Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

να ρωτησω κατι?στις περιπτωσεις του αρθρου 26 2 οπου πληρωνεται μονο το παραβολο κ πρεπει να βγει οικ. αδεια εντος 3 ετων πως γινεται η δηλωση στο συστημα του ΤΕΕ?αφου δε θα φαινονται τα τ. μ. πουθενα πως θα βγει το υψος του παραβολου???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά απάντηση από ΤΕΕ

Αν έχω υπέρβαση ύψους πχ 50 εκατοστά σε έναν νόμιμο όροφο εμβαδού 100τμ στο πεδίο Υ.Δ. κύριων χώρων θα βάλλω εμβαδό 100*0,5=50τμ

Παράξενο δεν είναι που το στηρίζουν αυτό; αλλά και πάλι τι άλλο θα έπρεπε να βάλλουμε; Αν το αφήσουμε κενό δεν θα υπολογίσει πρόστιμο

 

:shock: Δε στέκει!

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία και από εμένα

Στέγαστρο αυτοκινήτου σε ακάλυπτο πολυκατοικίας από σιδηροκατασκευή και κεραμύδια 20τμ.

α) Ποιός το δηλώνει?

β) Θεωρείται Υπέρβαση Δόμησης(δε νομίζω καθώς είναι ανοιχτό από τις τρεις πλευρές, η τέταρτη κολλαει στον τοίχο του κτηρίου)

γ) Θεωρείται Υπερβαση κάλυψης? Ισως.. Είναι και στο προκήπιο...

ή

δ) Πάει με τις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό?

 

Κάποιος? Καποια γνώμη??

 

Επίσης όταν λέει ο νομοθέτης Κύρια και μοναδική κατοικία τί εννοεί? Να μην έχει αλλή κατοικία στο όνομα του ή ότι η κύρια κατοικία του είναι και μοναδική?(με την έννοια ότι δεν μπορεί να έχει παραπάνω από μια κύρια κατοικία)....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν λέει ο νομοθέτης Κύρια και μοναδική κατοικία τί εννοεί? Να μην έχει αλλή κατοικία στο όνομα του ή ότι η κύρια κατοικία του είναι και μοναδική?(με την έννοια ότι δεν μπορεί να έχει παραπάνω από μια κύρια κατοικία)....

 

Όχι, αν ήταν έτσι θα ήταν πλεονασμός η έκφραση.

Εννοεί να μην έχει άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 26 - Ειδικές διατάξεις

3. Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά είκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απάντηση από ΤΕΕ

Αν έχω υπέρβαση ύψους πχ 50 εκατοστά σε έναν νόμιμο όροφο εμβαδού 100τμ στο πεδίο Υ.Δ. κύριων χώρων θα βάλλω εμβαδό 100*0,5=50τμ

Παράξενο δεν είναι που το στηρίζουν αυτό; αλλά και πάλι τι άλλο θα έπρεπε να βάλλουμε; Αν το αφήσουμε κενό δεν θα υπολογίσει πρόστιμο

 

To 0.5 τι σου είπε ότι είναι? συντελεστής? Αν εννοεί τα 50 εκ. το ινόμενο είναι όγκος άρα πέρα από τον πολλαπλασιασμό προχωράς και σε διαίρεση με το ύψος του ορόφου για να βγάλεις τ.μ.

 

Στέγαστρο αυτοκινήτου σε ακάλυπτο πολυκατοικίας από σιδηροκατασκευή και κεραμύδια 20τμ.

α) Ποιός το δηλώνει?

Ενας από τους συνιδιοκτήτες με συναίνεση από τους υπόλοιπους. (24/παρ.2)

 

β) Θεωρείται Υπέρβαση Δόμησης(δε νομίζω καθώς είναι ανοιχτό από τις τρεις πλευρές, η τέταρτη κολλαει στον τοίχο του κτηρίου)

Οχι

 

γ) Θεωρείται Υπερβαση κάλυψης? Ισως.. Είναι και στο προκήπιο...

Ναι

 

Προσωπικές εκτιμήσεις πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Ακινητο με αδεια και χωρις καμια αυθαιρεσια (λεμε τωρα) αλλα ενω στην αδεια το υψος της οικοδομης φαινεται 7,50μ εχει γινει 7.90 (με επιτρεπομενο στα 8μ.). Δεν μπορει να ενημερωθει ο φακελος λογω ογκου..

 

Τι γινεται? Καμια ιδεα?

 

Αφου συμφωνησω με την ΑΝΚΑ οτι δεν στεκει τα περι υπολογισμο ογκου (λογικα τουλαχιστον) πηρα σημερα στο 1522.

 

Μιλησα με εναν κυριο ο οποιος:

 

-Αρχικα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα

-Μετα, αφου του ειπα οτι θα εχω ασυμφωνια με την αδεια και υπερβαση ογκου, μου ειπε να παω με συντελεστη για <20% στο υψος.

-Οταν του ειπα οτι σε αυτη τν περιπτωση ειναι σαν να το "πληρωνω" ολο για αυθαιρετο, μου ειπε να τον παρω αυριο μπας και βρει καποια ακρη..

 

Σχολια: Πολυ ευγενικος και με καλη διαθεση για συζητηση και κατανοηση..

Δεν ξερουν τι τους γινεται (αν και αυτο ηταν γνωστο).. Και φυσικα δεν φταει ο υπαλληλος για αυτο........

Link to comment
Share on other sites

Στέγαστρο αυτοκινήτου σε ακάλυπτο πολυκατοικίας από σιδηροκατασκευή και κεραμύδια 20τμ.

α) Ποιός το δηλώνει?

Ενας από τους συνιδιοκτήτες με συναίνεση από τους υπόλοιπους. (24/παρ.2)

 

β) Θεωρείται Υπέρβαση Δόμησης(δε νομίζω καθώς είναι ανοιχτό από τις τρεις πλευρές, η τέταρτη κολλαει στον τοίχο του κτηρίου)

Οχι

 

γ) Θεωρείται Υπερβαση κάλυψης? Ισως.. Είναι και στο προκήπιο...

Ναι

 

Προσωπικές εκτιμήσεις πάντα....

 

Θεωρείται ΗΧ; Ανοιχτό γκαράζ;

Σίγουρα υπέρβαση κάλυψης για μένα και ίσως ΚΑΙ δόμησης (πχ αν θεωρείται ΗΧ και έχεις ξεπεράσει το επιτρεπόμενο ποσοστό)

Link to comment
Share on other sites

Αρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σας ppetros και anka το στέγαστρο αυτοκινήτου δηλώνεται σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής -σαν βοηθητικός χώρος- 20τμ.... με υπέρβαση κάλυψης ( αν δεν υπάρχει περρίσευμα κάλυψης) και ίσως και δόμησης...

Υπερβολή είναι... Καλύτερα να ξήλωθεί!

Γνώμη μου είναι πως πρέπει να πάει στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό για 500 Ευρώ πρόστιμο.

 

Σας ευχαριστώ όπως και να χει! Θα περιμένουμε καμιά διευκρίνηση ακόμα να δούμε τι θα πούμε στους πελάτες μας...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν ήταν έτσι θα ήταν πλεονασμός η έκφραση.

Εννοεί να μην έχει άλλη κατοικία.

 

Δηλαδή για να καταλάβω, έχω δηλωμένα στο Ε9 το σπίτι της μόνιμης κατοικίας μου 100 τ.μ., ένα εξοχικό 70 τ.μ. και το πατρικό του πατέρα μου. Το σπίτι της μόνιμης κατοικίας μου είναι αυθαίρετο. Δεν θεωρείται από τον νόμο "κύρια και μοναδική κατοικία"? Πρέπει για να κάνω χρήση του συντελεστή να μην δηλώνω κανένα άλλο ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.