Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Φυσικά και μπορεις..

Αποτυπωνω με το τοπογραφικο το περιγραμμα και βλεπω και τα 2τμ υπερβασης...

Τα 2τμ υπερβασης τα αποτυπωνω εξτρα (παραθυρα, πορτες, παχοι τοιχων κτλ) γτ προκειται πχ για για εξωτερικο WC

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ θεωρώ πως πρέπει να ξερουμε τι είναι το σωστό

 

από εκεί και πέρα, όλα με ευθύνη του μηχανικού γινονται

στην τελική δεν έχει και τόση σημασία έκτος αν το ΤΕΕ-ΤΣΜΔΕ αρχίζει να μας τα πρήζει για την απώλεια 2ευρώ εισφορών

 

το πραγματικό ζητούμενο για εμένα είναι με 1 επίσκεψη να κάνω όλες τις μετρήσεις και αποτυπώσεις που χρειάζονται και να κάνω όλα τα σχέδια

και όχι να ξαναπηγαίνω μετα από μήνες να συμπληρώνω λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Μα ολες τις μετρησεις κανεις και εξαγεις τα αποτελεσματα σου εξ αρχης...

Δεν πηγαινεις και 2η και 3η φορα...

Απλως δε βρισκω λογο, επειδη ολα γινονται για το τι θα δηλωσουμε στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ ως αποτυπωση, να δηλωσω οτι αποτυπωνω ολα τα τετραγωνικα της κατοικιας ενω αυτη δεν εχει αυθαιρεσιες να αποτυπωσω...

Στην τελικη, ενα κουμπι παταω με το laser μετρο και μου βγαζει την αποσταση απο τοιχο σε τοιχο, δεν καθομαι να αποτυπωσω με ακριβεια ολη την κατοψη και τις διαστασεις των κουφωματων, τις θεσεις αυτων, τυχον σπασιματα κλπ...

Οτιδηποτε δεν αποτυπωνεται στα σχεδια, θελει λεπτομερεστερη αποτυπωση και για αυτο πληρωνομαστε εξτρα.

Ετσι το εκλαμβανω εγω....

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση! :mrgreen:

Αποτυπώνεις όλη την κατοικία ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει αυθαιρεσίες που δεν σου είπε ο πελάτης, αλλά στο σύστημα των... κρατήσεων... βάζεις τα τμ που θεωρούνται "αυθαίρετα".

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό πάντως είναι όταν υπάρχει κάτοψη ορόφου (αντίγραφο από φάκελο οικοδ. άδειας) να κάνουμε ένα τσεκάρισμα απλώς για το "νόμιμο" τμήμα και να αποτυπώσουμε (και αντίστοιχα αμοιφθούμε) μόνο για το "αυθαίρετο" τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Myri, αλλο αποτύπωση άλλο διαστάυρωση νομίμων τμημάτων... διαστάυρωση διαστάσεων γίνεται για τα υπάρχοντα νόμιμα τμήματα, αλλά όχι αποτύπωση...

Ώς αποτύπωση στις αμοιβές ΣΑΦΩΣ και μπαίνουν μόνο τα αυθαίρετα τμήματα, όπως κάναμε τόσα χρόνια και με τις άδειες νομιμοποιήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Αποτύπωση μπαίνει σίγουρα για όλα, όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.Στις άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχει κανόνας.Ο,τι εργασία κάνουμε την πληρωνόμαστε.Αν κάνουμε αποτύπωση και στους χώρους που κάνουμε τότε τη βάζουμε.Αν δεν κάνουμε και απλώς παίρνουμε έτοιμα σχέδια από τα εγκεκριμένα της αδείας τότε περιοριζόμαστε στους χώρους που αποτυπώσαμε για τη δήλωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

myri κάνεις ένα "σφάλμα". Έλεγχος διαστάσεων δεν σημαίνει αποτύπωση.

Έστω ένα διαμέρισμα 100μ² που έχει κάνει ένα δωμάτιο 9μ² αυθαίρετο.

Θα κάνω έλεγχο διαστάσεων του διαμερίσματος των 100μ² και θα αποτυπώσω το δωμάτιο των 9μ².

Άρα αμοιβή αποτύπωσης θα υπολογισθεί για τα 9μ².

 

Αν τώρα βρω ότι το διαμέρισμα τον 100μ² δεν είναι σωστό, θα πρέπει να αποτυπώσω το σωστό. Οπότε η αμοιβή της αποτύπωσης θα είναι για 109μ².

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλές σελίδες το τοπικ για να το διαβάσω όλο και βιάζομαι, συγγνώμη αν έχει απαντηθεί:

Σε καφετέρια ρυθμίζω τζαμωμένη προέκταση σε πρασιά. Ως επαγγελματικό χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας απο στατικό και ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο απο μηχανολόγο. Στο σύστημα αμοιβών έβαλα ένα ποσοστό 62% για μένα(αρχιτέκτονα), 25% για μηχ/γο και 13% για στατικό. Στο "Συμφωνηθείσα αμοιβή" μηχανικών τι να βάλω?

Το σύνολο που ζήτησα απο τον πελάτη και για τους τρεις μας?

Επίσης θεωρώ αυτονόητο ότι το σύστημα ζητά εδώ την καθαρή αμοιβή, χωρίς ΦΠΑ αλλά χτες τρόμαξα να πείσω έναν άλλο πελάτη που (κακώς) είδε την καρτέλα στο ανοιχτό κομπιούτερ μου. Εχετε το Manual για την καρτέλα αυτή? Διευκρινίζεται αυτό πουθενά?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο που λες, δεν έχω δει κάπου να διευκρινίζεται κάτι, αλλά κατά 99% βάζουμε την συμφωνηθείσα ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.