Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

<p>

Ή κόβουμε 1230 ευρώ και τα άλλα τα καταθέτουμε από τη τσέπη μας; Αν γίνεται το τελευταίο, χάνουμε ουσιαστικά από την αμοιβή μας, η οποία τελικά γίνεται 1000-100-79,6-1,91=820 ευρώ περίπου. Εκτός αν του πούμε του εργοδότη να πληρώσει και τις κρατήσεις μας. Σε αυτήν την περίπτωση, όμως, του κόβουμε απόδειξη με μικρότερο ποσό απ'ότι πληρώνει στην πραγματικότητα...

Αυτά είναι τα νούμερα. Ναι "χάνεις" από την αμοιβή σου. Το κριτήριο όμως πρέπει να είναι πάντα τι θέλεις να βάλεις στην τσέπη. Έτσι πρέπει να υπολογίζουμε τις αμοιβές μας. Αν τα 820 δε σου φτάνουν, θα ζητήσεις τόσα περισσότερα ώστε να σου μείνει στην τσέπη το ποσό που θέλεις. Το να χρεώνουμε τους πελάτες επί τόσα χρόνια με τις κρατήσεις ΜΑΣ ("μαύρες") αποδεικνύεται καταστροφικό! Ο κάθε σαρδανάπαλος βγαίνει τον τελευταίο καιρό στα "μέσα" και παραπονιέται για "φόρους και τέλη υπέρ τρίτων" που εμείς οι "κακοί μηχανικοί" επιβαρύνουμε τον λαουτζίκο. Δώσαμε με τη λανθασμένη αυτή τακτική μας, δικαιώματα στον πάσα ένα να εκφέρει "άποψη". Έπρεπε να ζητάμε την αμοιβή μας με βάση τον παραπάνω κανόνα και τέλος: "τόσα είναι κύριε η αμοιβή μου συν το νόμιμο ΦΠΑ, όλα μέσα πληρωμένα".Υ.Γ. Το 820€ υποθέτω από αυτά που γράφεις, ότι κατανοείς ότι μπορεί να είναι έως και σημαντικά λιγότερα αν ανέβεις κλίμακα φορολόγησης πέρα των 12.000 ευρώ. Ένας π.χ. που θα δηλώσει τελικά 50.000 ετήσιο εισόδημα, του μένει-δεν του μένει τελικά κανένα 500άρικο στην τσέπη για το παράδειγμά σου καθώς είναι προφανές ότι η φορολογική του υποχρέωση για τη συγκεκριμένη δουλειά δεν θα εξαντληθεί στο 10% της προκαταβολής ΦΕΜ... Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα φτάνει στο 38% για π.χ. 40.000 εισόδημα, δηλαδή, από τα 820 ευρώ που λες, τελικά το "κέρδος" σου θα είναι 590. Αξίζει λοιπόν να ζητήσεις 1.000 ευρώ αμοιβή;

 

Και αυτοί οι "κοπρίτες" που διαφημίζουν γύρω μας 500 ευρώ όλα μέσα, τι θα κάνουν τελικά; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Ήσασταν διαφωτιστικοί! :smile: Αρχίζω σιγά-σιγά και κατανοώ τι συμβαίνει στο χώρο.. Αν μου απαντήσετε και στο εξής, θα είμαι υπόχρεος :

 

Υπάρχει κάπου αναλυτικά η διαδικασία σχετικά με την αμοιβή του μηχανικού; Υπογράφεις ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη και μετά τι; Όταν ολοκληρωθεί η υπαγωγή στο νόμο 4014/2011 σου καταθέτει την αμοιβή + ΦΠΑ + ΦΕΜ + ΤΕΕ + ΤΣΜΕΔΕ στον τραπεζικό λογαριασμό που έχεις ανοίξει στην Εθνική και από εκεί πας και κάνεις ανάληψη; Οι κρατήσεις του ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ γίνονται αυτόματα ή πρέπει να πάω αυτοπροσώπως να τις καταθέσω; Όμοια πρέπει να πάω στη ΔΟΥ να καταθέσω ΦΕΜ και ΦΠΑ;

 

Σε περίπτωση συγγενικού προσώπου όπου δε θέλω να λάβω αμοιβή, ποια διαδικασία ακολουθείται; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που βαλουμε Α/Α αμοιβων στην ολοκληρωμενη υπαγωγη, η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να κατατεθουν οι αμοιβες στην ΕΤΕ με τη γνωστη εντολη πληρωμης.

Αυτο εχει το πλεονεκτημα της διαφάνειας των συναλλαγων και οτι ετσι δεν κυκλοφορησε μαυρο χρημα.

Επισης, πιθανον να κρατηθει το ποσοστο του ΤΕΕ οπως γινοταν στην εκδοση οικ. αδειων.

Αρα μας μενουν οι κρατησεις τσμεδε-εμπ για να πληρωθουν στην ΕΤΕ.Αυτες δεν τις πληρωνω και περιμενω να δω τι εντολη θα δωθει αργοτερα.

Επισης καλο ειναι να πληρωθει και το ΦΕΜ.

Η εκτιμηση μου ειναι οτι θα μας τα ζητησουν ολα αυτα κατατεθιμενα στην υποβολη φακελου, οπως καναμε στους ημιυπαιθριους, οποτε καλο ειναι να προετοιμαζομαστε απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

@Paixtaras86

Μπορείς να κάνεις ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ τη νόμιμη αμοιβή σου στη ΔΟΥ, αλλά εκεί θα πληρώσεις ανάλογα ποιος συγγενής είναι από 10% έως και 20 ή 30 %. Επίσης δε ξέρω τι θα γίνει με το ΦΠΑ που μάλλον δε θα το γλυτώσεις. Οπότε κόψε μικρή ΑΠΥ για συγγενή και είσαι ΟΚ. Ελεύθερη διαπραγμάτευση έχουμε.

Επίσης οι κρατήσεις και το ΦΕΜ είναι δικά σου έξοδα και πρέπει να τα σκέφτεσαι μέσα στην αμοιβή που θέλεις να ζητήσεις από τον πελάτη και αν αφαιρώντας τα το ποσό που σου μένει, είναι ικανοποιητικό για σένα και τη δουλειά σου.

ΦΠΑ αποδίδεις κάθε 3 μήνες (προς το παρον) και ρώτα στη ΔΟΥ ή κάνα λοογιστή πως, και το ΦΕΜ στην ΔΟΥ είναι το 10 % της ΑΠΥ σου.

ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ χαρτόησμα και τα λοιπα ψάξε κι εδώ μέσα θα δεις πόσο είναι.

Δεν καταθέτεις τίποτα στον λογαριασμό μηχναικού στην Εθνική. Περιμένουμε διευκρινήσεις για πολλά θέματα. Υπέγραψε το συμφωνητικό και υπομονή.

Βρες ένα λογιστή ή ένα φίλο μηχανικό που κάνει και τα απλά (όπως το τριμηνιαίο ΦΠΑ) και μάθε.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που βαλουμε Α/Α αμοιβων στην ολοκληρωμενη υπαγωγη, η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να κατατεθουν οι αμοιβες στην ΕΤΕ με τη γνωστη εντολη πληρωμης.

Αυτο εχει το πλεονεκτημα της διαφάνειας των συναλλαγων και οτι ετσι δεν κυκλοφορησε μαυρο χρημα.

Επισης, πιθανον να κρατηθει το ποσοστο του ΤΕΕ οπως γινοταν στην εκδοση οικ. αδειων.

Αρα μας μενουν οι κρατησεις τσμεδε-εμπ για να πληρωθουν στην ΕΤΕ.Αυτες δεν τις πληρωνω και περιμενω να δω τι εντολη θα δωθει αργοτερα.

Επισης καλο ειναι να πληρωθει και το ΦΕΜ.

Η εκτιμηση μου ειναι οτι θα μας τα ζητησουν ολα αυτα κατατεθιμενα στην υποβολη φακελου, οπως καναμε στους ημιυπαιθριους, οποτε καλο ειναι να προετοιμαζομαστε απο τωρα.

 

Θα βάλεις μεγαλύτερο ποσό στην Τράπεζα και θα κόψεις μικρότερο στην ΑΠΥ;

Και αυτό είναι διαφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Oχι, θα βαλω το ποσο που θα συμφωνησω.

Καταλαβαινω πως θα εννοεις το ποσο της νομιμης οτι θα φαινεται επανω στην εντολη πληρωμης, αλλα απο την εντολη πληρωμης χρειαζεται μονο ο κωδικος πληρωμης, το συμφωνηθεν ποσο ειναι αυτο που αναγραφεται στο εντυπο αμοιβων της ΕΤΕ, και βαζουμε τον κωδικο πληρωμης απο τη νομιμη.

Το εχω κανει και το δεχονται.

Link to comment
Share on other sites

Το δέχονται αλλά όπως λέει κι ένας συνάδελφος πιο πίσω, είναι και το σωστό; Αφού ο κωδικός πληρωμής αφορά μία συγκεκριμένη αμοιβή, πως βαζεις λιγότερη και πιστεύεις είσαι καλυμένος;

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτό το ΤΕΕ θα παίρνει το ποσοστό του από την πραγματική, άρα θα παίρνει μικρότερη εισφορά και αυτό δεν είναι νόμιμο, βάσει του Ν3919

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιον Α/Α έργου απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ βάζουμε;

Αυτόν πριν την υποβολή στο ΤΕΕ ή πρέπει να το υποβάλουμε στο συστημα αμοιβων και ότι βγαλει τότε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.