Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου εντός ΓΠΣ. Τι σημαίνει ΓΠΣ;


Recommended Posts

Δεν είναι σίγουρο ότι διατηρούνται οι παρεκκλίσεις, καθόσον η "γραμμή" είναι να καταργούνται (μέσω του ΓΠΣ) όσες δεν είναι σε πρόβλεψη οικιστικής επέκτασης.

Γιαυτό θέλει προσεκτική ανάγνωση το κείμενο του ΓΠΣ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

@tetris  γι' αυτό σε όσους το ρώτησα δεν απάντησε κανείς με σιγουριά.

 

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού και διόρθωση ορθογραφίας κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

@aggelapi Με τον τρόπο που ρωτάς νομίζω πως ΔΕΝ θα πάρεις την απάντηση που θέλεις.

Η ερώτησή σου είναι είναι πολύ .... γενική. 

Ένα ΓΠΣ θεωρείται και είναι, πάντα, μία μελέτη που αφορά μία ευρύτερη περιοχή ενός δήμου και "ορίζει" ή βάζει τους  πολεοδομικούς όρους- κανόνες, σαν πολυεργαλείο πολεοδομικό, αυτής της περιοχής. 

Έτσι που θέτεις το ερώτημα σε δύο αράδες δεν μας δείχνει ότι διάβασες την "μελέτη", έστω εκείνο το σημείο  που σε αφορά.

Σίγουρα κάτι θα προβλέπει η μελέτη αυτή για την περιοχή που είναι το Γήπεδο αυτό. 

Πάντως όπως είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, με τον νόμο "εκείνου"  του υπουργού (που πάντα είναι στις πρώτες θέσεις σε σταυρούς(???), αν και ΠΑΝΤΑ κάτι καταστρέφει σε κάθε υπουργείο τοποθετηθεί)  υπάρχει πλέον η τάση να καταργηθούν όλες οι παρεκκλίσεις στην εκτός σχεδίου δόμηση.

Εσύ ούτε σε ποια παρέκκλιση, μέχρι στιγμής, είναι το γήπεδό σου μας λες. (εκτός αν το γράφεις και δεν το διάβασα).

Πάντος ακόμη και επέκταση να προβλέπει το ΓΠΣ στην περιοχή που είναι το "χωράφι" σου (όπως γραφει ο tetris) την ξεχνάς, διότι επεκτάσεις τα τελευταία 15-20 χρόνια δεν γίνονται αλλά και δεν πρόκειται να γίνουν.

Θα είναι πιο εύκολο να έρθει "μνημόνιο με λιτότητα" (!!) παρά επέκταση κάποιου συνοικισμού και μάλιστα στη επαρχία.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@nbr ΔεΝ είναι ότι δεν διάβασα.... Είπα δεν το κατάλαβα.... Σε πολεοδομίες που ρώτησα  (2) η μία στην περιοχή μου είπε  με σίγουρα ότι ισχύει.. Ή άλλη εκεί που είναι το τεμάχιο... Σε άλλη πόλη... Δεν είπε ξεκάθαρα ότι δεν ισχύει... Το ίδιο και οι μηχανικοι συνάδελφοι που μίλησα.... 

Δεν θέλω σώνει και ντε να το βγάλω αρτιο.... Θέλω ότι και να είναι.. Να το τεκμηριώσω σωστά.  Είναι κάτι που δεν άλλη τέτοια περίπτωση και από το ψάξιμο δεν έβγαλα άκρη... Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε ένας διαβάζει και ερμηνεύει διαφορετικά το νόμο... 

Ευχαριστώ πάντως! 

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος και διόρθωση ορθογραφίας κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ΔΕΝ μας γράφεις σε ποια παρέκκλιση είναι τι γήπεδο και σύμφωνα με ποιο ΠΔ αποκτά αυτή την παρέκκλιση και επίσης τι αναφέρει, κατά γράμμα, Το Γ.Π.Σ. για την περιοχή που είναι το γήπεδο αυτό.

Μπορώ εγώ να εκφέρω άποψη για ένα γήπεδο, που δεν ξέρω καν που βρίσκεται, τι αναφέρει το ΓΠΣ που μελετά την περιοχή του γηπέδου αυτού και υπάρχει και ο νόμος αυτός της Ν.Δ. (γι' αυτό και πέρασε και στα ψιλά(??)) που τείνει να καταργήσει σχεδόν όλες τις παρεκκλίσεις ??

 

 

Υ.γρ. Κάποτε, σαν ΥΠΕΧΩΔΕ, ο Λαλιώτης προσπάθησε να καταργήσει την ζώνη των 500μ γύρο από τους οικισμούς και σηκώθηκαν και οι πέτρες............ Τώρα ??? Τι?

(Ποτέ δεν ήμουν με τον Λαλιώτη) 

Link to comment
Share on other sites

 ειναι προ του  78 για γήπεδα 2000 στρέμματα  με πρόσωπο 25μ και βαθος 45μ

ειναι σε οικισμο τριλοφου Θεσσαλονίκης ... αγροτεμάχιο εκτός οικισμού.

Ευχαριστώ πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

@aggelapi Στα πολύ σωστά τα οποία επισημαίνουν παραπάνω οι συνάδελφοι θα προσθέσω στη συζήτηση το απόσπασμα της εγκυκλίου του Ν. 4759/20. Αν το ΓΠΣ προβλέπει ρητά ότι οι παρεκκλίσεις αρτιότητας εντός περιοχής του δεν καταργούνται τότε παραμένουν σε ισχύ. Όμως, μετά την πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ έχουμε ακόμη ένα ζήτημα, δηλαδή την απαίτηση προσώπου σε αναγνωρισμένο κοινόχρηστο δρόμο τουλάχιστον 25 μ ,όταν ο δρόμος αυτός δεν είναι εθνικός, επαρχιακός κλπ όπου σε αυτούς ισχύει το ελάχιστο πρόσωπο των 45 μ. Αναμένουμε όλοι μια πλήρη παρουσίαση του ερωτήματος για να μην έχουμε άσκοπες διαδοχικές παραθέσεις.

Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα:
Για τα γήπεδα της παρ.1 του άρθρου 32, οι παρεκκλίσεις της παρ. 2 του άρθρου 1 του από 24.5.1985  π.δ.(Δ΄ 270) καταργούνται, υπό την επιφύλαξη μεταβατικών διατάξεων.
Αντιθέτως, για τα γήπεδα που βρίσκονται μεν σε περιοχές εκτός ρυμοτομικών σχεδίων και εκτός ορίων  των οικισμών (προ του έτους 1923 και οριοθετημένων κάτω από 2000 κατοίκων) αλλά στις οποίες έχουν  καθορισθεί χρήσεις γης και όροι και περιορισμοί δόμησης από εργαλεία πολεοδομικού σχεδιασμού 1 ου   επιπέδου  ή  από  διατάγματα  που  καθορίζουν  όρους  και  περιορισμούς  δόμησης  σε  περιοχές  εκτός  σχεδίου 4 , οι παρεκκλίσεις της παρ. 2 του άρθρου 1 του από 24.5.1985 π.δ. διατηρούνται σε ισχύ, υπό την προϋπόθεση  βέβαια  ότι  δεν  έχουν  ήδη  καταργηθεί  από  τις  ειδικές  ρυθμίσεις  των  σχετικών  π.δ  ή αποφάσεων ή του πολεοδομικού σχεδιασμού πρώτου επιπέδου κάθε περιοχής.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! 'Εχω το εξης θέμα: Αγροτεμάχιο που βρίσκεται εντός  ζώνης 500 μ οικισμού, ηταν κατα παρέκκλιση οικοδομήσιμο (2500 τμ). Με το ΓΠΣ ανήκει σε κατηγορία Γενικής κατοικίας, σαν να ήταν εντός οικισμού.

Το ΓΠΣ δεν έχει αναλυτική κατηγόρια Γενική κατοικιά,που να λέει αν επιτρέπονται οι παρεκκλίσεις και λογικό είναι.

Στις περίφημες οδήγιες του υπουργείου στην τελευταία σελίδα γράφει..."ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ οτι για τα γηπεδα που βρίσκονται εντός περιοχών για τις οποίες από τα εργαλέια πολεοδομικού σχεδιασμού πρώτου επιπέδου γίνεται ρητη αναφορά ότι επιτρέπονται οι παρεκκλίσεις της παρ. 2 του αρθρου 1 του απο24-5-85 π..δ αυτές εξακολουθούν να έχουν εφαρμογή''.

Ενώ από τα αρχικά τμήματα των οδηγιών καταλαβαίνω οτι ισχύουν οι παρεκκλίσεις εκτός αν αναφέρονται στο ΓΠΣ οτι καταργούνται έρχεται η τελευταία  πραγράφος και τα τινάζει ολα.

Στην περίπτωση μου, ξέρει κανείς τελικά τι ισχύει; Οικοδομείται ή όχι;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνουμε τις απαραίτητες διευκρινίσεις. 

Μήπως εννοείς ότι το γήπεδο βρίσκεται σε προβλεπόμενη από το ΓΠΣ ζώνη επέκτασης οικισμού;

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχει περαστεί λάθος το όριο του οικισμού αλλα ας θεωρήσουμε ότι ειμαι στην επέκταση.

Στο ΓΠΣ ο οικισμός και η ζώνη του εχει το ίδιο χρώμα, την ίδια κατηγορία (γενική κατοικια), δεν αναφέρει επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.