Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Και γιατι να μη δωσεις βεβαιωση...?

Για το διαμερισμα δινεις βεβαιωση...

Ο εξωστης και το προστεγασμα ειναι εκτος του ογκου του κτηριου και δεν ανηκουν στην οριζοντια ιδιοκτησια που εχεις υπο μεταβιβαση...

Ασχετως με το αν εχεις αποκληστικη χρηση εσυ, λογω μοναδικης προσβασης απο το διαμερισμα σου, θεωρειται κοινοχρηστος χωρος.

Ετσι μου ειπε υπαλληλος της πολεοδομιας και δεν το κοβω να εχει αδικο....

Εσενα σε ενδιαφερει οτι βρισκεται εντος του ογκου του κτηριου σου και μονο...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετως με το αν εχεις αποκληστικη χρηση εσυ, λογω μοναδικης προσβασης απο το διαμερισμα σου, θεωρειται κοινοχρηστος χωρος.

 

Οξύμωρο είναι αυτό. Ένας χώρος στον οποίο έχει την αποκλειστική χρήση ένας εκ των συνιδιοκτητών, δεν είναι δυνατό να είναι "κοινόχρηστος". Κοινόκτητος ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παω και πολυ καλα με τις ορολογιες ειναι η αληθεια...

Αλλα ακομα και σε περιπτωση μπαλκονιου συνεχομενου περιμετρικα σε ολον τον οροφο, που διακοπτεται απο καγκελακι αναμεσα στα 2 διαμερισματα, δεν μπορει καποιος να περασει απο πανω και να μπει εκει?

Δεν ειναι απαραιτητο να πηδηξει απο το ενα μπαλκονι στο αλλο τα οποια θα απεχουν Χ μεταξυ τους ας πουμε... Λαθος?

 

Δεν ξερω τοτε ποιο ειναι κοινοχρηστο και ποιο κοινοκτητο....

 

Η αρχιτεκτονας της Πολεοδομιας Θεσσαλονικης μου ειπε αυτο το πραμα επι λεξει....

Και χαρακτηριστικα μου ανεφερε....

"Πηγαινε δες σε μια συμβολαιογραφικη πραξη η συμβολαιογραφος που βαζει γραμματα στα ορια της ιδιοκτησιας σου... Περιλαμβανει και τους εξωστες? ΟΧΙ... Μεταβιβαζει εξωστες? ΟΧΙ... Την οριζοντια ιδιοκτησια σου εσυ βεβαιωνεις και σε αυτην ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται οι εξωστες..."

 

 

Δε μου ακουγεται λαθος αυτο...

Βεβαια ερχεται σε αντιθεση με τον 4014 που οταν ενα μπαλκονι ενος διαμερισματος μεγαλωνει περισσοτερο απο οτι στην αδεια, το τακτοποιει ο ιδιοκτητης και παει με αναλυτικο...

Καλα, οταν το κλεινει και το προσαρτει στο διαμερισμα του, προκειται για καραμπινατη αυθαιρεσια που μεγαλωνει δομηση της οριζοντιας ιδιοκτησιας αλλα, συμφωνα με τα ανωτερω λεγομενα, θα ηθελε συναινεση των υπολοιπων ιδιοκτητων της οικοδομης, ακριβως οπως οταν καταλαμβανουμε κοινοχρηστο χωρο διαδρομου...

 

Το παραπανω μου το επιβεβαιωσε κι αλλη γνωστη μου υπαλληλος της ιδιας Πολεοδομιας αλλα χαρακτηριστικα μου ειπε "καντο μωρε, ποιος θα σε ψαξει...? Στην Ελλαδα ζουμε..."

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο ΤΕΕ Θεσ/νίκης πήρα την απάντηση ότι "Λογικά, η νόμιμη αμοιβή αποτύπωσης είναι επιπλέον των 1570 ευρώ της νόμιμης αμοιβής για την διαδικσία"

Link to comment
Share on other sites

1η ερώτηση: αν ενα κτισμα μπήκε στο σχέδιο και έχει δικαίωμα να βγάλει άδεια (τηρεί πλάγιες αποστάσεισ κτλ), και το πάμε για αδεια νομιμοποιησης μεσα σε 3 χρόνια,

είναι χτισμενο με τουβλα (μονώροφο 50 τ.μ.) θα περάσει μετά τον έλεγχο στατικών ή θα με ταλαιπωρούν κανα χρόνο???

2η ερώτηση: υποθετω οτι σαν εκτος σχεδιου, στο συστημα αμοιβων πρεπει εκτος απο τις εργασιες για τον 4014 να βαλω και αποτυπωση, σωστα? στη νομιμοποιηση ομως μετα, δεν θα τα ξαναβάλω....ε?

Ή οταν το πας μετά για νομιμοποίηση, δεν πληρώνει αμοιβες και πληρώνει μόνο το πρόστιμο? και την αμοιβη της νομιμοποιησης? καμια βοήθεια??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ηξερα και υποστηριζω μεχρι τωρα ειναι οτι τεε , τσμεδε επι της νομιμης , φπα φεμ επι της συμφωνειθησας .Σωστα ???

Συναδερφε αυτο απο που το καταλαβες?απλα αν ειναι πολυ μικροτερη(το πολυ δεν προσδιοριζεται..) θα καλεισαι για πειθαρχικο λεει ο νομος....

 

 

Για τις κρατήσεις βάση νόμου καταβάλουμε σύμφωνα με την νόμιμη ή την ΑΠΥ εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη, τώρα αν η ΑΠΥ είναι χαμηλότερη δεν γνωρίζω να είναι α) νόμιμο, β) δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα με πειθαρχικό, και την επιτροπή που θα εξετάζει χαμηλές μισθώσεις υπηρεσιών, από ότι καταλαβαίνω αν η νόμιμη πχ είναι 1530€ δεν θα ζητήσεις 1500€ θα ζητήσεις 1300€, 1200€ και ίσως ακόμα πιο κάτω σε αυτές τις περιπτώσεις φαντάζομαι ότι θα εξετάζεται η περίπτωση, από αυτήν την άποψη είπα ότι «καταλαβαίνω δεν μπορεί να είναι χαμηλότερη» εκεί τουλάχιστον καταλαβαίνω ότι μας οδηγούν μέχρι να μας ενημερώσουν επίσημα μία μέρα τι ακριβώς μπορούμε και τι δεν μπορούμε.

Εμείς ήμαστε υποχρεωμένη να παραδίδουμε μία λίστα με όλες της υπηρεσίες που παρέχουμε στο υπουργείο οικονομικών και στο ΤΕΕ, δεν μας έχουν ενημερώσει αν θα υπάρχει κάποια ταυτοποίηση αλλά από ότι άκουσα οι οικονομικές μας υπηρεσίες θα αρχίσουν να χρησιμοποιούν ταυτοποιήσεις.

 

 

1η ερώτηση: αν ενα κτισμα μπήκε στο σχέδιο και έχει δικαίωμα να βγάλει άδεια (τηρεί πλάγιες αποστάσεισ κτλ), και το πάμε για αδεια νομιμοποιησης μεσα σε 3 χρόνια,

είναι χτισμενο με τουβλα (μονώροφο 50 τ.μ.) θα περάσει μετά τον έλεγχο στατικών ή θα με ταλαιπωρούν κανα χρόνο???

2η ερώτηση: υποθετω οτι σαν εκτος σχεδιου, στο συστημα αμοιβων πρεπει εκτος απο τις εργασιες για τον 4014 να βαλω και αποτυπωση, σωστα? στη νομιμοποιηση ομως μετα, δεν θα τα ξαναβάλω....ε?

Ή οταν το πας μετά για νομιμοποίηση, δεν πληρώνει αμοιβες και πληρώνει μόνο το πρόστιμο? και την αμοιβη της νομιμοποιησης? καμια βοήθεια??? :confused:

 

 

Συνάδελφε ήθελα να σε ρωτήσω έχεις μελετήσει το κατά πόσο σε συμφέρει αυτή η λύση; Πρέπει να πληρωθεί το παράβολο και η αμοιβή μηχανικού για την τακτοποίηση και επιπλέον θα πρέπει να πληρωθεί και η έκδοση της άδειας μέσα σε τρία χρόνια, δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να πληρώσεις και το ΙΚΑ αλλά το θεωρώ πολύ πιθανό. Αυτό βέβαια που κερδίζεις είναι νομιμότητα πέραν το 30 χρόνων. Τώρα το κατά πόσο οι μελλοντικές πολεοδομίες ή αν θέλεις τεχνικές υπηρεσίες θα είναι ελαστικές αν διαπιστώσουν ότι δεν πληροίς κάποιες προϋποθέσεις δεν το γνωρίζουμε και δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου πει σίγουρα πως θα αντιμετωπίσουν αυτές τις υποθέσεις.

 

Για το αν χρειάζεται να βάλεις την αποτύπωση στις αμοιβές νομίζω πως όχι, γιατί δεν προχωράς στην Β φάση όπου και απαιτούνται σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο του τεε, για το πως κάνουμε μια δήλωση στο σύστημα, δεν αναφέρει σε ποιο σημείο της διαδικασίας συμπληρώνουμε στα πρόσθετα στοιχεία τη ''Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών'' κτλ.

1.Στο στάδιο της αρχικής υποβολής;(μέχρι 30/11)

2.Στο στάδιο της επιλογής του τρόπου πληρωμής;(μεχρι 22/12)

3.Ή οταν είναι να κατατεθούν τα σχέδια;(μέχρι 12/03).

Επίσης όταν εγω αναλάβω να κάνω την διαδικασία για έναν πελάτη μου, πρεπει να κάνω ενα συμφωνητικό για εμένα και άλλο ο τοπογράφος που θα κάνει το τοπογραφικό, ή θα τα βάλω όλα μαζι σε ένα συμφωνητικό;

Τέλος στο συστημα αμοιβών βγαζουμε την εντολή πληρωμής μόνο για να καταβάλουμε τις κρατήσεις επι των νομίμων αμοιβών;

Σε ποιο στάδιο γίνεται αυτό;

Τέλος2 την συμφωνηθείσα αμοιβή τελικά την καταθέτουμε στην τράπεζα; Σε ποια φάση

Link to comment
Share on other sites

1. Όσα πάνε για έκδοση άδειας μέσα σε τρία χρόνια ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ και ΙΚΑ.

2. Η συμφωνηθείσα αμοιβή, όπως επίσης και ο Α/Α έργου συμπληρώνεται όταν δηλώσουμε ότι έχουμε στη διάθεση του ΤΕΕ και τα σχέδια κ.λπ. που απαιτούνται, δηλαδή, όταν η δήλωση από κατάσταση ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ σταλλεί σε ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ

3. Για τα συμφωνητικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (βεβαίως εξαρτάται και από το ποιός θα υπογράψει το τοπογραφικό, δηλαδή, αν υπογράψει άλλος εκτός από εσένα, προφανώς πρέπει και να δηλωθεί στο σύστημα και η αμοιβή και βγει στο όνομά του και να γίνει συμφωνητικό στο όνομά του).

4. Η έκδοση από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αφορά στη νόμιμη αμοιβή και βεβαίως εκδίδεται μόνο για να καταβληθούν οι κρατήσεις (ακόμα δεν γνωρίζουμε που, πότε και πως, μάλλον θα ανακοινώσει λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας το ΤΕΕ στον οποίο θα τα καταθέτουμε).

5. Όχι τη συμφωνηθείσα αμοιβή δεν την καταθέτουμε στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει η διαδικασία της αμοιβής?

 

Για την πρώτη φάση που λέγεται, θα πρέπει να κόψουμε ΑΠΥ και να περάσουμε το έργο στο ΤΕΕ και να κάνουμε κατάθεση κρατήσεων

και μετά για τη δεύτερη φάση πάλι το ίδιο για το υπόλοιπο της αμοιβής?

 

Ή μήπως όπως αναφέρεται στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ: Ο υπολογισμός της νόμιμης αμοιβής γίνεται μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ σε μία φάση, όταν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες των μηχανικών.

Οπότε απλά στην πρώτη φάση κόβω μια απόδειξη και μετά με τα λεφτά της Β φάσης, από το νέο έτος δηλαδή, κάνω υποβολή στο ΤΕΕ (και πληρώνω τότε ΦΕΜ, ΤΕΕ κτλ)?? Έτσι όμως δε θα έχω θέμα με τις κρατήσεις φεμ κτλ, επειδή αλλάζει το έτος ή όχι??

 

Διαβάζω το thread εδώ και αρκετή ώρα αλλά μου φένεται ατελείωτο...

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

........

4. Η έκδοση από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αφορά στη νόμιμη αμοιβή και βεβαίως εκδίδεται μόνο για να καταβληθούν οι κρατήσεις (ακόμα δεν γνωρίζουμε που, πότε και πως, μάλλον θα ανακοινώσει λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας το ΤΕΕ στον οποίο θα τα καταθέτουμε).

........

Όταν λές οι κρατήσεις?? ποιές κρατήσεις?? το ΦΠΑ?? δέ νομίζω... αυτό πάει σύμφωνα με το συμφωνημένο ποσό εδω και δεκαετίες, το ΦΕΜ??δέ νομίζω... και αυτό πάει σύμφωνα με το συμφωνημένο ποσό, οι εισφορές υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ μήπως? μα και αυτές δεν πρέπει να πηγαίνουν με το συμφωνημένο ποσό σύμφωνα με την υπάρχουσα νομοθεσία?? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΜΑ... νταηλίκι δηλαδή ΤΕΕ+ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να απομυζήσουν επι της νόμιμης?? ποιός Νόμος το λέει?? ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΝΕ, ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ....

 

5. Όχι τη συμφωνηθείσα αμοιβή δεν την καταθέτουμε στην τράπεζα.

Ποιός το είπε αυτό?? γιατί όχι?? αν δεν την πάμε στην τράπεζα είναι σαν να συνενούμε στην κρυφοοδηγία του ΤΕΕ ότι πρέπει να τους πληρώνουμε επι της νόμιμης...

Προσωπικά εγώ θα πάω την συνφωνηθείσα αμοιβή στην ΕΤΕ και το συμφωνητικό στην ΔΟΥ (μάλλον την 5000λ με όσα ημεροσμίσθια γουστάρω, ώστε να έχω και τον κωδικό πληρωμής του ΤΕΕ χωρίς παρακάλια...) και επι αυτής ας πάρει ότι παίρνει κάθε φορά το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ... και αν κάποιος μου ζητήσει τα ρέστα θα τα βρούμε στα δικαστήρια... η δικαιοσύνη δεν ξέρει από νταβατζιλίκια και συντεχνιακά τερτίπια.. τύπου σου υποδεικνύω(απειλώ) πλαγίως... αν δούμε κάποιο Νόμο που να λέει τα αντίθετα από τα παραπάνω πάω πάσο... αν δεν δούμε αντε γειά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.