Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα! Σε δηλωση του 4014 σε ολοκληρωμενη υπαγωγη, που ειχα ζητησει τις προαλλες να ανοιχτει προκειμενου να ακυρωσω λαθος υποβαλλομενο αρχειο, ειδα με εκπληξη σημερα οτι δεν μπορω αφου ακυρωσω να κανω αιτηση για επαναφορα σε οριστικη. Η δηλωση εχει χρησιμοποιηθει σε συμβολαιο, πραγμα που με αγχωνει ακομη πιο πολυ. Τι πρεπει να κανω;!;!;!

Link to comment
Share on other sites

Οποια δηλωση δεν ειναι ΗΔΗ σε ολοκληρωμενη υπαγωγη ξεχαστε την.

Θα παει με τον Ν4178.

Εκτος να εχει αλλη ενημερωση ο φιλος kontegr.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 30

 

2. για τις ολοκληρωμενες πραξεις υπαγωγης για τις οποιες εχει καταβληθει το συνολο του προστιμου και εχει περαιωθει η διαδικασια, αυτοματως ή με αιτηση του ενδιαφερομενου ,

 

εκδίδεται πραξη ολοκληρωσης της υπαγωγης κατα τις διαταξεις του παροντος

 

3. εκκρεμεις υποθεσεις διεκπεραιωνονται συμφωνα με τις διαταξεις του παροντος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι η μόνη. Όλοι κάπως έτσι είμαστε. Νομίζω ότι θα μπορούμε να ανεβάσουμε αρχεία στη πλατφόρμα του 4014 μέχρι τη λήξη του 4178... Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

και με την παλιοτητα τι γινεται?εγω εχω παραβασεις οπως αλλαγες χρησεων η κατηγ 13 με υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη και μηχανικου.πως αποδεικνυω την παλαιοτητα τωρα?ανεβαζω αυτα που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο νομιζω, τα αρχεια που δεν εχουμε ανεβασει σε μια οριστικη υπαγωγη θα πανε με τις ημερομηνιες του νεου νομου.  Αλλα πως θα σιγουρευτουμε οτι ετσι θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα! Σε δηλωση του 4014 σε ολοκληρωμενη υπαγωγη, που ειχα ζητησει τις προαλλες να ανοιχτει προκειμενου να ακυρωσω λαθος υποβαλλομενο αρχειο, ειδα με εκπληξη σημερα οτι δεν μπορω αφου ακυρωσω να κανω αιτηση για επαναφορα σε οριστικη. Η δηλωση εχει χρησιμοποιηθει σε συμβολαιο, πραγμα που με αγχωνει ακομη πιο πολυ. Τι πρεπει να κανω;!;!;!

 

Ξέχασέ το τώρα. Δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα. Πρέπει να ξαναενταχθεί πιά στον 4178. Έχεις πρόβλημα με τα συμβόλαια που έγιναν. Μίλα οπωσδήποτε με συμβολαιογράφο και ΤΕΕ.

 

εγω εχω ολοκληρωμενες αλλα δεν εχω αναβασεια αρχεια.τι γινεται με αυτες τις δηλωσεις?

 

Μπορείς από χθες ν' ανεβάσεις ό,τι αρχείο κ.λπ. θέλεις.

 

 

και με την παλιοτητα τι γινεται?εγω εχω παραβασεις οπως αλλαγες χρησεων η κατηγ 13 με υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη και μηχανικου.πως αποδεικνυω την παλαιοτητα τωρα?ανεβαζω αυτα που εχω?

 

Για να κλείσουν οι οριστικοποιημένες του 4014 ανεβάζεις αυτά που έχεις.

"Αύριο" που θα χρειαστεί να μεταπηδήσουν στον 4178 οι δηλώσεις αυτές, ακολουθείς τις νέες πλέον προδιαγραφές....

 

 

Και εγω το ιδιο νομιζω, τα αρχεια που δεν εχουμε ανεβασει σε μια οριστικη υπαγωγη θα πανε με τις ημερομηνιες του νεου νομου.  Αλλα πως θα σιγουρευτουμε οτι ετσι θα ειναι?

 

 

Περιθώριο για ανέβασμα αρχείων οριστικοποιημένων δηλώσεων 4014 είναι έως 30.9.2013 με βάσει τον 4014. 

Με βάσει όμως τον 4178 είναι μέχρι 8.2.2015.

Αν κάποια από τις δηλώσεις αυτές "αναγκαστεί" να μπει στον 4178 τότε το περιθώριο γίνεται 6 μήνες από την ημερομηνία ένταξής της σε αυτόν.

Δηλαδή, ....τρία πουλάκια κάθονται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 30

 

2. για τις ολοκληρωμενες πραξεις υπαγωγης για τις οποιες εχει καταβληθει το συνολο του προστιμου και εχει περαιωθει η διαδικασια, αυτοματως ή με αιτηση του ενδιαφερομενου ,

 

εκδίδεται πραξη ολοκληρωσης της υπαγωγης κατα τις διαταξεις του παροντος

 

3. εκκρεμεις υποθεσεις διεκπεραιωνονται συμφωνα με τις διαταξεις του παροντος.

 

Σωστό αυτό. Όμως όσοι έχουν κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή με πληρωμή του 30% του προστίμου, χρειάζεται να κάνουν κάτι με τον 4178, ή απλώς θα συνεχίσουν να πληρώνουν το υπόλοιπο του προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.