Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Στο σύστημα αμοιβών, πότε τσεκάρω το "αποδοχή αμοιβών";

Έχει σημασία; Αλλάζει κάτι;

Έχω εκτυπώσει την εντολή πληρωμής, έχω πάρει έγκριση από το ΤΕΕ και έχω βγάλει και αναφορά ( η οποία που χρησιμεύει ακριβώς; ) και έχω έτοιμη την εντολή πληρωμής για να πάω τράπεζα...

Πάω, πληρώνομαι και γυρνάω και πατάω αποδοχή και μετά τέλος με το σύστημα αμοιβών; Από εκεί και πέρα μένουν μόνο τα σχέδια για το σύστημα του 4014;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Το πότε θα πληρωθείς και το πότε θα πατήσεις αποδοχή είναι 2 θέματα που δε συνδέονται.

 

Εσύ έχεις στα χέρια σου εντολή πληρωμής.

Αυτό σημαίνει ότι έχεις το έργο στη "ενδιάμεση υποβολή".

Άμα είσαι σίγουρος ότι τίποτα δε θα αλλάξει, κάνεις ξανά υποβολή και το στέλνεις σε "τελική υποβολή".

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό... Αν και έχω ακούσει ότι διορθώσεις γίνονται και αργότερα...!!!

Τελική υποβολή έχω κάνει και στα δύο συστήματα... Σχέδια πρέπει να ανεβάσω και να πληρωθώ! Τίποτα άλλο!!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

εχω πολύ καιρό να ασχολήθω με την έκδοση άδειας. Τελικά η αμοιβή μας είναι σε ελεύθερη διαπραγμάτευση και απλώς οι κρατήσεις είναι επί της ελαχιστης/νόμιμης?

Το ίδιο ισχύει και για την αμοιβή για επίβλεψη?

Link to comment
Share on other sites

Παύλο οι κρατήσεις είναι επί της νόμιμης .Αν όμως η συμφωνημένη περνάει τη νόμιμη είναι επί της συμφωνημένης.Το ίδιο ισχύει και για την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει κυκλοφορήσει (και εγώ είχα την ίδια άποψη) πως για έκδοση Ο.Α., δεν υπάρχει υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής (συμφωνηθείσης) στην ΕΤΕ παρά μόνο το υπερ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, να ενημερώσω πως σύμφωνα με τον νόμο, πρέπει να κατατεθεί κανονικά στην ΕΤΕ και η αμοιβή μελέτης αλλά και της επίβλεψης. Και πρέπει να ελέγξει τα παραστατικά η Υπ. Δομ.

Link to comment
Share on other sites

η συμφωνειθήσα αμοιβη κατατίθεται στην ΕΤΕ

έτσι όμως το ΤΕΕ θα πάρει το 2% επί της συμφωνηθείας,

η διαφορά μέχρι το 2% της νόμιμης κατατίθεται στο ΤΕΕ? δηλαδή το ΤΕΕ παίρνει το 2% σε δυο δόσεις?

 

η μελέτη επίβλεψης κατατίθεται όταν θα αρχίσει η κατασκευή του έργου ή μαζί με την αμοιβή των μελετών?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι κρατήσεις ΤΕΕ πλέον είναι διακριτός κωδικός στο σύστημα της Ε.Τ.Ε.

Τις πληρώνεις "χωριστά".

Στο ίδιο χαρτί, κάτω από το αμοιβή, ΦΠΑ, γράφεις ΤΕΕ, δίπλα το ποσό, αθροίζεις και τα 3.

 

Το ποσό αμοιβής+ΦΠΑ που θα καταθέσεις, θα ελευθερωθεί ακέραιο.

Οι κρατήσεις θα "χαθούν".

 

Την αμοιβή δεν είσαι υποχρεωμένος να την καταθέσεις.

Μόνο άμα το ποσό είναι >1500€ με το ΦΠΑ, τότε θέλει κατάθεση, αλλά όχι απαραίτητα στην ΕΤΕ με το σύστημα των ειδικών γραμματίων κτλ.

 

Feathon,

δεν τον έχω πρόχειρο το νόμο, αλλά νομίζω ότι η Υ.ΔΟΜ. θα ελέγξει τις κρατήσεις και εισφορές.

Όχι το αν πληρώθηκα εγώ μέσω της ΕΤΕ.

Για το ότι πληρώθηκα, υπάρχει η ΑΠΥ μου και το ΦΕΜ μου.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.