Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μετά από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλήξει πώς θα το διαχειριστώ, με την επιφύλαξη να βγεί κάποια υπουργική απόφαση επί του 3919 και να μας υπαγορεύει ακριβώς την διαδικασία :

1) Συμφωνητικό έτσι και αλλιώς... είτε πάρω με την νόμιμη, είτε κάποια συμφωνηθείσα (δεν το πάω πουθενά για σφράγισμα, θα συντάξω την λίστα στο τέλος κάθε έτους).

2) Στην τράπεζα θα καταθέσω αμοιβή μόνο αν λάβω την νόμιμη (ή μεγαλύτερη αυτής)... δεν θα καταθέσω στην ΕΤΕ καθόλου αν έχω συμφωνηθείσα μικρότερη της νόμιμης ώστε να μήν πάρει λιγότερα χρήματα το ΤΕΕ από αυτά της νόμιμης και να μου ζητάνε κι άλλα, θα κόψω απλά το ΑΠΥ στον πελάτη μου.

3) Στην τράπεζα θα καταθέσω επίσης το έντυπο του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ εισφορές που θα βγούν επι της νόμιμης αμοιβής.

4) Εφορία (ΦΕΜ) και ΦΠΑ θα καταβληθεί φυσικά επί της συμφωνηθείσας

5) Στο ΤΕΕ θα πάω να καταβάλω το 3% επι της νόμιμης στα ταμεία του εφόσων δεν έχω πάει την αμοιβή μέσω ΕΤΕ

 

Νομίζω ότι έτσι δεν μένει καμιά εκρεμμότητα και μόνοι μας κάνουμε πράξη τον 3919... αμα περιμένουμε από αυτούς σωθήκαμε.

Edited by kontegr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 5): Μπορείς να πας στο ΤΕΕ και να πληρώσεις εκεί το 2%, και με τι εντολή πληρωμής θα το κάνεις αυτό? Εννοώ πως το δέχονται ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μή μπορείς?? λεφτά θα τους δώσεις... όχι θα σου πούν? θα τους πώ να γράψουν στο διπλότυπο: "νόμιμες κρατήσεις ΤΕΕ επί αμοιβής", άμα δε θέλουν δεν πειράζει... προχωράω τις δουλειές μου και χωρίς το χαράτσι του ΤΕΕ.... no problem

Link to comment
Share on other sites

Thodoris4, αυτό λέει η λογική αλλά όχι ο Ν3919.

Δυστυχώς

 

Μα για αυτό ονομάζονται και ''νόμιμες'', όχι γιατί προβλέπονται απαγορευτικα και μόνο αυτές αλλά γιατί αυτές θεωρούναι η βάση για κάθε είδους αμοιβή και παραθέτω από τον 3919:

 

Οι αναφερόμενες στο π.δ. 696/1974 «ελάχιστες αμοιβές»

ή «αμοιβές» νοούνται εφεξής ως νόμιμες αμοιβές κατά την

έννοια της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ίδιου διατάγ−

ματος όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 8 και, πέραν

της λήψεως υπόψη για τον υπολογισμό νόμιμων εισφορών

και δικαιωμάτων από το Τ.Ε.Ε. κατά την προηγούμενη πα−

ράγραφο, λαμβάνονται επίσης υπόψη από τα δικαστήρια

κατά την εκδίκαση διαφορών από αμοιβές μηχανικών για

την παροχή εργασίας σύμφωνα με τα άρθρα 677 έως 681

του Κ.Πολ.Δ., όταν δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμ−

φωνία περί αυτών.''

 

Ας έρθει να μου ζητήσει οποιοσδήποτε συμφωνητικό για τη νόμιμη. Ακόμα και στα δικαστήρια όταν δεν υπάρχει οτιδήποτε άλλο θεωρούν ότι έχεις λάβει τη νόμιμη. Οπότε και από τη στιγμή που έχει γίνει κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ, δε χρειάζεται κανένα απολύτως συμφωνητικό για τη νόμιμη πόσο μάλλον για το 323,53 του 3843.

Φυσικά εννοείται ότι και στην ΑΠΥ σου θα είναι η νόμιμη αμοιβή έτσι;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Για το 5): Μπορείς να πας στο ΤΕΕ και να πληρώσεις εκεί το 2%, και με τι εντολή πληρωμής θα το κάνεις αυτό? Εννοώ πως το δέχονται ?

Μα βγάζεις εντολή πληρωμής για τη νόμιμη και πάνω σε αυτήν θα πληρώσεις τις κρατήσεις,Την νόμιμη αμοιβή τη βγάζεις οπωσδήποτε γιατί θες το Α/Α για να περαιώσεις τη διαδικασία στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Μα βγάζεις εντολή πληρωμής για τη νόμιμη και πάνω σε αυτήν θα πληρώσεις τις κρατήσεις,Την νόμιμη αμοιβή τη βγάζεις οπωσδήποτε γιατί θες το Α/Α για να περαιώσεις τη διαδικασία στο σύστημα

 

Συμφωνώ σε αυτό που λέει ο συνάδελφος.Το σύστημα απαιτεί για την περαίωση της διαδικασίας τον Α/Α της αμοιβής,οπότε δεν μπορείς να μην πας με το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ όπου σημειωτέον δεν γίνεται αποδεκτή αμοιβή μικρότερη της νόμιμης.Θεωρώ λοιπόν οτι δηλώνεις κανονικά τη νόμιμη αμοιβή μέσω συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ και απλά στο σύστημα των αυθαιρέτων αναγράφεις τη συμφωνηθείσα αμοιβή. Εννοείται επίσης οτι με αυτόν τον τρόπο χρειάζεται κατάθεση της νόμιμης αμοιβής στην ΕΤΕ (δλδ θα πρέπει να "τσοντάρουμε " απ την τσέπη μας) όπου αφαιρούνται οι κρατήσεις και λαμβάνεις την καθαρή αμοιβή.Εν συνεχεία πληρώνεις το ΦΕΜ της συμφωνηθείσας στην εφορία,αλλά το θέμα είναι τι γίνεται με το ΦΠΑ που σε περίπτωση κατάθεσης στην ΕΤΕ θα αντιστοιχεί στο ποσό της νόμιμης και οχι στην συμφωνηθείσα..........μύλος...

 

Να ρωτήσω και κάποια πράγματα:

1.Σε ποιά περίπτωση πρέπει να κάνουμε ιδιωτικό συμφωνητικό?Αν δεν εισπράξουμε τη νόμιμη μόνο ή πάντα?

 

2.Τι αναγράφεται σε αυτό?Περιλαμβάνει μόνο Α`Φάση ή και τις δυο? Σε όλες τις περιπτώσεις κατ`εμε πρέπει να μπεί αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών τουλ. για τα τις αυθαίρετες κατασκευές και σε αρκετές περιπτώσεις έχουμε και αποτύπωση στατικών. Βάζετε και τις έξτρα χρεώσεις στο συμφωνητικό ή θα γίνει και νεο αργότερα?....

 

3.Σε περίπτωση που συμμετέχουν 2-3 διαφορετικοί μηχανικοί σε κάποια δήλωση τι γίνεται? 1000λ για τον καθένα ή δια 3?Λογικά στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ θα μπαίνουν απο εναν μηχανικό,ώστε να υπάρχει ενα Α/Α για κάθε έργο...π.χ. τάδε αποτύπωση αρχιτεκτονικών,τάδε τοπογραφικό,τάδε αποτύπωση στατικών κτλ....επίσης που θα φαίνεται η αμοιβή του μηχανολόγου για την τεχική έκθεση? οεο?

 

Θεέ μου τι μύλος είναι αυτός.....?...........

Link to comment
Share on other sites

.....3.Σε περίπτωση που συμμετέχουν 2-3 διαφορετικοί μηχανικοί σε κάποια δήλωση τι γίνεται? 1000λ για τον καθένα ή δια 3?.........

 

Προκειμένου να κάνεις υποθέσεις, γιατί δεν κάνεις μία ΔΟΚΙΜΗ στο σύστημα αμοιβών;

 

Βάλε ας πούμε 3 άτομα να μοιράζονται από 33,33 % την αμοιβή των Α' & Β' φάσεων

και θα δεις ότι η λεγόμενη ελάχιστη μοιράζεται δια 3.

 

Με λίγα λόγια η ελάχιστη πάει στο σύνολο όλων των συμμετεχόντων μηχανικών

και όχι ΑΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται επίσης οτι με αυτόν τον τρόπο χρειάζεται κατάθεση της νόμιμης αμοιβής στην ΕΤΕ (δλδ θα πρέπει να "τσοντάρουμε " απ την τσέπη μας) όπου αφαιρούνται οι κρατήσεις και λαμβάνεις την καθαρή αμοιβή.Εν συνεχεία πληρώνεις το ΦΕΜ της συμφωνηθείσας στην εφορία,αλλά το θέμα είναι τι γίνεται με το ΦΠΑ που σε περίπτωση κατάθεσης στην ΕΤΕ θα αντιστοιχεί στο ποσό της νόμιμης και οχι στην συμφωνηθείσα..........μύλος...

 

Συνάδελφε νομίζω πως εδώ έχει λάθος. Σε περίπτωση που η συμφωνηθήσα δεν αντιστοιχεί στην νόμιμη δεν καταθέτεις αμοιβή στην ΕΤΕ. Την εντολή αμοιβής (της νόμιμης) την βγάζεις για να πληρωθούν πανω σε αυτή οι κρατήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω πως εδώ έχει λάθος. Σε περίπτωση που η συμφωνηθήσα δεν αντιστοιχεί στην νόμιμη δεν καταθέτεις αμοιβή στην ΕΤΕ. Την εντολή αμοιβής (της νόμιμης) την βγάζεις για να πληρωθούν πανω σε αυτή οι κρατήσεις.

 

Οκ σύμφωνοι,αλλά στο σύστημα των αυθαιρέτων ζητά τον Α/Α της αμοιβής ο οποίος εκδίδεται μόνο απο το σύστημα αμοιβών και δεν μπορεί να εκδοθεί μέσω κανενός συμφωνητικού σωστα?δλδ θα βγάλεις μεν εντολή πληρωμής με τη νόμιμη,θα αναφέρεις αυτόν τον Α/Α και θα πληρωθείς βάσει συμφωνητικού?κάπου δεν στέκει...

Link to comment
Share on other sites

Την εντολή αμοιβής (της νόμιμης) την βγάζεις για να πληρωθούν πανω σε αυτή οι κρατήσεις.

 

Έτσι είναι, όπως μας είπε ο πρόεδρος του ΤΕΕ στη χθεσινή ημερίδα, οι κρατήσεις επί της ελάχιστης είναι για να μη "βουλιάξει" το ταμείο.

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.