Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

κοίταξε συνάδελφε πως το βλέπω εγώ το θέμα

 

Ο νόμος δεν με υποχρεώνει να ΕΛΕΓΞΩ τα κοινόκτητα και κοινόχρηστα μέν,

αλλά και δεν με ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ δε, να τα ελέγξω και αυτά και ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΣΩ,

ότι είναι σύννομα ( ΠΕΡΑΝ και σε συνέχεια της βεβαίωσης για το διαμέρισμα)

 

Όλα αυτά υπό το πνεύμα της διαπίστωσης ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ ή ΟΧΙ π.χ Σ.Δόμ-

Σ.Κάλυψης κλπ (όπως βγαίνει από το νόημα της σύνταξής του)

και δεν ενδιαφέρεται για τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα

 

Με αυτές τις σκέψεις εγώ θα έδωνα βεβαίωση μεταβίβασης ( κάνω λάθος;;-ίσως)

 

υ.γ μετά την τροπ/ση της σύστασης όμως (ώρα που είναι μάλλον με το υ,γ αναφέρομαι στην άλλη περίπτωσή σου)

τελικά είδα τις συμπηρώσεις σου στο μήνυμα και καταλήγω ότι πρέπει να κένεις αλλαγή σύστασης στην β' περ μόνο

Δεν μας υποχρεώνει, αλλά από την άλλη όταν βεβαιώνουμε ότι στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες που να επηρεάζουν ύψος , κάλυψη , δόμηση δίνουμε βεβαίωση και γίνεται η μεταβίβαση του τίτλου, η μεταβίβαση του ακινήτου, το οποίο έχει και κάποιο % εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο. Και όταν στον ακάλυπτο χώρο υπάρχουν κατασκευές αυθαίρετες το ποσοστό εξ αδιαιρέτου που κι αυτό μεταβιβάζεται έχει αυθαιρεσίες. Ορθά δίνουμε βεβαίωση;; Και ναι και όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ με το παραπάνω μήνυμα μου (που παραθέτεις)

 

απλώς υποστηρίζω ότι μπορείς να ελέγξεις και τα κοιν/στα

και αν δεν έχουν υπερβάσεις και αυτά να το αναφέρεις στην

ίδια την βεβ μεταβ μιάς αυτοτελούς ιδιοκτησίας και ότι απλά

δεν στα απαγορεύει ο Ν

 

Με άλλη έννοια το παραθέτεις

(ήτοι ότι μεταβιβάζονται και επί πλέον δικαιώματα πέραν του διαμερίσματος ας πούμε)

 

και είναι πολύ σωστή και πολύ έξυπνη η σκέψη σου συνάδελφε

 

Συμφωνώ απόλυτα είναι ακριβώς έτσι

(μοιάζει λίγο σαν δούλεμα, στη λαϊκή γλώσσα

ή κοινώς σαν αλχημεία)

 

 

Σχετικό θεωρώ και αυτό χωρίς να κομπορρημονώ

http://www.michaniko...__fromsearch__1

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi εννοείται δεν δίνεις επειδή επηρεάζεται η επιφάνεια της ιδιοκτησίας που ελέγχουμε, ανεξάρτητα αν η πρόσθετη επιφάνεια βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, σε άλλη δικιά μας ιδιοκτησία ή σε ιδιοκτησία τρίτου. Η φράση "με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια" μπορεί να αποτελέσει παγίδα λόγω παρερμηνείας. Συγκεκριμένα, εννοεί - κατά τη γνώμη μου - ότι δεν μας αφορά αν στους κοινόχρηστους χώρους έχει εκτελεστεί αυθαιρεσία από άλλον ιδιοκτήτη, αλλά μόνο αν η δικιά μας ιδιοκτησία (που θα μεταβιβαστεί) έχει επεκταθεί προς τα κει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα οτι δε θα εδινα βεβαιωση και γιατι εχει ΥΔ και γιατι εχει μπει στο δικο σου οικοπεδο....

Δυο λογοι συντρεχουν...

Για τους κοινοχρηστους χωρους και την ερμηνεια του σωστα το ερμηνευεις, ετσι το εκλαμβανω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

οφ τόπικ

Σχετικό θεωρώ και αυτό χωρίς να κομπορρημονώ (!!!)

 

Αλαζονεία - Έπαρση - Καύχηση - Κομπασμός - Κομπορρημοσύνη - Ξιπασιά - Οίηση - Περιαυτολογία - Υπερηφάνεια - Υπεροψία

 

Απίθανη λέξη... σπάνια!!! Μ' αρέσει πολύ να βλέπω τέτοια!

 

ον τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μια ερώτηση τεχνικής φύσεως... Εάν θέλω να εκδόσω βεβαίωση για αγροτεμάχιο, αλλά ο ιδιοκτήτης είναι εταιρεία της οποίας ο τίτλος είναι μακρόσυρτος και δεν χωράει στα πεδία του συστήματος του ΤΕΕ, τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το γράψεις στην τεχν έκθεση ή στις παρατηρήσεις (με το ΑΦΜ βρίσκονται όλα)

Link to comment
Share on other sites

Γραψε το μισό στο επώνυμο και τον άλλο μισό στο όνομα, έτσι θα βγαίνει στα έντυπα μια ενιαία ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρω την εγκύκλιο 14 για αυθαίρετα?Στην οποία αναφέρεται συχνα η κυρία Λεμπέση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.