς στα συμβόλαια ότι ο εξώστης είναι ιδιοκτησίας σου ? Ο εξώστης (για τη δική μου συμβολαιογράφο τουλάχιστον) αποτελεί επέκταση της διηρημένης ιδιοκτησίας και άρα είναι αναπόσπαστο τμήμα αυτής, επειδή αποτυπώνεται στα συνημμένα σχέδια παρόλο που η ίδια δεν κάνει καμία μνεία περι εξωστών στην σύσταση. Σε περίπτωση ρύθμισης αν ο εξώστης υπερβαίνει τα προβλεπόμενα απο τα εγκεκριμένα σχέδια, θα το δηλώσω ως λοιπές παραβάσεις. Αν είναι σε μονοκατοικία και το μέγεθός του ξεπερνά εκέινο μέχρι του οποίου δεν προσμετράει στη δόμηση, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά μήπως το μετρήσω και ως υπερβαση δόμησης .

Ε ενταξει τωρα, αν μπουμε στη διαδικασια να ψαξουμε συστασεις οριζοντιου και νομικες υποθεσεις για τουσ σοβαδες, τι να πω...

Εμμενω στην αποψη μου οτι δεν ανηκουν στην ιδιοκτησια μας οι εξωστες αλλα στην τραβηγμενη αυτη περιπτωση που περιγραφεις, θα πληρωνα κανονικα την αποκατασταση της βλαβης, κυριως γιατι εχω εγω την αποκλειστικη χρηση του...

Εγω χρησιμοποιω το μπαλκονι μονο, αρα εγω αναλαμβανω να διεκπεραιωσω τα οποια προβληματα του...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi να σε ρωτήσω κάτι γιατί μου φαίνεται διαφωνούμε. Έχει πελάτης σου κατοικία χτισμένη σε επαφή με το πλάγιο όριο του οικοπέδου το οποίο συνορεύει με το δικό μου αδόμητο οικόπεδο. Έστω ότι έκανε υπέρβαση δόμησης ένα δωμάτιο 15 τμ ως συνέχεια της κατοικίας του και αυτό βρίσκεται εντός του δικού μου οικοπέδου. Θέλει τώρα αυτός να το μεταβιβάσει στο παιδί του. Θα έδινες βεβαίωση μη αυθαιρεσιών;

Link to comment
Share on other sites

Προφανης δεν ειναι η απαντηση? Εχει ΥΔ η οποια δεν τακτοποιειται κιολας...

Αν τα βρειτε με καποιον τροπο και του δωσεις εσυ τη συναινεση να τακτοποιησει σε δικο σου χωρο (δεν ξερω αμα γινεται αυτο βασικα) και τακτοποιηθει, τοτε, ναι, θα δωσω

 

Αλλιως τι να δωσω? Πλακα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

βάζω ένα κομμάτι από το άρθ 84/ΓΟΚ/73

 

β) Η μεγίστη προεξοχή των εξωστών ασχέτως της θέσεως του στηθαίου ή κιγκλιδώματος δεν δύναται να είναι μεγαλυτέρα του ενός δεκάτου (1/10) του πλάτους της οδού κατά την θέσιν του κτιρίου εις ουδεμίαν δε περίπτωσιν πλέον του 1,30 μ.

 

Για δείτε το ρε παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα με εξώστες

 

Ό σημερινός ΓΟΚ/85 έχει κάτι αντίστοιχο ή όχι;

Αν θυμούμαι καλά σημερινός επιτρέπει αρχιτ προεξοχή και στους εξώστες μέχρι 40 εκ

(οπότε αυτό μπορεί να βοηθήσει σε προβλήματά σας σχετικά με εξώστες-μετακινώντας το κιγκλίδωμα- λύνει μάλιστα το πρόβλημα ακόμη και σε παλιές οικοδομές προ του ΓΟΚ/85)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποσες δηλωσεις στο συστημα αυθαιρετων θα κανεις? Τοσες και οι ΑΠΥ σου...

 

Μια ΑΠΥ ανά πρόσωπο και ημέρα είσπραξης αμοιβής απαιτείται. Τίποτα περισσότερο από αυτό. Είτε 1, είτε 41 δουλειές πληρώνεσαι (αρκεί να χωράνε στο χώρο της αιτιολογίας).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Άρθρον 11

«Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων»

Ο παραπάνω μέσα σε « » τίτλος τίθεται όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 άρθρου 9 του Ν. 2831/12/13.6.2000 (ΦΕΚ 140 Α΄).

1. Εξώστες με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία και ημιϋπαίθριοι χώροι διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.