Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ποιές νόμιμες τσαμπουνάνε;;; Είναι δυνατόν να ζητήσει μηχανικός για μια αυτοψία , βεβαίωση αδόμητου την νόμιμη/ελάχιστη; Με τις πέτρες θα μας πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν εχει καθοριστει νομιμη αμοιβη για τη βεβαιωση, τοτε δεν υπαρχει λογος συνταξης ιδιωτικων συμφωνητικων...

Για ποια εκπτωση μιλαμε και πανω σε ποιο αρχικο ποσον?

 

Και κρατησεις για ποιο λογο? Βγηκε καποια εγκυκλιος που να μας το διευκρινιζει ή θα ακολουθησουμε τις οδηγιες καποιου υπαλληλισκου?

 

Ο καθενας λεει οτι του καπνισει.... Φτανει.. Νυσαφι πια....

 

Αν περασουμε το διαμερισμα μας στο συστημα ως αυθαιρετο με μηδενικες αυθαιρεσιες για να βγαλουμε ηλεκτρονικα τη βεβαιωση, εκτος του οτι δεν εχει δοθει η εντολη για κατι τετοιο απο πουθενα, απλως ετσι γινεται για τα πραγματικα αυθαιρετα που παιρνουν τη βεβαιωση αφου τακτοποιηθουνε, τοτε θα πρεπει να αμοιφθουμε με 6,75 μερες εργασιας για τους νεους μηχανικους σαν κι εμενα ας πουμε...

 

Και σιγα εγω να μη δουλευω 7 μερες για να εκδωσω μια βεβαιωση για ενα νομιμο διαμερισμα....

Και με το χερι να τη γραφω τη βεβαιωση και να ζωγραφιζω τις φωτογραφιες που επισυναπτω με τεμπερα, τοσες μερες δε θα κανω....

 

Για ποια 1η και 2η φαση μιλαμε λοιπον...?

 

Εγω, προσωπικα, οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των Μηχανικων, εκδοδουμε τη βεβαιωση νομιμοτητας κανονικα, ιδιωτικα, την υπογραφουμε, τη σφραγιζουμε, κοβουμε την ΑΠΥ υψους της αρεσκειας μας, καταβαλουμε το ΦΠΑ μας και ΤΕΛΟΣ....

 

Αν βγουνε εντολες για κατι διαφορετικο, δε δυνανται να εχουν αναδρομικη ισχυ για περιοδους που κανεις δεν ηξερε τι να κανει....

 

Μην τρελαθουμε τελειως δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Ζητατε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ...Τελος...

Οι ανθρωποι ειναι αστειοι σε βαθμο γελοιοτητας πλεον...

 

Απαντηση ΥΠΕΚΑ

 

7) Πώς θα υπολογίζεται η αμοιβή του μηχανικού για όλες τις απαιτούμενες ενέργειες προκειμένου να υπαχθούν αυθαίρετες κατασκευές στη ρύθμιση του ν. 4014/11;

Όπως αναφέρεται στο από 5-10-11 Δελτίο Τύπου του ΥΠΕΚΑ «.....σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών για την παροχή των υπηρεσιών τους για την ένταξη αυθαίρετων κατασκευών στις διατάξεις του ν. 4014/2011 καθώς και για την έκδοση βεβαιώσεων για τη μεταβίβαση ακίνητων είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης των μερών, σύμφωνα με το ν. 3919/2011...»

 

 

Τι καθομαστε και συζηταμε πλεον??

Το ΤΕΕ τι ειναι?? Υπουργειο????

 

Οταν αποφασισουν να μας πουνε τι εισφορες ΘΕΛΟΥΝ να τιε δωσουμε να τελειωνουμε..

Και ιδ. συμφωνητικο αν θελουν θα το εχουν...

'Η θα πανε 100.000 μηχανικους πειθαρχικο, να μας κανουν επιπληξη, παραγραφη ή απόσυρση ????

 

 

Εχω καποιες περιπτωσεις και τους παιρνω καθε βδομαδα τηλ να τους πω οτι περιμενουμε απαντησεις για αμοιβες κτλ..

Ελεος δλδ....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε με τέτοια πράγματα. Στη πιάτσα γίνεται χαμός. Τρέξτε να προλάβετε. Οι μάγκες μηχανικοί δεν τα περνάνε απο αμοιβές ΤΕΕ. Απλή ΑΠΥ + ΦΠΑ. Βέβαια έχω δει εξαρτημένο τοπογραφικό να κοστολογείται με 350 Ευρώ. Και να παίρνει και προμήθεια μεσίτης και δικηγόρος. Αλλά τι να κάνεις. Ελεύθερη αγορά έχουμε. Τρέξτε να προλάβετε. Υπάρχει πολλή δουλειά. Ανοιξαν οι ουρανοί.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον στην Καβαλα εχουν ενημερωθει....

 

Μεχρι να ερθει η ενημερωση στην Κρητη, σωθηκαμε...δεν ειχε και καραβια τωρα 1 βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠ@@@@ΕΛΟ!!!!!! Ότι να ναι....το ΤΕΕ δεν ξέρει τίποτα, σύστημα αμοιβών δεν υπάρχει, αλλος λέει για μάγκες μηχανικούς χωρίς ΤΕΕ κλπ, δουλειά ολοκληρωμένη δεν μπορεί να γίνει....Ελλαδάρα!!!!

 

EDIT: Σύμφωνα με το έντυπο του ΤΕΕ Καβάλας, πηγαίνουμε το συμφωνητικό στο ΤΕΕ και εκεί μας υπολογίζουν κ καταθέτουμε ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΕΜΠ, χαρτόσημο? Δεν κατατίθενται πλέον στην ΕΤΕ οι εισφορές? Αμοιβές στην ΕΤΕ τι καταθέτουμε? Νόμιμη ή συμβατική? Θα μάθουμε άραγε????? Βλαμμενοι είναι και τα βγάζουν λίγα λίγα και το κάθε ΤΕΕ τα δικά του? Τι να πω....

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Εγω, προσωπικα, οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των Μηχανικων, εκδοδουμε τη βεβαιωση νομιμοτητας κανονικα, ιδιωτικα, την υπογραφουμε, τη σφραγιζουμε, κοβουμε την ΑΠΥ υψους της αρεσκειας μας, καταβαλουμε το ΦΠΑ μας και ΤΕΛΟΣ....

 

 

Όπως τα λες .... ΤΕΛΟΣ !!!!!! Ούτε καν ιδιωτικό συμφωνητικό (βλ. ΤΕΕ Καβάλας).

Αν θέλουν κρατήσεις, ας βγάλουν ΤΕΛΙΚΩΣ μία απάντηση και ένα σύστημα. Και πάλι, αναδρομικά δεν ξέρω αν θα ισχύει.

Εγώ ΤΩΡΑ έκοψα την ΑΠΥ και έδωσα τη βεβαίωση που ΤΩΡΑ δεν έχουν βγάλει κάτι. Οπότε ΜΗ ΜΟΥ ΖΗΤΑΤΕ κρατήσεις γιατί θα πω τι θα πάρετε και θα φάω κάρτα!!!

 

Ζητατε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ...Τελος...

Οι ανθρωποι ειναι αστειοι σε βαθμο γελοιοτητας πλεον...

Το ΤΕΕ τι ειναι?? Υπουργειο????

Οταν αποφασισουν να μας πουνε τι εισφορες ΘΕΛΟΥΝ να τιε δωσουμε να τελειωνουμε..

Και ιδ. συμφωνητικο αν θελουν θα το εχουν...

'Η θα πανε 100.000 μηχανικους πειθαρχικο, να μας κανουν επιπληξη, παραγραφη ή απόσυρση ????

 

Σε κάποια ερώτησή μου στο ΥΠΕΚΑ η απάντηση ήταν: "Εδώ (στην ερώτησή μου δλδ) έχουμε διαφωνία με το ΤΕΕ. Περιμένετε να τη λύσουμε και θα τα ανακοινώσουμε".

ΑΥΤΟ είναι το ΤΕΕ !!! ΠΑΝΩ από υπουργείο!!!

Και ξαναρωτώ.... ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ θα έχει αυτό που ΘΑΑΑΑ βγάλουν για κρατήσεις?

 

 

Τουλαχιστον στην Καβαλα εχουν ενημερωθει....

 

Μπορεί ένα ΤΕΕ να λέει Α και ένα άλλο Β ? Για ποιό λόγο να ακολουθήσω το ΤΕΕ Α ? Όλοι οι μηχανικοί ίδιοι δεν είναι? Και στο κάτω κάτω... το ΤΕΕ ένα είναι!!!

 

ΚΛΕΙΝΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ "ΠΑΙΖΟΥΜΕ" ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα για καταστασεις αστειες..

Τοπικο ΤΕΕ να προτρεπει τους μηχανικους να ζητησουν τις "νομιμες" (??) με ίσως καποια μικρη εκπτωση (10%) αλλιως θα εχουν κυρωσεις και θα πανε πειθαρχικο....

 

Ωραία και να σε πάνε πειθαρχικό τι θα κάνουν? Ο νόμος είναι σαφής, οι αμοιβές είναι ελεύθερες είτε μας αρέσει είτε όχι. Δηλαδή με 11% έκπτωση πας πειθαρχικό και με 9% τι γλιτώνεις? Γελοία πράγματα... Το μόνο που έχει πλέον λόγο το ΤΕΕ είναι οι κρατήσεις.

Edited by apoul
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.