Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Για την βεβαίωση που προκύπτει από την τακτοποίηση του αυθαιρέτου μόλις κάνεις οριστική υποβολή στα πρόσθετα στοιχεία και θα την χρησιμοποιήσει ο ιδιοκτήτης για να κάνει μία μεταβίβαση ζητάμε έξτρα χρήματα πέρα από την αμοιβή μας λόγω τακτοποίησης ή θεωρείται μέρος αυτής?

 

Τον πελάτη τον νοιάζει πόσα θα σου δώσει σύνολο (ή καλύτερα πόσα θα ξοδέψει σύνολο). Ότι εσύ του ζητήσεις Α+Β = Γ €, ή Δ+Ε= Γ € ή απλώς Γ €, αυτόν τον νοιάζει ότι θα δώσει Γ.

Μην ξεχνάς το (πρόσθετο) τοπογραφικό το οποίο πρέπει να πληρωθείς. Έσύ το διαπραγματεύεσαι όπως θέλεις. Απλά είναι δεοντολογικό και ηθικό όλα αυτά να τα έχεις ξεκαθαρίσει από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα, ποιος εισαι, ο Παπακωνσταντινου και σφραγιζεις εγγραφο του ΥΠΕΚΑ? :mrgreen:

Το 5σελιδο δε σφραγιζεται ρε παιδια, απλως ειναι συνοδευτικο της βεβαιωσης γιατι στο λεκτικο βαζεις οτι θελεις εσυ, οτι ελλειψεις ενδεχομενως να εχει η βεβαιωση...

Εγω επισυναπτω και τη δικια μου βεβαιωση, με το λεκτικο που θελω εγω και φωτογραφικο υλικο που αποτελει αναποσπαστο κομματι της βεβαιωσης, υπογεγραμμενο και σφραγισμενο απο μενα και ζηταω να επισυναφθει στο συμβολαιο...

Παρολα αυτα ορισμενοι συμβολαιογραφοι με γραφουν στα @@ τους, κοβουν απο το πακετο τη βεβαιωση να χρησιμοποιησουν και το αλλο το πετανε...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά εάν πίσω από τη βεβαίωση (στο ίδιο φύλλο δλδ) έχεις γράψει εσύ ότι: Το πεντασέλιδιο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της παρούσας βεβαίωσης και μόνο τότε είναι έγκυρη η βεβαίωση, τότε είσαι καλυμμένος και δεν μπορεί να μην το βάλει!

Link to comment
Share on other sites

Χειρογραφα εννοεις?

Χειρογραφα δεν πειραζω τιποτα....

Απλως γραφω στα σχολια και στα προσθετα στοιχεια της δηλωσης αυτο που λες, οποτε δεν μου το βγαζουνε...

Δεν ξερω κατα ποσον εχω το δικαιωμα να γραψω χειρογραφα πανω στη βεβαιωση του συστηματος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! Μια ερώτηση σχετικά με βεβαίωση μεταβίβασης.

Πρόκειται για διαμέρισμα εντός σχεδίου, στο οποίο είχαν τακτοποιηθεί Η.Χ. με το 3843.

Ο συμβολαιογράφος ζήτησε τοπογραφικό εγσα. Ισχύει αυτό? Γιατί εγώ διαβάζοντας το έγγραφο 13-12-2011 του ΥΠΕΚΑ βγάζω το συμπέρασμα ότι για εντός σχεδίου με Ο.Α. αρκεί μόνο απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου. Κάνω κάπου λάθος?

Επιπλέον συνοψίζοντας τα όσα έχω διαβάσει ως τώρα, για τη βεβαίωση, συμπληρώνω τα γενικά στοιχεία, χωρίς να αναφέρω κάπου το εμβαδόν του διαμερίσματος, κάνω γεωγραφικό προσδιορισμό, δεν πειράζω καθόλου τα φύλλα καταγραφής και απλώς στα σχόλια κάνω μια σύντομη περιγραφή όπου αναφέρω του Η.Χ. που ρυθμίστηκαν (παραστατικά περαίωσης κτλ), βάζω μόνο συμφωνηθείσα αμοιβή, κόβω ΑΠΥ και τέλος. Ξεχνάω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλά τα λες. Συμφωνηθείσα ίσως δε χρειάζεται να βάλεις.

 

Απλά:

Στο τόπικ των αμοιβών εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/23662-%ce%91%ce%bc%ce%bf%ce%b9%ce%b2%ce%ad%cf%82/page__view__findpost__p__387583

θέτω ένα ερώτημα και για το αν χρειάζονται συμφωνητικά και για τις βεβαιώσει

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος ζήτησε τοπογραφικό εγσα. Ισχύει αυτό? Γιατί εγώ διαβάζοντας το έγγραφο 13-12-2011 του ΥΠΕΚΑ βγάζω το συμπέρασμα ότι για εντός σχεδίου με Ο.Α. αρκεί μόνο απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου. Κάνω κάπου λάθος?

Στο έγγραφο που λες, στο τέλος αναφέρει ότι προωθείται νομοθετική ρύθμιση που θα αποσαφηνίζει την κατάσταση. Μέχρι να δημοσιευτεί αυτή η ρύθμιση, ισχύει ο τωρινός νόμος που λέει ότι απαιτείται ΕΓΣΑ και για τα εντός σχεδίου. Αυτός είναι και ο λόγος που οι συμβολαιογράφοι συνεχίζουν να τα ζητάνε.
Link to comment
Share on other sites

Στο έγγραφο που λες, στο τέλος αναφέρει ότι προωθείται νομοθετική ρύθμιση που θα αποσαφηνίζει την κατάσταση. Μέχρι να δημοσιευτεί αυτή η ρύθμιση, ισχύει ο τωρινός νόμος που λέει ότι απαιτείται ΕΓΣΑ και για τα εντός σχεδίου. Αυτός είναι και ο λόγος που οι συμβολαιογράφοι συνεχίζουν να τα ζητάνε.

 

Κατσε να βγει και σε ΦΕΚ...

Εχουμε ακομα...

Μόλις βγει το ΦΕΚ θα πάψει ναχρειάζεται εγσα για εντός σχεδίου δηλαδή? Αν είναι έτσι, να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.