Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Θεωρω τον εαυτο μου επιστημονα μηχανικο και οχι εισπρακτορα συμπληρωνοντας το προ-πο φυλλο ελεγχου. Αυτο το φυλλο ελεγχου το συμπληρωνει και περιπτερας, μαλλον καλυτερα να τα εδιναν σε λογιστη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για εξώστη που ήμουν επιβλέπων σε δευτερο όροφο στο αρχιτεκτονικό ήταν δύο κομμάτια (είχαν 50 πόντους απόσταση) στο σιδέρωμα έγινε μια χαρά μπαλκονάρα!!Φυσικά και θα υπογράψω!

 

αυτό είναι μεγάλο θέμα. να είσαι επιβλέπων να έχεις υπογράψει στην ηλεκτροδότηση υπεύθυνη δήλωση αποπεράτωσης σύμφωνα με την άδεια και σε 3-4 χρόνια (ίδιος μηχανικός), να κάνεις τακτοποίηση αυθαίρετης κατασκευής. (ιδιως για στατική μελετη).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για εξώστη που ήμουν επιβλέπων σε δευτερο όροφο στο αρχιτεκτονικό ήταν δύο κομμάτια (είχαν 50 πόντους απόσταση) στο σιδέρωμα έγινε μια χαρά μπαλκονάρα!!Φυσικά και θα υπογράψω!

 

να υποθεσω εν γνωση του αγοραστη!!!

 

ο καθενας την υπογραφη του την βαζει εκει που νομιζει

 

 

οπως ειπε και καποιος..με 3843 τα αστικα σταματησαν οχι τα ποινικα....το ιδιο θα γινει με 4014

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι μεγάλο θέμα. να είσαι επιβλέπων να έχεις υπογράψει στην ηλεκτροδότηση υπεύθυνη δήλωση αποπεράτωσης σύμφωνα με την άδεια και σε 3-4 χρόνια (ίδιος μηχανικός), να κάνεις τακτοποίηση αυθαίρετης κατασκευής. (ιδιως για στατική μελετη).

 

δηλαδη για σενα μετα την αποπερατωση και τη δηλωση ρευματοδοτησης που εκανες ο ιδιοκτητης δεν εκανε οτι ηθελε! σε πηρε τηλεφωνο και σε ρωτησε ε?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τον εαυτο μου επιστημονα μηχανικο και οχι εισπρακτορα συμπληρωνοντας το προ-πο φυλλο ελεγχου. Αυτο το φυλλο ελεγχου το συμπληρωνει και περιπτερας, μαλλον καλυτερα να τα εδιναν σε λογιστη

 

καλα μην αναλυσουμε ποιες ειναι δουλειες επιστημονα μηχανικου γιατι θαλλαξουμε θεμα...

 

σου παραθετω μερικες....

 

μικρης κλιμακας.....βαφη οψεων.....δηλωση φρεατος ανελκυστηρα....τεχνικες εκθεσεις(ΟΛΕΣ)....ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ...ΚΟΠΗ ΔΕΝΤΡΟΥ....κεραιες.....επιγραφες....κατεδαφιση....κατασκευη περγκολας....θεωρηση ορων δομησης (οταν εχεις το τοπογραφικο)....αλλαγης εσωτερικων χωρων......

Link to comment
Share on other sites

καλα μην αναλυσουμε ποιες ειναι δουλειες επιστημονα μηχανικου γιατι θαλλαξουμε θεμα...

 

σου παραθετω μερικες....

 

μικρης κλιμακας.....βαφη οψεων.....δηλωση φρεατος ανελκυστηρα....τεχνικες εκθεσεις(ΟΛΕΣ)....ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ...ΚΟΠΗ ΔΕΝΤΡΟΥ....κεραιες.....επιγραφες....κατεδαφιση....κατασκευη περγκολας....θεωρηση ορων δομησης (οταν εχεις το τοπογραφικο)....αλλαγης εσωτερικων χωρων......

 

αυτο λεω, να μας τα απαγορευσουν να τα δωσουν στους ΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά παρόντος του ιδιοκτήτη,κατασκευαστή και φυσικά με ελεγμένη στατική μελέτη έγινε.Πιστεύω δυστυχώς αρκετοί συνάδελφοι που απουσίαζαν κατά την επίβλεψη των σκυροδετήσεων θα υποχρεωθούν να εντάξουν μικροαυθαιρεσίες που έχουν προκύψει στον 4041 ή να δώσουν βεβαιώσεις ακόμα και αν υπάρχουν αποκλίσεις ελαφρώς πάνω από το 2%.Επίσης εκεί να δω πως θα διαπραγματευτείς αμοιβή...

Link to comment
Share on other sites

By the way,

Άρθρο 23 παρ. 3δ

Δεν υπάγεται στη ρύθμιση:

"η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω απο κοινόχρηστο χώρο της πόλης."

 

Εκτός θέματος μεν αλλά αξίζει να αναφερθεί μιας και οι εξώστες γίνονται σουξέ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.