Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

και εμενα αυτο με ανησυχησε, αλλα μιλωντας με τον λογιστη μου , μου ειπε οτι δεν παει να λεει οτι θελει το καθε τεε, φπα και φεμ αποδιδεις επι αυτων που λαμβανεις

 

 

Dora22 δεν είναι το κάθε ΤΕΕ που λέει ότι θέλει, υπάρχει ΦΕΚ Ν3919, στο τέλος λέει ότι οι κρατήσεις «υπολογίζονται επί της νόμιμης αμοιβής» ή «επί της συμβατικής αμοιβής, εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη αμοιβή»

 

Άρθρο 7, Παρ 4

Οι εισφορές υπέρ του Τ.Ε.Ε., υπέρ ασφαλιστικών ταμείων και λογαριασμών, καθώς και οι λοιπές εισφορές και

δικαιώματα που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία ότι υπολογίζονται επί της αμοιβής των μηχανικών, υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής, εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη αμοιβή κατά την έννοια

της παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. 696/1974, όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 8, άλλως υπολογίζονται επί

της νόμιμης αμοιβής.

---------

Ο terry σωστά είπε ΦΕΜ και ΦΠΑ είναι φόροι και όχι κρατήσεις τους οποίους πληρώνεις σύμφωνα με την αμοιβή η οποία από ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να είναι χαμηλότερη από ότι της νόμιμης

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Kαλά με ΤΣΜΕΔΕ , ΦΕΜ.

Για το 2% του ΤΕΕ πως θα γίνεται πλέον;

Θα κρατείται μέσω ΕΤΕ και αν ναι με ποια εντολή πληρωμής;

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ηξερα και υποστηριζω μεχρι τωρα ειναι οτι τεε , τσμεδε επι της νομιμης , φπα φεμ επι της συμφωνειθησας .Σωστα ???

Link to comment
Share on other sites

Ο terry σωστά είπε ΦΕΜ και ΦΠΑ είναι φόροι και όχι κρατήσεις τους οποίους πληρώνεις σύμφωνα με την αμοιβή η οποία από ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να είναι χαμηλότερη από ότι της νόμιμης

Συναδερφε αυτο απο που το καταλαβες?απλα αν ειναι πολυ μικροτερη(το πολυ δεν προσδιοριζεται..) θα καλεισαι για πειθαρχικο λεει ο νομος....

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτω γιατι ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπαν οτι για τακτοποιηση ημιυπαιθριου παρολο που η αδεια εχει βγει τον 06/2010 μπορω να το κολλησω στον νομο 3843??Μπορει καποιος να μου πει στα σιγουρα σε ποιον νομο εμπιπτει τελικα??ημαρτον..το απολυτο χαος

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια είναι του 06/10 τότε προλαβαίνει οριακά να υπαχθεί στον 3843 (αφορά άδειες μέχρι 2/7/09). Άρθρο 5, παρ.1α:

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=3843%2F10&source=web&cd=1&ved=0CB0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ypeka.gr%2FLinkClick.aspx%3Ffileticket%3DDfqqRBfp8no%253D%26tabid%3D502%26language%3Del-GR&ei=PfnETr-2NtGQsAay3IzfCw&usg=AFQjCNH2ERY4z8-731Wwx-xpt69yaKLYhA&cad=rja

Link to comment
Share on other sites

'Εχει προχωρήσει κανείς με ιδιωτικό συμφωνητικό με χαμηλότερη αμοιβή από τη νόμιμη να μας πει πως γίνεται και αν γίνεται τελικά? Δηλαδή, πως πληρώνονται οι εισφορές (τυράκια ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ κλπ) και πως οι φόροι (ΦΠΑ,ΦΕΜ). Επίσης περιφερειακά τμήματα ΤΕΕ όπως έχει ειπωθεί ξανά, λένε - πάντα ανεπίσημα - πως δε δέχονται συμβάσεις με χαμηλότερη αμοιβή από την νομιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην δεχονται...υπαρχει ΝΟΜΟΣ ας φροντιζαν να εφερναν αντιρρηση και να μην τον δεχοντουσαν!!πρωτα ανοιγεις το επαγγελμα και μετα ζητας τα ρεστα???επισης τις εισφορες τους αυτοι θα τις παιρνουν τι κανουν φασαρια???εχουμε καταντησει να περιμενουμε σαν τους χαζους 10 μέρες πριν την λήξη του νόμου για τα αυτονόητα!!τους χαλαέι την σούπα διότι έχουν και συμφωνίες με την εθνική τράπεζα καθότι ως καταλαβαίνεις η έννοια του όψεως καταργείται.Η εθνική πλέον κρατάει χρήματα μία μέρα...Επίσης ο νόμος λέει ότι και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να υποβάλει πίνακα συμβάσεων μεχρι τις 20 Φεβρουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ letom...αφου εκδοθηκε τον ιουνιο του 2010 ..τκαι το αρθρο λεει 07/2009 τι ωριακα μου λες??

Γράψε λάθος... Έχω θολώσει! Νόμιζα η άδεια ήταν 06/2009! Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.