Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συνάδελφοι δείτε τι λέει η ΠΟΛ.1216/26.7.1996 . Ελπίζω να μην διαβάζω σωστά!!!

Το μεταφέρω και εδώ το τμήμα αυτό:

 

16. Με την παράγραφο 17 του άρθρου 6 του κοινοποιούμενου νόμου αντικαθίσταται η περίπτωση α' της παραγράφου 4 του άρθρου 52 του Ν.2238/1994.

Με τις νέες διατάξεις εναρμονίζονται τα υφιστάμενα ποσοστά του προκαταβλητέου φόρου για εκπόνηση μελετών και σχεδίων από αρχιτέκτονες και μηχανικούς, με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 49 του Ν.2238/1994, όπου απαριθμούνται λεπτομερώς οι διάφορες κατηγορίες αυτών των μελετών.

Ετσι ο προκαταβλητέος φόρος 4% υπολογίζεται στο ποσό της νόμιμης αμοιβής των αρχιτεκτόνων και μηχανικών για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν έργα χωροταξικά (χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες), πολεοδομικά (πολεοδομικές και ρυμοτομικές μελέτες), συγκοινωνιακά (μελέτες συγκοινωνιακών έργων οδών,

σιδηροδρομικών γραμμών, μικρών τεχνικών έργων, έργων υποδομής αερολιμένων και κυκλοφοριακές), υδραυλικά (μελέτες εγγειοβελτιωτικών έργων, φραγμάτων, υδρεύσεων και αποχετεύσεων, μελέτης οργάνωσης και επιχειρησιακής έρευνας, λιμενικών έργων, γεωργοοικονομικές - γεωργοτεχνικές εγγείων βελτιώσεων, γεωργοκτηνοτροφικού προγραμματισμού, γεωργοκτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων και αλιευτικές) και τοπογραφικά (γεωδαιτικές, φωτογραμετρικές, χαρτογραφικές, κτηματογραφικές και τοπογραφικές μελέτες).

Μετά την ισχύ των παραπάνω διατάξεων ο προκαταβλητέος φόρος επί της νόμιμης αμοιβής που λαμβάνουν οι αρχιτέκτονες και μηχανικοί για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν τις ανωδομές πάνω στα λιμενικά έργα υπολογίζεται με συντελεστή 10% και όχι 4%.

Οι διατάξεις αυτής της παραγράφου, σύμφωνα με την περίπτωση η' του άρθρου 29 του κοινοποιούμενου νόμου, ισχύουν από τη δημοσίευση αυτού του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, δηλαδή από 7 Μαρτίου 1996.

 

Πού οφείλεται η έκπληξή σου??????

 

 

Έχω πληρώσει ουκ ολίγα ΦΕΜ με 4% για τοπογραφικά....

 

Τιποτα δεν λεει αυτο..

Το 1996 δεν υπηρχαν νομιμες με την εννοια του Ν3919...

 

 

ΥΓ. Μην ξεθαβετε τετοιες μουμιες...Ποτε δεν ξερετε ποιος διαβαζει εδω....

 

 

Η έννοια του ΦΕΜ όμως, δεν άλλαξε επειδή οι τότε ελάχιστες άλλαξαν όνομα και έγιναν νόμιμες....

 

και όντως το ΦΕΜ για τοπογραφικά παραμένει μέχρι και σήμερα 4%...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι καταθέτουμε στην ΕΤΕ ή όχι? Το πρώτο μερίδιο της νόμιμης αμοιβής τώρα ή όλα μαζί με την ολοκλήρωση και την υπαγωγή και με μία απόδειξη του χρόνου?

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Ωπα!! Τerry και georgegaleos, είχα "κολλήσει" πριν..... ΤΩΡΑ κατάλαβα τα σχόλια και των δυο σας..... :huh:

 

Εσείς αναφερόσασταν στη λέξη "νόμιμη" κι εγώ σχολίαζα το 4%.......

 

Απλά τότε νόμιμη και ελάχιστη ήταν ένα και το αυτό... εξ ου και γίνεται χρήση της λέξης "νόμιμη" στην τότε ΠΟΛ.

 

Προφανώς ΔΕΝ εννοεί τις σημερινές (κατά Ν3919) νόμιμες....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο Φαέθων ψάχνοντας ξεχωριστά το είδα και εγώ. Τι κάνουμε τώρα οεο? μάλλον τη πάπια προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Την πάπια σε ποιο θέμα;

ΦΕΜ και ΦΠΑ επί της συμβατικής

ΤΣΜΕΔΕ κλπ επί της νόμιμης

Αφήστε με να έχω θέμα να κουβεντιάσω με τον έφορο όταν θα με κάνει έλεγχο, όπως κάνανε οι παλιοί μας συνάδελφοι.

Για αυτό το λόγο πρέπει να καταργηθεί η νόμιμη και το ΤΕΕ κλπ να εισπράττει τις εισφορές του επί του προϋπολογισμού του έργου, όπως τις εισπράττει το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Το 1996 υπήρχαν οι ελάχιστες υποχρεωτικές και οι νόμιμες που ήταν πάντα μεγαλύτερες από τις ελάχιστες, οπότε ορθά το φεμ υπολογίζονταν επί της νόμιμης - τεκμαρτής δαπάνης.

 

Σήμερα ευτυχώς ή δυστυχώς καταλήξαμε σε συμβατική - τεκμαρτή αμοιβή μικρότερη της νόμιμης.

 

Το τι έγραψαν κάπως κάπου το 1996 προσωπικά δεν μου λέει τίποτα.

 

Το φεμ υπό καμία έννοια δεν ήταν και δεν θα είναι εισφορά υπό την έννοια της παρ. 4 του άρθρου 7 του 3919.

 

Εκείνο που τα λέει όλα είναι τι σκοπό έχει το φεμ. Το φεμ λοιπόν είναι ένας ιδεατός κουμπαράς που αντί να αποθηκεύεις εκεί 10% από τις εισπράξεις σου προκειμένου να τις έχεις για όταν θα πληρώσεις φόρο εισοδήματος πηγαίνεις και πιστώνεις άτοκα το κράτος για 12+ μήνες με χρήματα που θα μπορούσες να έχεις στην τσέπη σου.

Αυτό από μόνο του είναι ένα μικρό σκάνδαλο, μην το κάνουμε μεγαλύτερο!

Ύστερα το σύνολο του φεμ αφαιρείται από τον φόρο εισοδήματος και άναλογα πληρώνεις ή παίρνεις επιστροφή.

 

Υπό πια έννοια λοιπόν στα σεμινάρια του τεε έρχονται φωστήρες* και σας λένε να καταβάλετε προκαταβολή φόρου για ποσό διαφορετικό από αυτό που θα φορολογηθείτε?

Πως το ανέχεστε αυτό το πράγμα και δεν τους πετάτε έξω από τέτοια άτομα σε αίθουσες που με το 2% του δικού μας ιδρώτα συντηρούνται???

 

Το χειρότερο είναι δε πως είτε ο ίδιος φωστήρας είτε άλλος έχει αρχίσει και διασπείρει αυτή την παρερμηνεία - παράνοια τουλάχιστον σε σεμινάριο στην Πάτρα και την Λαμία, που είναι ότι χειρότερο για την έκβαση της διαφοράς.

Φυσικά για καλή του τύχη δεν ήμουν παρών αλλά μου το είπαν άτομα που καταλαβαίνουν ότι ακούνε, αλλά δυστυχώς δεν αντιδρούνε.

 

* Αν πρόκειται για μηχανικό βάζω στοίχημα πως δεν έβγαλε ποτέ στη ζωή του άδεια και δεν φορολογήθηκε ποτέ σαν μελετητής. Αν είναι νομικός βάζω στοίχημα πως είχε θείο πρόεδρο του τεε, αλλιώς δεν εξηγείται με τίποτα τόση ασχετοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Το 1996 υπήρχαν νόμιμες; Ποιες ήταν αυτές; Μάλλον κάτι άλλο θέλεις να πεις συνάδελφε.

Όσον αφορά το ΦΕΜ, το έχω ξαναγράψει παραπάνω. Η νομοθεσία λέει εγγράφως ότι υπολογίζεται με βάση τη συμβατική αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι συγνωμη για τον εκνευρισμο μου...

 

Αλλα ΠΡΙΝ γραψετε οτιδηποτε καντε τον κοπο να διαβασετε τα προηγουμενα ποστς ή τα ΦΕΚ, ΠΔ &Σ ΣΙΑ που γενικα αναφερονται εδω..

 

 

ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ=ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑ (δεν ξερω ποιος τη βαφτισε ετσι, αλλα το εκανε για να μας μπλεξει..)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.