Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Μόνο αν προλαβαίνει κάποιος να οριστικοποιήσει τη δήλωση αξίζει τον κόπο να ..τρέξει.

 

Φαντάζομαι πως δεν εννοείς ως προθεσμία οριστικοποίησης την 31/5. Γιατί εγώ πιστεύω ότι και τη δευτέρα (τουλάχιστον) μια χαρά θα μπορείς να οριστικοποιείς!!! Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω ( :smile: ) μια και πελάτης πλήρωσε σήμερα τις τελυταίες 2 δόσεις, οπότε αναγκαστικά η οριστικοποίηση πάει για δευτέρα.

Επίσης φαντάζομαι ως οριστικοποίηση δεν εννοείς την ολοκλήρωση και της Β' φάσης, αλλά την οριστική υπαγωγή, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το σύστημα θα είναι ανοιχτό για οριστικοποιήσεις κλπ μέχρι την ψήφιση του νέου νόμου. Θα δούμε...

(πάντως για καλό και για κακό οριστικοποίησα όσα είχαν εξοφλήσει το πρόστιμό τους διότι ποτέ δεν ξέρεις με το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ...)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν εννοείς ως προθεσμία οριστικοποίησης την 31/5. Γιατί εγώ πιστεύω ότι και τη δευτέρα (τουλάχιστον) μια χαρά θα μπορείς να οριστικοποιείς!!! Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω ( :smile: ) μια και πελάτης πλήρωσε σήμερα τις τελυταίες 2 δόσεις, οπότε αναγκαστικά η οριστικοποίηση πάει για δευτέρα.

Επίσης φαντάζομαι ως οριστικοποίηση δεν εννοείς την ολοκλήρωση και της Β' φάσης, αλλά την οριστική υπαγωγή, σωστά?

 

Σωστά όλα όσα αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

To TEE που είτε θέλουμε είτε όχι παίζει ρόλο και έχει λόγο στην διαδικασία του 4014 , απαντά σήμερα ότι το μόνο που κλείνει από αύριο είναι η έκδοση νέων παραβόλων ένταξης. Ολα τα άλλα θα λειτουργούν κανονικά.

Αρα από αυριο συνεχίζουμε κανονικά τα πάντα πλην νέων δηλώσεων. Οπότε , οριστικοποιούμε χωρίς πρόβλημα όποτε θέλουμε έως τις 30/9.

 

Συμπεραίνω λοιπόν ότι το μόνο που μπορεί να ανατρέψει τα παραπάνω είναι η αλλαγή του νόμου ή η (αναμενόμενη) δημοσίευση της απόφασης του ΣτΕ.

 

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το άγχος της οριστικοποίησης έως 31/5. (Εκτός αν την Δευτέρα δημοσιευθεί η απόφαση ή αλλάξει ο νόμος).

 

Διαφωνείτε ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά στους όρους "ολοκληρωμένη υπαγωγή" και "οριστικοποίηση"? Η σαν "οριστικοποίηση" θεωρουμε ότι έχουμε ολοκληρώσει την αποστολή των στοιχείων της β΄φάσης ? Αυτό δεν αλλαζει κάτι στην εμφάνιση της κατάστασης της δήλωσης. Έτσι δεν είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

To TEE που είτε θέλουμε είτε όχι παίζει ρόλο και έχει λόγο στην διαδικασία του 4014 , απαντά σήμερα ότι το μόνο που κλείνει από αύριο είναι η έκδοση νέων παραβόλων ένταξης. Ολα τα άλλα θα λειτουργούν κανονικά.

Αρα από αυριο συνεχίζουμε κανονικά τα πάντα πλην νέων δηλώσεων. Οπότε , οριστικοποιούμε χωρίς πρόβλημα όποτε θέλουμε έως τις 30/9.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι το μόνο που μπορεί να ανατρέψει τα παραπάνω είναι η αλλαγή του νόμου ή η (αναμενόμενη) δημοσίευση της απόφασης του ΣτΕ.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το άγχος της οριστικοποίησης έως 31/5. (Εκτός αν την Δευτέρα δημοσιευθεί η απόφαση ή αλλάξει ο νόμος).

Διαφωνείτε ?

 

Συμφωνώ σε όλα, με τη μόνη διαφορά οι κατηγορίες που ο νέος νόμος θα ξεχωρίζει τις δηλώσεις που έγιναν με τον 4014 να μην συμπεριλαμβάνουν την κατηγορία "Όλα όσα έκαναν ολοκληρωμένη υπαγωγή έως την ημερομηνία λήξης του 4014", αλλά να συμπεριλαμβάνουν την κατηγορία "Όλα όσα έκαναν ολοκληρωμένη υπαγωγή έως την ημερομηνία δημοσίευσης του νέου νόμου"........

 

παίδες γιατί τόσο άγχος να προλάβετε;

ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω

 

"Μαύρα μάτια" κάναμε για να σε διαβάσουμε φίλε συνταξιούχε......

 

 

Υπάρχει διαφορά στους όρους "ολοκληρωμένη υπαγωγή" και "οριστικοποίηση"? Η σαν "οριστικοποίηση" θεωρουμε ότι έχουμε ολοκληρώσει την αποστολή των στοιχείων της β΄φάσης ? Αυτό δεν αλλαζει κάτι στην εμφάνιση της κατάστασης της δήλωσης. Έτσι δεν είναι ? 

 

Το ίδιο είναι.

Η β' φάση έχει περιθώριο έως 30.9.2013

Link to comment
Share on other sites

'Εχω υποβάλει αυθαίρετο σε προσωρινή υπαγωγή με συνολικό πρόστιμο 506ευρω . Αν και ζήτησα εφάπαξ καταβολή με έκπτωση 20% το σύστημα μου δεν μου αναγνωρίζει την έκπτωση και μου δείχνει υπόλοιπο προστίμου 6ευρώ . Ξέρει κανείς το γιατί ? Το αυθαίρετο ήταν 25τ.μ..

Link to comment
Share on other sites

'Εχω υποβάλει αυθαίρετο σε προσωρινή υπαγωγή με συνολικό πρόστιμο 506ευρω . Αν και ζήτησα εφάπαξ καταβολή με έκπτωση 20% το σύστημα μου δεν μου αναγνωρίζει την έκπτωση και μου δείχνει υπόλοιπο προστίμου 6ευρώ . Ξέρει κανείς το γιατί ? Το αυθαίρετο ήταν 25τ.μ..

 

Μ4014, Αρθρο 24, παρ, 8α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.