Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Γιατι και για να βγει βεβαιωση δεν χρειαζεται να περαστει απο το συστημα αμοιβων?

Χρειαζεται, αλλιως δεν βγαινει η βεβαιωση

 

Ακριβώς αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!

 

Μα στην βεβαίωση δεν βάζουμε Α/Α αμοιβών. Συμπληρώνουμε μόνο συμφωνειθήσα αμοιβή και ημερομηνία αυτοψίας. Εγώ τουλάχιστον δεν τις περνάω μέσα από το σύστημα αμοιβών και δεν κόβω τίποτα άλλο παρά μόνο Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών για τη συμφωνειθήσα αμοιβή. Ούτε ΦΕΜ, ούτε ΤΕΕ, ούτε ΤΣΜΕΔΕ, ούτε καν συμφωνητικό...

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία της περιοχής μου, ζητούν κάθε τρίμηνο τα συμφωνητικά (δύο αντίγραφα) μαζί με μια συγκεντρωτική κατάσταση.

 

και τα δύο αντίγραφα τα θέλει η εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι και για να βγει βεβαιωση δεν χρειαζεται να περαστει απο το συστημα αμοιβων?

Χρειαζεται, αλλιως δεν βγαινει η βεβαιωση

Η βεβαίωση ΔΕΝ περνάει από το σύστημα αμοιβών. Εκδίδεις τη βεβαίωση, κόβεις απόδειξη και τέλος!
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι, μολις εκανα μια βεβαιωση.

Τοσο καιρο, ομως τις εβαζα στο συστημα αμοιβων, μετα τις οδηγιες του ΤΕΕ Θεσσαλιας :shock:

http://www.teelar.gr/site/currentissues/199-diaxeirish.html

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι θέλω να κάνω μία τακτοποίηση με τον Ν. 4014 στην οποία ο μηχανικός Α θα κάνει τη διαδικασία του 4014, ο μηχανικός Β θα κάνει την αποτύπωση του αυθαιρέτου και ο μηχανικός Γ θα κάνει το τοπογραφικό.

1. Στο σύστημα των αμοιβών του ΤΕΕ λογικά θα γίνει μία ομάδα εργασίας που θα περιλαμβάνει και τους τρεις μηχανικούς και θα βγουν τα ποσά για τον καθένα ξεχωριστά. Σωστά?

2. Στο πρόγραμμα των αυθαιρέτων στους συμμετέχοντες μηχανικούς πάλι πρέπει να δηλωθούν και οι τρεις μηχανικοί ή μόνο ο μηχανικός Α που κάνει τη διαδικασία του 4014?

3. Τι γίνεται στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης έχει στα χέρια του σχέδια αποτύπωσης ή τοπογραφικό από άλλον μηχανικό - ξένο σε μένα - τον οποίο και πλήρωσε για την εργασία του πριν από π.χ 6 μήνες? Δηλώνω μόνο για την διαδικασία του 4014 χωρίς να με ενδιαφέρουν αποτύπωση και τοπογραφικό? Στη συγκεκριμένη δήλωση αυθαιρέτου η οποία συσχετίζεται με Α/Α αμοιβών που φαίνεται ότι έγιναν και πληρώθηκαν μελέτη αποτύπωσης και τοπογραφικό?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

@alexdam

Επειδή μου έχουν συμβεί και τα δύο.

Όταν είμαστε γνωστοί οι μηχανικοί (ήμασταν 2, εγώ και ο τοπογράφος) μπήκαν και οι δύο και στις αμοιβές και στον ν4014

Μια φορά που ο τοπογράφος δεν ήθελε να μπει σε αμοιβές δεν τον έβαλα ούτε στον ν4014 αλλά έγραψα στα σχόλια πως έχω στην κατοχή μου τοπογραφικό του τάδε μηχανικού με ημερομηνία χχ/χχ/χχ.

 

 

Όσες εργασίες περνάνε από το σύστημα έχουν νόμιμη αμοιβή άρα και κρατήσεις, όσες δεν περνάνε δεν έχουν.

 

Όλες οι εργασίες μπορούν να περάσουν από το σύστημα.

Θα βάλω ένα θέμα.

Έχεις έδρα τα Γρεβενά. Σε φωνάζει κάποιος να πας στην Εύβοια να ελέγξεις την πιθανή ενανθράκωση του οπλισμού της οικοδομής του.

Κάνεις συμφωνητικό που λέει πως η αμοιβή σου θα είναι 50€/ώρα απασχόλησης. Το υπογράφεται και οι δύο.

Σπαταλάς 10 ώρες και σου οφείλει 500€.

Δεν σε πληρώνει. Τι θα διεκδικήσει το ΤΕΕ για εσένα;

Θα διεκδικήσει την αμοιβή υπολογισμένη με βάση τον χρόνο απασχόλησης. Δηλαδή 2x1500x0,23253=697,59€ διότι αυτή είναι η νόμιμη αμοιβή σου (ας πούμε ημερήσια απασχόληση μηχανικού 10-20 έτη, για να μην ψάχνω πόσο είναι η ωριαία).

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ αποδίδεις για εργασία που περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Άρα, αφού η εργασία έκδοσης βεβαίωσης δεν περνάει από το σύστημα ... δεν αποδίδεις ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο αντίγραφα τα θέλει η εφορία;

 

το ένα το επιστρέφει!αν και δεν είχε κάποια σφραγίδα οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει. δεν τα πήγα εγώ για να ρωτήσω τον υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.