Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Τώρα με τον 4042 μάλλον μπορεούν και τα περαιωμένα του 3843.

Για την διαδικασία είναι ότι ακριβώς έχεις γράψει.Αλλά μην κάνεις οριστική υπαγωγή , δεν υπάρχει λόγος βιασύνης (εκτός και αν υπάρχει :smile: )

 

Ευχαριστω Μανωλη,

 

ναι με τον 4042 ξεκαθαριζουν, τους πηρε λιγο χρονο να το σκεφτουν.. :idea:

Εχει φρικαρει ο ιδιοκτητης θελει να ξεμπερδευει και να κανει και μεταβιβαση, λογικο. Απλα δεν ξερω τα επομενα βηματα, οτι αν πατησω εφαπαξ μπορω να συμπληρωσω το κουμπι συμψηφισμος, ή θα περιμενει αυτο να πληρωθει το ποσο και δε θα μου το γυριζουν πισω απο το ΤΕΕ.

Στο ΤΕΕ εννοειται αφαντοι και ανενημερωτοι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βγάλει υπόλοιπο 150 ΕΥΡΩ.

Νομίζω πως όταν το υπόλοιπο είναι κάτω από 400 ΕΥΡΩ δεν κάνει έκπτωση...

 

Επεσα στη περίπτωση δηλαδή.... καλά... τί να κάνω.. δεν φταίω εγώ... δεν μπορώ να του βγάλω το σπίτι μικρότερο!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο ότι παρά το γεγονός ότι δεν φαίνεται ξεκάθαρα, νομίζω ότι ο ποιητής θέλει να μιλήσει για ιδιοκτησία... π.χ. ένα διαμέρισμα έχει μόνη αυθαιρεσία το ύψος... άρα το συγχωρούμε (!) και του βάζουμε μειωμένο συντελεστή.... Αν τώρα ο πονηρός έκλεισε και τον η/χ ή μεγάλωσε μπαλκόνια ή έκλεισε φωταγωγό, να πληρώσει και όλες τις αυθαιρεσίες...

Εσύ το μοιράζεις ακόμη και στα δωμάτια!

Καταλαβαίνω τη λογική αλλά εδώ δεν κρίνεται το τί θεωρούμε εμείς σωστό.... ή τί καταλαβαίνουμε εμείς... Το ζήτημα είναι τί θέλει να πεί ο ποιητής... εκεί διαφωνούμε...

Το τι θέλει να πει ο ποιητής δεν έχει σημασία. Το τι έχει πει, έχει: τμήμα κτιρίου. Δηλώνουμε λοιπόν και στην ίδια ιδιοκτησία το νόμιμο τμήμα με συντ 0,2 και τα το μη νόμιμο τμήμα με 1,2. Είμαστε σύννομοι. Είναι και λογικό: δηλ για την ίδια παράβαση κάποιος θα πληρώσει τα 6πλάσια (σα να ναι καινούργιο το σπίτι), επειδή έχει κλείσει έναν Η/Χ...;

 

Πρόστιμο 2150 € και παράβολο 2000 ευρώ (αλλη κατοικία 105τ.μ.)

Αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει μετρητά, για το -20% τί πρέπει να κάνει;

Πληρώνει το παράβολο και χάνει το υπόλοιπο;;;

Και τί δείχνω εγώ μετά τη πληρωμή του; Το περνάω στο σύστημα, δίνω εφάπαξ στη 2η υποβολή και μου δείχνει μηδενικό;;;

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει άμεσα...θα το εκτιμούσα... γιατί τον περιμένω τώρα, το μεσημέρι...

Ευχαριστώ!

Σε πρόλαβα...;

Δήλωσε αρχικά 99 μ2 ώστε να βγει το παράβολο 1000 € και στην υπαγωγή κάνεις τη διόρθωση και πληρώνεις το υπόλοιπο με έκπτωση...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώσεις ότι θα πληρώσεις εφάπαξ και το ποσό που προκύπτει μετά την έκπτωση είναι μικρότερο των 2.000, τότε δεν θα πληρώσεις τίποτα άλλο και την διαφορά την χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εντάξω στο σύστημα ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα που πλέον έχει μπεί στο σχέδιο ώστε να βγάλω άδεια μετά!

Ξέρει κανείς τι συμπληρώνουμε??Έβαλα συνολικά τα τετραγωνικά του σαν υπέρβαση ΣΔ κύριων χώρων,τιμες ζώνης,ιδικτήτες κτλ..πρόστιμο δεν βγάζει!!!

Δεν υποτίθεται ότι πρέπει να πληρωθεί κάποιο παράβολο για να ενταχθεί στη ρύθμιση??

Έχετε καμία ιδέα αν στην τεχνική έκθεση πρέπει να κάνω αναλυτική περιγραφή του κτίσματος??Θα χρησιμέψει πουθενά αυτό??

Εχει κανει κανείς παρόμοια περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόλαβα...;

Δήλωσε αρχικά 99 μ2 ώστε να βγει το παράβολο 1000 € και στην υπαγωγή κάνεις τη διόρθωση και πληρώνεις το υπόλοιπο με έκπτωση...

 

Αν και διαφωνώ να "διακινδυνεύουμε" να εμπαίζουμε το σύστημα για να γλιτώσει (ίσως) κάποια λεφτά ο πελάτης, αυτό που περιγράφεις γίνεται?

 

Το σκεφτόμουν στην παρακάτω περίπτωση (εικονικά - βολικά νούμερα):

 

Πελάτης με βεβαιωμένα εξοφλημένα πρόστιμα 7.500€

Το πρόστιμο σύνολο του βγαίνει 10.000€

Έχει 90 τμ αυθαίρετο, οπότε το παράβολο είναι 1000€, τα οποία τα πληρώνει οπωσδήποτε και επιλέγουμε εφάπαξ.

Άρα:

10.000*0.80= 8.000€

8.000-1.000= 7.000€ υπόλοιπο για πληρωμή, αλλά καλύπτεται από τα 7.500€ ήδη πληρωμένα πρόστιμα

 

ΟΠΟΤΕ: Πληρώνει μόνο παράβολο = 1000 €

 

ΑΛΛΑ

 

Εάν βάλουμε αρχικά λιγότερα τμ, πχ 45, το παράβολο θα βγαίνει 500€ και θα έχουμε:

 

10.000*0.80= 8.000€

8.000-500= 7.500€ υπόλοιπο για πληρωμή που όμως πάλι καλύπτεται από τα ήδη 7500€ πληρωμένα πρόστιμα.

 

ΟΠΟΤΕ: Πληρώνει μόνο παράβολο 500€.

 

ΑΡΑ: Αφού πληρωθεί το παράβολο, αλλάζουμε τα τμ και μετά κάνουμε την υποβολή για εφάπαξ.

 

ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ???

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, καταρχάς άλλο το 99 / 105, άλλο το 45 / 90.

Το να κάνει ο συνάδερφος JTB την επιλογή αυτή δεν το βρίσκω "ανήθικο" ή αντιδεοντολογικό. Εν προκειμένω φταίει και η χαζή αυτή διάταξη για τη μη έκπτωση στο υπόλοιπο < 400€.

 

Η δυνατότητα υπάρχει, ενώ και τυπικά η διαδικασία σου επιτρέπει να αλλάξεις τα δεδομένα στη λεγόμενη β' φάση οπότε και υποτίθεται ότι κάνεις ακριβέστερες μετρήσεις κλπ.

Το ιστορικό των δεδομένων της δήλωσης δε νομίζω ότι φαίνεται πουθενά.

 

Ακόμα και στη δικιά σου περίπτωση, όμως, που είναι κραυγαλέα η παρατυπία (σε συμβουλεύω αν κάνεις κάτι τέτοιο να δηλώσεις αρχκά τα 90 μ2 ως κύρια κατοικία), γιατί να μην το κάνεις; Ο πελάτης σου οφείλει στο δημόσιο σύμφωνα με το νόμο 8000. Έχει πληρώσει ήδη 7500, χρωστάει ακόμα 500. Γιατί να πληρώσει 1000 για κάτι το διαδικαστικό;

Για να μη μιλήσω για τον πληθωρισμό και τα χρήματα σε δραχμές που έχει πληρώσει ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω.... την δήλωση την έχω κάνει ήδη και το απόγευμα θα έρθει ο πελάτης για να του δώσω το χαρτί να πάει αύριο να πληρώσει το παράβολο, οπότε μπορώ να την αγνοήσω και να κάνω άλλη με 500€ παράβολο.

 

Βέβαια κατά 99,99% ΔΕΝ θα το κάνω, γιατί τα τμ που χρησιμοποίησα στην δήλωση, τα πήρα από το χαρτί αυτοψίας της πολεοδομίας που του έριξε τα πρόστιμα!!!

 

Απλά είναι ακόμη λίγο τροφή για σκέψη!!!

 

Άλλες γνώμες???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! μου συνέβει μόνο σε μένα ή και σε άλλους...'εχω κάνει 7 φύλλα καταγραφής και όταν πάω να εκτυπώσω το pdf. εμφανίζονται τα μισά και μπερδεμένα, δηλαδή το φύλλο καταγραφής 1 έχεις πάει στη θέση 3 και ούτω καθ εξής... Εχει πάθει κάτι το σύστημα? Γνωρίζει κάποιος?

Edited by igp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.