Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ και κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ μπαίνουν αυτούσιες στα έξοδα, συνοδευόμενες με τα αντίστοιχα παραστατικά πληρωμών.

 

Αυτο ειναι σιγουρο???

Γιατι οταν ειχα ρωτησει καποιον λόγιστη μου ειχε πει οχι..

 

Υπαρχει καπου καποια οδηγια επ'αυτου???

Link to comment
Share on other sites

af.civileng, τον αριθμό της απόδειξης που αντιστοιχεί στο εκάστοτε ΦΕΜ τον συμπληρώνεις χειρόγραφα εσύ στο πάνω δεξιά μέρος(εκεί το σημειώνω προσωπικά εγώ, για να είναι ευανάγνωστο) της πρώτης σελίδας του εντύπου του ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη σε ευχαριστώ πολύ. Θα κοιτάξω το Π.Δ. 696/74. Στο #2507 είναι η απάντηση του diosifides που λέει:

 

"ΣΕ ευχαριστώ για την απάντηση Faethon και κατι ακομα: από το ΤΕΕ μου είπαν πως εκτός από την αμοιβή για τον 4014 βάζουμε και αμοιβή αποτύπωσης, στον προϋπολογισμό της αποτύπωσης να συμπεριλάβω και τον προϋπολογισμό που προκύπτει από τις παραβάσεις της κατ. 13 καμία γνώμη επ' αυτού;;;"

 

Μήπως εννοούσες κάποιο άλλο νούμερο;;

 

Αυτό εννοούσα:

 

http://www.michanikos.gr/topic/23662-%ce%91%ce%bc%ce%bf%ce%b9%ce%b2%ce%ad%cf%82/page__view__findpost__p__459940

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μία δήλωση για έναν πελάτη μου. Το τοπογραφικό το κάνει ο τοπογράφος του το πληρώνει ο πελάτης μου και μου το φέρνει. Ερωτήσεις:

1) Στο σύστημα θα βάλω και το τοπογράφο στους συμμετέχοντες μηχανικούς και αν ναι με τι ποσοστό;

2) ή Βάζω στο σύστημα μόνο εμένα και πληρώνω τις κρατήσεις μου. Άλλωστε ο τοπογράφος πλήρωσε αυτός (μάλλον) τις δικιές του κρατήσεις.

 

Εσείς τι κάνετε; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα καλο ερωτημα. Οι περισσοτεροι που δεν εχουν ο.α. εχουν κανει προσφατα (ή κ λιγο πιο παλια) τοπογραφικο για καποιο λογο πχ για καποια μεταβιβαση, για να βαλλουν τα ορια στο οικοπεδο τους κλπ.

Το τοπογραφικο αυτο ειναι υπογεγραμμενο απο τον τοπογραφο, το βαζουμε οπως ειναι με τη σφραγιδα του? Ποτε κ τι πληρωθηκε ο τοπογραφος κ τι εκανε με την αμοιβη του, αγνωστα.

 

(Ομολογω οτι δεν ξερω κατα ποσο ειναι υποχρεωμενος ενας τοπογραφος να βαλει το τοπογραφικο που κανει στις αμοιβες του τεε, εκτος κ αν προκειται πχ για εκδοση ο.α.)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που εμείς ¨εμπιστευόμαστε¨ το τοπογραφικό του συναδέλφου, το θεωρούμε ως ένα από τα στοιχεία

που μας δίνει ο πελάτης. Όπως και τα σχέδια της άδειας (αν υπάρχει) θα έχουν την υπογραφή κάποιου άλλου έτσι και το

τοπογραφικό. Δεν μας ενδιαφέρει αν ο τοπογράφος το έχει περάσει στο σύστημα. Μπορεί την δουλειά να την έκανε για άλλο

λόγο. Θα έπρεπε να έχει περάσει την δουλειά του στις αμοιβές αλλά δεν είναι δικό μας θέμα αν δεν το έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.