Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αλλα λεει το ΤΕΕ στο τηλεφωνο και αλλα στις ημεριδες!!!! ΕΛΕΟΣ, ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ!!!

 

Δε φτανει που καταντησαμε να προσπαθουμε μπας και βγαλουμε τα εξοδα μας, εχουμε και κατι μαλακες (χωρις παπακια και τα λοιπα και ας φαω και καρτα) που υποτειθετε οτι μας εκπροσωπουν να μας αλλαζουν τα φωτα με την αχρηστια τους!!!!

 

Ωραίος!Μας έπρηξαν!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει απαντώντας στα παρακάτω :

1. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να κάνει ρύθμιση μέρους των αυθαιρέτων που έχει στο ακίνητο του ?

2. Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο , με κύρια κατοικία με οικοδομική άδεια έχει κατασκευαστεί α) αποθήκη 24 τ.μ. επί του ορίου , β) υπέργεια σκεπαστή δεξαμενή νερού 24 τ.μ. επί του ορίου , γ) πέργκολα με επικάλυψη από κεραμίδι 15 τ.μ. Επίσης έχει κάνει μετατροπή του υπογείου σε κατοικία.

 

Α) Ο κωδικός 3 (είδος χρήσης) πρέπει να συμπληρωθεί ? Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ πρέπει να επιλέξεις υποχρεωτικά.

Β) Στον κωδικό 5 (υπέρβαση δόμησης) επιλέγω τετραγωνικά βοηθητικών χώρων ?

Γ) Θα χρησιμοποιηθεί συντελεστής 50 % λόγω βοηθητικών χώρων ? Το πρόγραμμα του ΤΕΕ το επιλέγει αυτόματα?

Δ) Η πέργκολα θα πάει ως κατ' αποκοπή με πρόστιμο 1.500 ευρώ ? Θα πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα αριθμό λοιπών παραβάσεων = 3 ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τίς απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως μπορείς.

Το τοπογραφικό δεν είναι απαραίτητο να έχει γίνει για την τακτοποίηση.

 

 

Χμμμ... Τοπογραφικό πρόσφατο και εξαρτημένο, σε γήπεδο με αυθαίρετο μέσα, αν υποθέσουμε ότι βρέθηκε κάποιος να το κάνει και να το υπογράψει (ότι υφίσταται δηλάδή), έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο περιέχει πληροφορίες που το κάνουν χρησιμοποιήσιμο στην τακτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μανωλη? Δεν ειναι για ολους το ιδιο???

 

Αποστέλεται έγγραφο σε κάθε πολεοδομία με το νέο λ.Μόλις το λάβει, από εκείνη την ημέρα ισχύει για αυτήν την πολεοδομία.Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να ενημερωθούν όλες οι πολεοδομίες ταυτόχρονα οπότε πρέπει να τις ρωτάμε σε εποχή που γνωρίζουμε ότι θα αλλάξει το λ (όπως τώρα) αν έχουν ενημερωθεί.

KTSIM

1. Δεν έχει νόημα να μη τα δηλώσει όλα, δε θα μπορεί να πάρει βεβαίωση μη αυθαιρεσίας (που είναι ίσως ο μοναδικός λόγος που μπαίνει κανείς στη ρύθμιση αυτή)

2.

Α) ΝΑΙ

Β) Εχει τετραγωνάκι να βάλεις τα μ2 των βοηθητικών χώρων

Γ) Οταν βάζεις στο τετραγωνάκι των ΒΧ τα τετραγωνικά τους τότε το πρόγραμμα το πολλαπλασιάζει με 0,50

Δ) Η πέργκολα θα υπολογιστεί με αναλυτικό, αν περάσει τα 5000€ θα βάλεις 2 παραβάσεις, αλλιώς βάζεις 1 (καθε παράβαση έχει πρόστιμο 500€)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Τοπογραφικό πρόσφατο και εξαρτημένο, σε γήπεδο με αυθαίρετο μέσα, αν υποθέσουμε ότι βρέθηκε κάποιος να το κάνει και να το υπογράψει (ότι υφίσταται δηλάδή), έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο περιέχει πληροφορίες που το κάνουν χρησιμοποιήσιμο στην τακτοποίηση...

 

tpanag εγώ που είμαι ΑΜ δε μπορώ να κάνω τοπογραφικά, ούτε έχω κάποιον άμεσα γνωστό, μιας και είμαι νέος ακόμη μηχανικός χωρίς "γνωριμίες". Οπότε, λέω στους πελάτες μου να μου φέρουν το εξαρτημένο τοπογραφικό. Γιατί λες όμως ότι δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Δλδ εφόσον ως ΑΜ δε μπορώ να κάνω τοπογραφικά, άρα να τα κάνω όλα μόνος μου, πώς μπορώ να χειριστώ το θέμα? Στο ΤΕΕ που ρώτησα μου είπαν ότι, ίσως, πρέπει απλά να βάλω το όνομα του μηχανικού στο σύστημα του ΤΕΕ κατά τη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για την πώληση οικοπέδου ζητήθηκε τοπογραφικό διάγραμμα και βεβαίωση ότι είναι αδόμητο (και είναι). Στη συμφωνηθείσα τιμή με τον πελάτη πέραν του ΦΠΑ έχω κάποιες άλλες επιβαρύνσεις(ΦΕΜ - ΤΣΜΕΔΕ); Πρέπει να δηλωθεί στο σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για ένα ξεμπαζωμένο υπόγειο στην μία πλευρά του κατά το μισό του ύψους, θα ζητήσουμε 1400 + + + + +;

 

Και αν πούμε λιγότερα θα μας ρωτήσει το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για ένα ξεμπαζωμένο υπόγειο στην μία πλευρά του κατά το μισό του ύψους, θα ζητήσουμε 1400 + + + + +;

 

Και αν πούμε λιγότερα θα μας ρωτήσει το ΤΕΕ;

Αν πεις λιγοτερα, θα πληρωσεις προστιμο και θα σου αφαιρεσουν την αδεια

χαχα

Ελεος...που καταντησαμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν η συμφωνία που θα κάνεις με τον πελάτη περιλαμβάνει αμοιβες < από τις νόμιμες, τότε αυτό που θα γίνει είναι να πληρώσεις όλες τις εισφορές επί των νόμιμων αμοιβών. Τα λοιπά περί πειθαρχικού κλπ, τα θεωρώ τρίχες. Ειδικά με την σημερινή κατάσταση της κρίσης και της ύφεσης. Στην ουσία, αυτό που θα ελέγχει το ΤΕΕ με τα συμφωνητικά που θα του προσκομίσεις (αν τα ελέγξει) θα είναι οι συμβατικές αμοιβές σε σχέση με τις νόμιμες αμοιβές.

Ωστόσο, για ένα εντελώς αυθαίρετο κτίσμα δικαιώς η συνολική αμοιβή θα πρέπει να είναι στα επίπεδα που προκύπτει με βάση το ΤΕΕ καθώς ετοιμάζεις ολόκληρο φάκελο για το ακίνητο και αυτό πρέπει να καταλάβει και ο ιδιοκτήτης. Η ρύθμιση δεν τελειώνει στην Α' φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.