Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μόλις έκλεισα το τηλ από το ΤΕΕ και μου είπαν ότι:

Επί της ΝΟΜΙΜΗΣ αμοιβής θα καταβάλλεται ΦΕΜ και ΦΠΑ και ΟΧΙ επί της συμφωνηθείσας εφόσον η συμφωνηθείσα είναι χαμηλότερη της νόμιμης.(και μου είπε ειρωνικά: δηλ εάν κάνετε έκπτωση τουλάχιστον πάρτε το ΦΠΑ της νόμιμης αμοιβής του πελάτη)

Εκδίδουμε εντολή πληρωμής με τη ΝΟΜΙΜΗ αμοιβή και επιστρέφουμε στον πελάτη (εάν το συμφωνήσαμε) τη διαφορά της έκπτωσης...

Ακόμη ΔΕΝ έχουν αποφασίσει τι ποσοστό έκπτωσης δέχεται το ΤΕΕ για να ζητήσει

ή όχι αιτιολογία περί χαμηλής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΤΕΕ ΤΚΜ μας ενημέρωσαν ότι ΦΕΜ και ΦΠΑ θα καταβάλλεται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής ενω οι κρατήσεις υπερ ΤΕΕ κλπ επί της νόμιμης, η οποία θα είναι 4 ημερομίσθια μηχανικου 15ετούς εμπειρίας συν νομιμη αμοιβή τοπογραφικού συν νόμιμη αμοιβη αποτύπωσης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα το τηλ από το ΤΕΕ και μου είπαν ότι:

Επί της ΝΟΜΙΜΗΣ αμοιβής θα καταβάλλεται ΦΕΜ και ΦΠΑ και ΟΧΙ επί της συμφωνηθείσας εφόσον η συμφωνηθείσα είναι χαμηλότερη της νόμιμης.(και μου είπε ειρωνικά: δηλ εάν κάνετε έκπτωση τουλάχιστον πάρτε το ΦΠΑ της νόμιμης αμοιβής του πελάτη)

Εκδίδουμε εντολή πληρωμής με τη ΝΟΜΙΜΗ αμοιβή και επιστρέφουμε στον πελάτη (εάν το συμφωνήσαμε) τη διαφορά της έκπτωσης...

Ακόμη ΔΕΝ έχουν αποφασίσει τι ποσοστό έκπτωσης δέχεται το ΤΕΕ για να ζητήσει

ή όχι αιτιολογία περί χαμηλής αμοιβής.

 

Mε την λογικη αυτη, εμεις θα φορολογηθουμε για το ποσο της νομιμης (αφου αυτο θα φαινεται στο δ.π.υ για να ταιριαζει ο ΦΠΑ και το ΦΕΜ ) και οχι με αυτη που πραγματικα θα παρουμε ?Δεν στεκει αυτο.Ας τα αφηναν οπως πριν.

Εγω μιλησα νωριτερα με αυτους και μου ειπαν οτι τεε και τσμεδε θα πανε με τις νομιμες

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΤΕΕ ΤΚΜ μας ενημέρωσαν ότι ΦΕΜ και ΦΠΑ θα καταβάλλεται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής ενω οι κρατήσεις υπερ ΤΕΕ κλπ επί της νόμιμης, η οποία θα είναι 4 ημερομίσθια μηχανικου 15ετούς εμπειρίας συν νομιμη αμοιβή τοπογραφικού συν νόμιμη αμοιβη αποτύπωσης

 

Μακάρι γιατί αλλιώς δεν είμαστε για εκπτώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.