Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μα και τα πιστωτικά τα επέτρεπε ο νόμος μέχρι το 89-90 αν θυμάμαι καλά. Αλλά πάλι τους είχαν στο χέρι οι εφοριακοί.

Συμφωνητικά υπήρχαν από ότι με είπε.

Κρατάω μια πισινή μέχρι διασταυρώσεως.

 

Skrats

Γράφεις αναλυτικά στο συμφωνητικό τις εργασίες και τα συμφωνημένα ποσά και το ίδιο κάνεις και στην ΑΠΥ

 

Όπως το είπες.... πιστωτικά υπήρχαν μέχρι κάποια στιγμή αρχές της δεκαετίας του '90 (δε θυμάμαι ακριβώς πότε σταμάτησαν να τα δέχονται). Οι εφοριακοί τους είχαν στο χέρι γιατί συνήθως τότε έκοβαν πιστωτικά χωρίς να υπάρχει παράλληλα και κάποιο συμφωνητικό....

 

Αλλά αποκλείεται για σημερινό κλείσιμο βιβλίων να τον ελέγχουν για 20 χρόνια πριν.....

 

Αποκλείεται ο εφοριακός να μην έχει βρει "πάτημα"....

Link to comment
Share on other sites

Kapa, δεν τον ελέγχουν για τα πιστωτικά αλλά για τα περσινά συμφωνητικά...

Ας το αφήσουμε όμως προς το παρόν. Αν έχω νέα θα ενημερώσω (ή κάποιος άλλος)

Link to comment
Share on other sites

Και εξάλλου, δεν είναι δυνατό στο συμφωνητικό για τα αυθαίρετα με αποτύπωση να γράψεις ακριβώς με νούμερο την νόμιμη, διότι ΚΑΝΟΝΙΚΑ το συμφωνητικό της δουλειάς που αναλαμβάνεις το κάνεις και το υπογράφεις ΠΡΙΝ κάνεις την αποτύπωση, η οποία θα σου δώσει τα ακριβή τ.μ. που θα βάλεις στο σύστημα του ΤΕΕ για να σου δώσει ακριβώς τη νόμιμη αμοιβή αποτύπωσης.

 

Οπότε... δεν αναφέρεις την νόμιμη αμοιβή στο συμφωνητικό και ΤΕΛΟΣ!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε τη γνώμη μου έβαλε και το ΤΕΕ το χέρι του γιατί στην φόρμα που κυκλοφορεί περί ιδιωτικών συμφωνητικών περιέχει αρκετές άχρηστες πληροφορίες και άλλους όρους επαχθείς για μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ γράφω περί νόμιμης κλπ.

Αλλά ο εφοριακός μπορεί να ζητήσει την τελευταία αναφορά του συστήματος αμοιβής του ΤΕΕ και να δει την νόμιμη.

Και αν αναρωτιέστε αν έχει το δικαίωμα, είναι ακριβώς το ίδιο με το να σου ζητήσει να του αποδείξεις πως η μαζική αγορά 50 δεσμίδων χαρτί Α4 είναι επαγγελματικό έξοδο.

Αλλά φεύγουμε εκτός θέματος....

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο ισχύων Νόμος μας επιτρέπει να συμφωνούμε τιμή κατώτερη της νόμιμης, και υπάρχει συμφωνητικό σύμφωνα με το Νόμο, ΚΑΝΕΝΑΣ ε΄φοριακός δεν μπορεί να "χρεώσει" τον φορολογούμενο με εισόδημα ΠΕΡΑΝ του συμφωνηθέντος, ούτε καν να ζητήσει να δει ποιά είναι η νόμιμη αμοιβή!!!

 

Αλλιώς έγγραφη καταγγελία κατά του ελέγχοντος!!! (με την προϋπόθεση ότι ο ελεγχόμενος δεν έχει κάνει λαμογιές άλλου τύπου)

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας υποχρεώνει κανείς ν' αναγράφουμε στα συμφωνητικά τη νόμιμη αμοιβή!!!!!

Εγώ χρησιμοποιώ τη "σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης έργου" που έχω ανεβάσει και στα downloads του site στην οποία δεν αναφέρω τη νόμιμη αμοιβή.

Η αναφορά της νόμιμης ξεκίνησε από το ΤΕΕ Κρήτης (αν δεν κάνω λάθος) σε ένα πρότυπο συμφωνητικό που είχαν φτιάξει και κυκλοφορήσει.

Πολλοί συνάδελφοι το ακολούθησαν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.