Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Δεν έχει ημερομηνία αυτοψίας;

 

δεν εχει γιατι υποτιθεται οτι εχεις κανει ολοκληρη διαδικασια υπαγωγης, εχεις πληρωσει κτλ

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κανει οριστικη υπαγωγη σε ενημερωνω οτι η τελικη δηλωση δεν εχει χρονικο περιορισμο.γραφει ενα κατεβατο για αποκλισεις του 2% κτλ, μικροπαραβασεις και αλλα.

 

καλο ειναι οταν δεν ξερουμε να μην λεμε οτι θελουμε

2 δηλώσεις που εκανα όμως έχουν χρονικό περιορισμό και μάλιστα από την ημερομηνία αυτοψίας

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει γιατι υποτιθεται οτι εχεις κανει ολοκληρη διαδικασια υπαγωγης, εχεις πληρωσει κτλ

 

Δεν ξέρω αν έχει ή όχι, αλλά πρέπει να δηλώσεις μία ημερομηνία αυτοψίας γιατί αλλιώς δεν προχωράει!

 

Άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για βεβαίωση του άρθρου 23.

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο που λέει ο stahlex, τότε έχεις δίκαιο! Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως βεβαίωση!

 

2 δηλώσεις που εκανα όμως έχουν χρονικό περιορισμό και μάλιστα από την ημερομηνία αυτοψίας

 

Τελικά τι ισχύει βρε συνάδερφοι???

Μπορεί κάποιος που πρόσφατα έχει κάνει οριστική υπαγωγή να μας δείξει τη σκ@τ@ βγάζει τελικά το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση Μηχανικού

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και την παρ. 16 του άρθρου 49 του

Ν. 4030/2011)

Την 14/01/2012, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο "οριζόντια ιδιοκτησία στον Γ' όροφο πολυκατοικίας,

διαμέρισμα 1" επί της οδού XXXXX, περιοχή CCCCCC, του Δήμου NNNNN, ιδιοκτησίας του/των FFFFFFFF και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

  1. 1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
  2. 2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
  3. 3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
  4. 4. Τίτλοι ιδιοκτησίας
  5. 5. Νομιμοποιητικά στοιχεία
  6. 6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι :

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία), δεν υφίσταται αυθαίρετη

κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, πέραν αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου

23 του Ν. 4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της §3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

βεβαιώνω ότι:

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου

  • Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμίααπό τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο

ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

  • Δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)
  • Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη

επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι

εξής αποκλίσεις :

  • Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούςιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
  • Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίουή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).
  • Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρουςειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

Ημερομηνία αυτοψίας: [18/01/2012] (*)

PPPPPPPP PPPPPP , ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ [NNNNNN]

Υπογραφή

(*)Η βεβαίωση θεωρείται έγκυρη για διάστημα 2 μηνών από την ημερομηνία αυτοψίας.

Σελίδα 1 από 2

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν τη βεβαίωση τη βγάζει μετά από οριστική υπαγωγή?

Ρωτάω γιατί μου φαίνεται ίδια με τη βεβαίωση που βγάζουμε χωρίς να έχουμε προβεί σε τακτοποίηση. Τελικά ίδια είναι?

Αν ισχύει αυτό, επιβεβαιώνεται η μπούρδα!!!

 

"Μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

  • Στέλεχος της οικοδ. Αδεία
  • Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια"

Τι μ@λ@κίες γράφει... πάλι! Ποια άδεια? πχ το δικό μου ΔΕΝ έχει άδεια!!! ΖΩΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κάνει οριστική υποβολή σε μια δήλωση αυθαιρέτου. Η βεβαίωση έχει διάρκεια 2 μηνών. Το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο ο πελάτης ή η συμβολαιογράφος καθυστέρησε και μου ζητάνε νέα βεβαίωση.

Τι κάνω στην περίπτωση αυτή; Δηλώνω νέο έργο , βεβαιώνω την μη ύπαρξη αυθαιρεσιών και ζητώ νέα αμοιβή γι αυτή;;;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι δεν επιθυμούμε να ξαναπληρωθούμε για την αυτοψία, για τον Α ή Β λόγο. Όταν κάνουμε νέο έργο - νέα δήλωση, μπορούμε να βάλουμε συμφωνηθείσα 0,00 € ? Εάν την πάρει το σύστημα, πρέπει να κόψουμε και ΑΠΥ (μηδενική?) ?

 

Σχόλια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.