Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

καταρχας μια ερώτηση γιατι ολοι συγκρίνουν την καταθεση ΗΧωρου με τα αυθαίρετα....ποιος σας ειπε ρε συναδερφοι να πηγαινετε απο τις 2 την νυχτα και να φυλατε σκοπιά στην πολεοδομία?γιατι δεν στελνατε ταχυδρομικα το φακελλο με ενα courier να βγαλουν και αυτοι κανα φράγκο?επιλογή σας ήταν για να κάνετε τον καλό στον πελάτη .....οπως επιλογη μερικών είναι να εξευτελίζουν τους υπόλοιπους διαδίδοντας οτι 'τα κάνουν όλα' με 300-500ε....ενω στην ουσία μιλάνε για την πρώτη φάση και αφού τσιμπήσουν τον πελάτη του το σκάνε το παραμυθι.αντε να του κανουν δώρο την αποτύπωση ......σιγουρα υπάρχουν βέβαια και αυτοί που ζητάνε πραγματικά μηδαμινές αμοιβές αλλα τουλάχιστον είναι ειλικρινεις .....

και αυτο με τη δουλειά του καναπέ που πληρωνει 2000ε.......η εγω δεν ξέρω την διαδικάσία καθόλου ....ή εσεις που το υποστηρίζετε......ενα εκτός σχεδίου αυθαίρετο ειναι ακραία περίπτωση?μια στις 2000000 ας πούμε?δεν νομίζω......εξηγήστε μου πως θα τελειώσω την διαδικασία λοιπον για εκτός σχεδίου χωρίς να βγώ απο το γραφείο, απο τον καναπέ κιόλας, και εγω μαζί σας.....θα σας παραδεχτω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο terry καταλαβαίνω κι εγώ. Δεν βλέπω καμία ασάφεια στο συγκεκριμένο.

 

Αν το τεε πει καθαρά και ξάστερα το άσπρο είναι μαύρο, τότε θα πούμε πως δεν βλέπουμε καμιά ασάφεια?

Ρε είδαν φαί και πάνε να γεμίσουν τα ταμεία ακόμα και με τα εξτραδάκια (π.χ. αποτυπώσεις) για να βγάλουν τα κλεμμένα.

 

------------

1 ημέρα ρε μηχανικέ 15 ετίας δε σου φτάνει για αυτοψία και μέτρηση-αποτύπωση ?

για ένα ''νέωπα'' π.χ. 10ετίας ! 1,5 ημέρα

1ημέρα=350 Ε περίπου

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο terry λεει και εγω συμπληρωνω

 

Για τον Ν4014

1. 6750λ ταριφα για καθε αιτηση.. Ειναι η σημαια που λενε και οι ταριφες..

2. Αμοιβη αποτυπωσης όταν απαιτειται που στο 90% των περιπτωσεων απαιτειται (περιπτωσεις που δεν απαιτειται είναι αυτές που θα μπορουσαν να πάνε με την "τακτοποίηση ΗΧ" ή όταν ο ιδιωτης έχει αποτυπώσεις υπογεγραμμένες για άλλο σκοπό π.χ. ενεργειακό πιστοποιητικό)

3. Αμοιβη τοπογραφικου+εξαρτηση όταν απαιτειται που στο 90% των περιπτωσεων απαιτειται (περιπτωσεις που δεν απαιτειται είναι αυτές που θα μπορουσαν να πάνε με την "τακτοποίηση ΗΧ" ή όταν ο ιδιωτης έχει τοπογραφικό υπογεγραμμένο για άλλο σκοπό π.χ. συμβόλαιο, διαφωνιες με κτηματολογιο)

4. Αμοιβη αποτυπωσης και ελεγχου στατικων ΟΤΑΝ απαιτειται..

5. Αμοιβη 1.5 μερες για ελεγχο ΗΜ ΟΤΑΝ απαιτειται..

 

 

αν κάποιος διαφωνεί το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μετά τα 15 χρόνια έχουν αρχίσει και βαριούνται, οπότε ένας μηχανικός πραγματικής εμπειρίας 5 ετών είναι συνήθως πιο ενήμερος και πιο σβέλτος αρκεί να μην τον έχει φάει το facebook!

 

Έχετε φαγωθεί με τα εκτός σχεδίου, ποια είναι η διαφορά?

Μήπως επειδή θα στήσεται το gps και θα πάτε να πάρετε 5-10 σημεία, για να εξαρτήσεται το παλιό τοπογραφικό με ένα align?

Έλεος δηλαδή, τα τοπογραφικά με gps είναι η χαρά του παιδιού, αρκεί να έχεις gps και ακριβώς πάνω σε αυτό επειδή αυτά τα μηχανήματα τα χρυσοπληρώσαμε ναι να πάρεις κάτι παραπάνω αλλά όχι κεφάλια.

 

Εμένα μπορεί κάποιος να μου αιτιολογήσει γιατί το φεμ πρέπει υπολογιστεί επί της μεγαλύτερης - νόμιμης και όχι επί της συμβατικής - τιμολογίου?

 

Γιατί ποιός είπε ότι διαφωνεί?

Αυτά ισχύουν για τα έργα αμοιβών και την νόμιμη που θα περάσετε και στο σύστημα των αυθαιρέτων.

 

Εντάξει εξαρτημένο τοπογραφικό μπορεί να μην χρειάζεται στο 90% των περιπτώσεων, αλλά στο 50%, γιατί σε περίπτωση ύπαρξης ρυμοτομικού δεν χρειάζεται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ.

 

Το μόνο που απαιτεί πραγματική δουλειά και ΕΥΘΥΝΗ είναι ο έλεγχος των στατικών, δηλαδή σε όσα δεν είναι κατοικίες.

Κκαι ναι εκεί και εγώ θα πάρω κεφάλια γιατί βαριέμαι τους ελέγχους, καλύτερα 10 νέα στατικά παρά 1 έλεγχο υπάρχοντος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί κάποιος να μου αιτιολογήσει γιατί το φεμ πρέπει υπολογιστεί επί της μεγαλύτερης - νόμιμης και όχι επί της συμβατικής - τιμολογίου?

 

 

ΔΕΝ στεκει αυτο σε καμια των περιπτωσεων...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιός είπε ότι διαφωνεί?

Αυτά που λέει ο terry ισχύουν για τα έργα αμοιβών και την νόμιμη που θα περάσετε και στο σύστημα των αυθαιρέτων.

 

Εντάξει εξαρτημένο τοπογραφικό μπορεί να μην χρειάζεται στο 90% των περιπτώσεων, αλλά στο 50%, γιατί σε περίπτωση ύπαρξης ρυμοτομικού δεν χρειάζεται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ.

 

Το μόνο που απαιτεί πραγματική δουλειά και ΕΥΘΥΝΗ είναι ο έλεγχος των στατικών, δηλαδή σε όσα δεν είναι κατοικίες.

Και ναι εκεί και εγώ θα πάρω κεφάλια γιατί βαριέμαι τους ελέγχους, καλύτερα 10 νέα στατικά παρά 1 έλεγχο υπάρχοντος.

 

Η αρχική ταρίφα από όπου και να την δεις είναι απαράδεκτη.

Προέκυψε δε από επίλυση εξίσωσης:

Τόσα μας λείπουν = εκτίμηση πλήθους αυθαιρέτων x νόμιμη αμοιβή x 0.02.

Η λύση έδωσε νόμιμη αμοιβή = 1569,58€ και πραγματικά εύχομαι και ελπίζω να έκαναν σωστή εκτίμηση ως προς το πλήθος μη τυχόν και πέσοουν έξω!

Edited by arxrts
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλε ειναι το εξης...

 

Ειμαστε τοσο μπουρδ@λ# που αυριο θα βγει ο Μπενυ και ξερεις τι θα κανει??

Θα βαφτισει το ΦΕΜ σε ΕΚ.ΕΙΣ.Μ, δλδ εκτακτη εισφορα μηχανικων ...

Και αυτη φυσικα θα ειναι 10% επι της νομιμης..

Αμ δεν που θα του βγει....

Αφου η Τροικα θα τα καταργησει ολα...

 

Λυσεις υπαρχουν...!!!

Μην αγχωνεσαι...!! :smile:

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δείτε τι λέει η ΠΟΛ.1216/26.7.1996 . Ελπίζω να μην διαβάζω σωστά!!!

Το μεταφέρω και εδώ το τμήμα αυτό:

 

16. Με την παράγραφο 17 του άρθρου 6 του κοινοποιούμενου νόμου αντικαθίσταται η περίπτωση α' της παραγράφου 4 του άρθρου 52 του Ν.2238/1994.

Με τις νέες διατάξεις εναρμονίζονται τα υφιστάμενα ποσοστά του προκαταβλητέου φόρου για εκπόνηση μελετών και σχεδίων από αρχιτέκτονες και μηχανικούς, με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 49 του Ν.2238/1994, όπου απαριθμούνται λεπτομερώς οι διάφορες κατηγορίες αυτών των μελετών.

Ετσι ο προκαταβλητέος φόρος 4% υπολογίζεται στο ποσό της νόμιμης αμοιβής των αρχιτεκτόνων και μηχανικών για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν έργα χωροταξικά (χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες), πολεοδομικά (πολεοδομικές και ρυμοτομικές μελέτες), συγκοινωνιακά (μελέτες συγκοινωνιακών έργων οδών,

σιδηροδρομικών γραμμών, μικρών τεχνικών έργων, έργων υποδομής αερολιμένων και κυκλοφοριακές), υδραυλικά (μελέτες εγγειοβελτιωτικών έργων, φραγμάτων, υδρεύσεων και αποχετεύσεων, μελέτης οργάνωσης και επιχειρησιακής έρευνας, λιμενικών έργων, γεωργοοικονομικές - γεωργοτεχνικές εγγείων βελτιώσεων, γεωργοκτηνοτροφικού προγραμματισμού, γεωργοκτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων και αλιευτικές) και τοπογραφικά (γεωδαιτικές, φωτογραμετρικές, χαρτογραφικές, κτηματογραφικές και τοπογραφικές μελέτες).

Μετά την ισχύ των παραπάνω διατάξεων ο προκαταβλητέος φόρος επί της νόμιμης αμοιβής που λαμβάνουν οι αρχιτέκτονες και μηχανικοί για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν τις ανωδομές πάνω στα λιμενικά έργα υπολογίζεται με συντελεστή 10% και όχι 4%.

Οι διατάξεις αυτής της παραγράφου, σύμφωνα με την περίπτωση η' του άρθρου 29 του κοινοποιούμενου νόμου, ισχύουν από τη δημοσίευση αυτού του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, δηλαδή από 7 Μαρτίου 1996.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν λεει αυτο..

Το 1996 δεν υπηρχαν νομιμες με την εννοια του Ν3919...

 

 

ΥΓ. Μην ξεθαβετε τετοιες μουμιες...Ποτε δεν ξερετε ποιος διαβαζει εδω....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.