Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Αυτά είναι που πρέπει να διευκρινίσουν γιατί αν το εννοούν έτσι τότε αλλάζουν όλα! Και είναι σημαντικό να το μάθουμε αυτό επίσημα για να ξέρουμε τι θα κάνουμε στις αυτοψίες. Μην εξετάζουμε άδικα περιττούς χώρους που είναι στο ίδιο οικόπεδο της ίδιας ιδιοκτησίας...

Link to comment
Share on other sites

Το ΥΠΕΚΑ, οταν αναφέρεται σε αυτοτελή ιδιοκτησία, ορίζει την αυτοτέλεια με βάση τη χρήση και όχι με βάση τη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών ή όχι. Τουλάχιστον αυτό εγώ έχω καταλάβει. Ομοίως και στον 3843/10, είχα κάνει τακτοποίηση σε υπόγειο που είχε γίνει 2 κατοικίες και στην πολεοδομία μου είχαν πει 2 αιτήσεις, διότι ήταν λειτουργικά αυτοτελείς χώροι, παρόλο που δεν είχαν οριζόντιες και άνηκαν στον ιδιο ιδιοκτητη...

PASLAM13 αυτό που έχεις καταλάβει είναι λάθος... αυτό που λες για τον 3843 πράγματι εφαρμόστηκε γιατί είχε έρθει ώς διαυκρίνηστικη απάντηση, "πόρτα και αίτηση..." μας έλεγαν... τί να κάνουμες κι εμείς? μας ψιλοβόλευε κιόλας, πόρτα επι 232euro λοιπόν...

Τώρα βέβαια τα πράγματα αγριέυουν γιατί δεν μιλάμε για 232ευρώ αλλά για χιλιάρικα αμοιβές και άλλα τόσα κρατήσεις και αν δεν ξεκαθαρισθεί αυτό το θέμα, ή θα μας πάρουν με τις πέτρες ή θα "μπούμε μέσα με τα μπούνια" αν κληθούμε να πληρώσουμε κρατήσεις για ένα τριόροφο 3 κατοικιών του ίδιου ιδιοκτήτη 3 φορές... ενώ έχουμε συμφωνήσει για μία αίτηση.

Όσον αφορά τώρα για το "πόρτα και αίτηση/ιδιοκτησία" το οποίο εφαρμόστηκε στον 3843, σε όσους συμβολαιογράφους κι αν το έχω αναφέρει ψοφάνε στο γέλιο-τρόπος του λέγειν-για τον εισπρακτικό οίστρο του κράτους, δεν γίνεται να επαναπροσδιορίζεται η "ιδιοκτησία" μετά από 70 χρόνια με βάση την ερμηνεία κάποιων δικηγοράκων του κώλ... sorry του υπουργείου.

Η έννοια "ιδιοκτησία" είναι ανελαστικά προσδιορισμένη εδώ και δεκαετίες από τον Αστικό Κώδικα και άμεσα συνδεδεμένη με το έδαφος σε όποιον όροφο κι αν βρίσκεται, από όσα κτίσματα ή παρακολουθήματα κι αν αποτελείται και αναγκαστικά συνδεδεμένη με το ποσοστό συγκυριότητας επί του εδάφους πάντα. Όσα συμβόλαια και να έχει ο ίδιος ιδιοκτήτης σε ένα οικόπεδο, σε μία πολυκατοικία για παράδειγμα, νομικά έχει μία ιδιοκτησία η οποία καθορίζεται από το άθροισμα των χιλιοστών του επι του εδάφους.

Αυτό θέλω να πώ κατ ουσία είναι ότι ιδιοκτησία ή συνιδιοκτησία επί ακινήτου είναι το ποσοστό συγκυριότητας επί του εδάφους με τα παρακολουθήματά του, όσα κι αν είναι αυτά και ότι κι αν είναι αυτά (κατοικίες-αποθήκες-γκαράζ). Τώρα εάν κάποιοι ερμηνεύουν κατα το δοκούν την ένοια της ιδιοκτησίας και "κοτσάρουν" και ένα "αυτοτελή" από μπροστά για ανασχοληθούμε με το "αυτοτελή" και να μήν εστιάσουμε στην λέξη "ιδιοκτησία" άλλο θέμα αυτό.

Πιστευώ δηλαδή ότι η αίτηση για υπαγωγή πρεπει να πηγαίνει "στο όνομα" και όχι "στην πόρτα".

Edited by kontegr
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να πώ κατ ουσία είναι ότι ιδιοκτησία ή συνιδιοκτησία επί ακινήτου είναι το ποσοστό συγκυριότητας επί του εδάφους με τα παρακολουθήματά του, όσα κι αν είναι αυτά και ότι κι αν είναι αυτά (κατοικίες-αποθήκες-γκαράζ). Τώρα εάν κάποιοι ερμηνεύουν κατα το δοκούν την ένοια της ιδιοκτησίας και "κοτσάρουν" και ένα "αυτοτελή" από μπροστά για ανασχοληθούμε με το "αυτοτελή" και να μήν εστιάσουμε στην λέξη "ιδιοκτησία" άλλο θέμα αυτό.

Πιστευώ δηλαδή ότι η αίτηση για υπαγωγή πρεπει να πηγαίνει "στο όνομα" και όχι "στην πόρτα".

 

Kontegr, συμφωνώ 1000% μαζί σου.

Χθές σε εκδήλωση στα χανιά μέλος της διοικούσας στο τεε-τδκ επέμενε ότι πάει πόρτα και αίτηση και επέμενα με ερωτήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό που λες.

Η έννοια Ιδιοκτησία είναι συγκεκριμένη και πιο βαρια από το λειουργικά ανεξάρτητη. Επίσης αυτές οι Μαλα%#$ που βγάζουν σαν απαντήσεις ούτε νομο τροποποιούν, ούτε εγκύκλιος είναι, ούτε τιποτα. Δεν μας καλύπτουν νομικά σε περίπτωση που αυτές διαφέρουν ή λένε άλλα από το ΝΟΜΟ ή την ΕΓΚΥΚΛΙΟ.

 

Αίτηση και τακτοποίηση επί του συνόλου για να μπορεί και μετά την εξόφληση να γίνει σύσταση ιδιοκτησίας!! Αυτό δεν είναι και το ζητούμενο;;

 

Επίσης δεν δεχομαι με τίποτα σε μή άρτι0 και μη οικοδομήσιμο εκτος σχεδίου που σε ένα κτίσμα υπάρχουν 5 διαμερίσματα πχ να κάνω 5 αιτήσεις στο ίδιο όνομα!! Δηλαδή 5 παράβολα και αμοιβή x 5!!

 

Και λέει υποχρεωτικά να αναγράφεται στο Ε9. Ως τι;; Ως διαμέρισμα ή ως κτίσμα;; Και αν αναφέρεται ως κτίσμα τι Ε9 (200 πχ τμ) τι θα παρουσιάσω ως Ε9 στις αιτήσεις για τα διαμερίσματα;;;

 

Και αν έχει αποθηκούλα 10 τμ ξέχωρη από το σπίτι τί θα κάνουμε;; Άλλη αίτηση;;;

 

Και με τους αναλυτικούς, το BBQ και η αλλαγή περιβάλλοντος που λέει στο παράδειγμα είναι λειτουργικά ανεξάρτητα. Άρα γιατί δεν πάει με 1 αίτηση ανά κατηγορία παράβασης αναλυτικού εφόσον είναι ανεξάρτητα λειτουργικά;;

 

Ρε θα μας τρελάνουν τελείως;

Εγώ εμένω: ΑΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ και ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ αίτηση. Όχι ανα πόρτα. Και να πάνε να πνιγ0$%. Και ας πέσω στο 5% να με ελέγξουν και ας μου γυρισουν πισω τιποτα και θα τους παω γ@^#$ας..

 

ΥΓ: Στη ρύθμιση η/χ πέρναγε για πληρότητα από υπάλληλο. Τώρα πληρότητα παίρνεις ηλεκτρονικά και θα ελεγχούν το 5 % ως προς το εμβαδόν, τη χρήση και τη θέση των δηλούμενων χώρων.(παρ.3 αρθρ.27). Φέξε μου και γλύστρισε..

Δεν θα γυριστεί πίσω φάκελος ρε παιδιά, αυτό εκτιμάω εγώ.

 

Ρε δεν ντρέπονται..

Edited by babis.lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω συμφωνώ μαζί σας, αλα το ΥΠΕΚΑ δεν αναφέρεται σε ιδιοκτησία, αλλά σε λειτουργικά ανεξάρτητη ιδιοκτησία...Πρισθέτει λοιπόν και το λειτουργικά ανεξάρτητη...

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό και λογικό είναι ιδιοκτησία και αίτηση αλλά αυτό το "λειτουργικά ανεξάρτητη" τα ανατρέπει όλα από την αρχή. Αν δεν ξεκαθαριστεί αυτό με επίσημο τρόπο είναι περιττό να συζητάμε οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

+100 kontegr - babis lou

Eγω το λεω και αλλιως:

Αλλη αιτηση ανά δικαίωμα, όπως πληρωναμε στο Κτηματολογιο τα δικαιωματα (35Ε αν θυμαμαι; )

 

Το άλλο το θεμα, νο το θιξουμε;

Για ποιο λόγο σε οικοπεδο με καθετη, αν στην μια καθετη υπαρχει κτισμα με Οικ. αδεια και στο αλλο αυθαιρετο, το αυθαιρετο παει με συντελεστη 1;;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Στη ρύθμιση η/χ πέρναγε για πληρότητα από υπάλληλο. Τώρα πληρότητα παίρνεις ηλεκτρονικά και θα ελεγχούν το 5 % ως προς το εμβαδόν, τη χρήση και τη θέση των δηλούμενων χώρων.(παρ.3 αρθρ.27). Φέξε μου και γλύστρισε..

Δεν θα γυριστεί πίσω φάκελος ρε παιδιά, αυτό εκτιμάω εγώ.

 

Ρε δεν ντρέπονται..

 

Νομίζω ότι τα είπες όλα στο ΥΓ και ακόμη καλύτερα στο "Ρε δεν ντρέπονται" !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσοχή!!!

Από πολύ έγκυρες πηγές, όταν θα πάμε να κάνουμε (προσοχή εμείς θα πάμε = extra χρονος, κόπος) στην αντίστοιχη πολεοδομία για να πάρουμε τη σφραγιδα στο έντυπο (που θα τυπώσουμε μέσω του συστήματος) για την ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΑΓΩΓΗ Ν.4014 του αθαιρέτου, τότε ΚΑΙ φάκελο (πλήρη) θα υποβάλλουμε ΚΑΙ έλεγχος αυτού θα γίνει!!!

Προσοχή λοιπόν, ας είμαστε επιφυλακτικοί και προπάντων ...προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω συμφωνώ μαζί σας, αλα το ΥΠΕΚΑ δεν αναφέρεται σε ιδιοκτησία, αλλά σε λειτουργικά ανεξάρτητη ιδιοκτησία...Προσθέτει λοιπόν και το λειτουργικά ανεξάρτητη...

 

Ρε παιδια και εγω συμφωνώ με όλους εδώ αλλά το ΥΠΕΚΑ σε νόμο του κράτους (4014) αναφέρεται σε Δημοτικά διαμερίσματα τα οποία σε προγενέστερο άλλο νόμο του ίδιου &$@* κράτους (3852/2010 - ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ) στο άρθρο 2 παρ.4. τα έχει καταργήσει: "Τα δημοτικά διαμερίσματα στα οποία διαιρούνται οι δήμοι άνω των 100.000 κατοίκων μετονομάζονται σε δημοτικές κοινότητες"

Δεν υφίσταται πλέον νομικά η έννοια του Δ.Διαμερίσματος!!

 

τι να πώ;; Δεν ξέρουν στα υπουργεία μεταξύ τους τι λένε και πάμε εμείς να βγάλουμε άκρη...

 

Ιάσονα: Σίγουρα θα πάει έτσι ρε η διαδικασία; θα υπάρξει έλεγχος των φακέλων;; καταρχάς μέχρι τότε θα τις έχουν λέει καταργήσει! Και αν είναι έτσι τότε ποιό το όλο νόημα της ηλεκτρονικής υποβολής; Για να γίνουν γρήγορα οι αιτήσεις και να ξεκινούν να μαζέυουν παράβολα + πρόστιμα;

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να ρωτησω και κατι αλλο, η αδεια νομιμοποίησης μπορεί να περιλαμβάνει και διαμορφώσεις περιβάλλοντις χώρου; π.χ. ο πελάτης μου έχει δυόροφη οικοδομη με τον ένα όροφο αυθαίρετο...όμως υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και μπορώ να βγάλω άδεια νομιμοποίησης....έτσι μπορώ να περιγράψω και τον περιβάλλον χώρο και την διαμόρφωση που έχει κάνει...π.χ. σκάλες, αναβαθμίδες 1.70μ ....ή γι' αυτά πρέπει να παω με αναλυτικό και πρόστιμο 500ρικο...η άδεια που έχει ο πελάτης είναι του 1970 και δεν έχουν δείξει περιβαλλον χώρο...δεν ξερω αν ηταν απαιτούμενο κι'ολας....τι λέτε;

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.