Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Θέλει πολύ ψάξιμο αυτή η ενέργεια...Προς το παρόν θεωρώ ότι αν πληρωθεί το παράβολο μπορεί να εκδοθεί άδεια, οπότε νομιμοποιήθηκε...Ο νόμος δεν ζητάει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το σύστημα του ΤΕΕ δεν δέχεται λιγότερο από 4.5ΗΜ πως θα βγάλω εντολή πληρωμή για τα 2ΗΜ της πρώτης φάσης;

 

Στην αρχική σελίδα του ΤΕΕ στις αμοιβές αναφέρει... Ο υπολογισμός της νόμιμης αμοιβής γίνεται μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ σε μία φάση, όταν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες των μηχανικών. Ο αριθμός του σχετικού έργου, είναι απαραίτητο στοιχείο για την ολοκλήρωση της διαδικασίας ρύθμισης του αυθαιρέτου.

 

Λέει ξεκάθαρα ότι η νόμιμη αμοιβή θα δηλωθεί μια φορά στο τέλος συνολικά, δηλαδή ο Α/Α όπου

 

Επίσης στο εγχειρίδιο χρήσης v1.2 για τα αυθαίρετα πάλι αναφέρει: Πριν την οριστική ολοκλήρωση της δήλωσης πρέπει να συμπληρωθεί ο αριθμός του "έργου" στο οποίο έχουν δηλωθεί οι αμοιβές των μηχανικών.

δηλαδή ο Α/Α που παίρνουμε από το σύστημα αμοιβών!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα. Δηλαδή αν θέλω να είμαι νόμιμος και να κόψω ΑΠΥ για τα λεφτά που πήρα σήμερα τι πρέπει να κάνω;

Εντάξει σήμερα θα πληρώσω ΦΕΜ και ΦΠΑ. ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ δεν θα πληρώσω σήμερα αφού δεν θα κάνω κατάθεση στην ΕΤΕ. Είμαι νόμιμος;

Του χρόνου βάζω το έργο στο σύστημα του ΤΕΕ και βγάζω εντολή πληρωμής.

Δεν θα πάω στην ΕΤΕ να πληρώσω; Μα η εντολή πληρωμής λέει όλο το ποσό.

Εντάξει, πες ότι βρίσκω τράπεζα που το παίρνει και πληρώνω τη διαφορά.

Πως θα πληρώσω το συνολικό ΤΕΕ; Θα πάω στο ΤΕΕ να πληρώσω τη διαφορά;

Και αφού είναι μία φάση, όπως πολύ σωστά διευκρινίζεις, γιατί μας έχουνε πρήξει με τις δύο φάσεις;

Ρε ένα παλούκι θέλουν όλοι.....

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποστείλει κανείς συμβάσεις στο ΤΕΕ για έγκριση; Τοπικό ΤΕΕ ή κεντρικό;

Έχει καταθέσει κανείς αμοιβές;

 

...χειροπιαστά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά όλα αυτά συνάδελφε και συμφωνούμε. Αλλά το θέμα ειναι στο τι εννοεί "οριστική ολοκλήρωση της δήλωσης". Γιατί στην περίπτωση που το αυθαίρετο έχει δικαίωμα έκδοσης Ο.Α. μετά τη διαδικασία του 4014 ακολουθεί αυτή της νομιμοποίησης με το αρ.22 του ν.1577/85.

Δηλαδή εσύ εννοείς οτι στην καταχώρηση του έργου που θα βάλουμε σαν εργασία τις ρυθμισεις του 4014, να βάλουμε και τις υπόλοιπες (αρχ.,στατ,υδ.αποχ.κτλ) της άδειας νομιμοποίησης? Να σου πω, αν ισχύει κάτι τέτοιο, καλύτερα. Γιατι αν του πώ 2000 μόνο για τον 4014 και μετά άλλα 3000 για την νομιμοποίηση θα πηδήξει!

Link to comment
Share on other sites

Για αποστολή συμφωνητικών στο ΤΕΕ προς έγκριση από τις αμοιβές του ΤΕΕ μου είπαν κράτησε τα και όταν και αν τα ζητήσουμε μας τα δίνεις!Ότι να ναι!!!!!

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει στο ερώτημά μου Νο 972? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από έναν φάκελο για κάθε ιδιοκτησία στον οποίο περιλαμβάνεις και τα παρακολουθήματα.

Ένα επίσης φάκελο για όλους τους κοινόχρηστους χώρους με συναίνεση ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Από έναν φάκελο για κάθε ιδιοκτησία στον οποίο περιλαμβάνεις και τα παρακολουθήματα.

Ένα επίσης φάκελο για όλους τους κοινόχρηστους χώρους με συναίνεση ιδιοκτητών.

 

Μήπως έχεις και καμια πρότυπη υπ. δήλωση συναίνεσης;;;

Link to comment
Share on other sites

Για αποστολή συμφωνητικών στο ΤΕΕ προς έγκριση από τις αμοιβές του ΤΕΕ μου είπαν κράτησε τα και όταν και αν τα ζητήσουμε μας τα δίνεις!Ότι να ναι!!!!!

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει στο ερώτημά μου Νο 972? Ευχαριστώ!

 

Μην χαρακτηριζω τωρα το ΤΕΕ γτ θα φαω κοκκινη...!!!

Εχουν καταλαβει οτι πρεπει να στειλουν λιστες στη ΔΟΥ??

Εχουν καταλαβει οτι το ιδιο πρεπει να κανουμε και εμεις??

ΠΩΣ θα γινει να κοψουμε ΑΠΥ το 2011 και οταν ξυπνησουν αυτοι (καπου στα μεσα του 2012) να μας ζητησουν να υποβαλλουμε τα ιδ. συμφωνητικα????

Εχουν παρει πρεφα οτι ολος ο κλαδος θα ειναι φορολογικα εκτεθειμενος???

Link to comment
Share on other sites

Άμα έρθει κανά πρόστιμο πάντως από την εφορία γιατί και εγώ όπως πολύ συνάδελφοι πάω στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα θα προτιμήσω να δώσω τα λεφτά του προστίμου να κυνηγάω το %^$&$%ΤΕΕ παρά να τα δώσω στην εφορία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.