Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συνάδελφοι μία ερώτηση. Έχω εκδόσει αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ, έχω κάνει υποβολή αυθαιρέτου και χθες πληρώθηκε το παράβολο. Θεωρητικά έχω μέχρι 30.05.2012 να καταθέσω σχέδια, μελέτες, έγγραφα κλπ.

Σε πόσο καιρό μπορώ να πληρώσω, ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ? Και αντίστοιχα να καταθέσω αμοιβή στην ΕΤΕ? Υπάρχει περιορισμός λόγω της εντολής αμοιβής από το ΤΕΕ? ΑΠΥ - ΦΕΜ - ΦΠΑ πότε πρέπει να κόψω / πληρώσω? Με το τέλος της διαδικασίας? Ή από τη στιγμή που δηλώσω στο σύστημα ότι κατέχω σχέδια κλπ (και θεωρητικά έχει τελειώσει η υπηρεσία) μπορούν να γίνουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... ένα σίδερο που πήγα για service, άφησα 30€, μου έκοψε απόδειξη (από μπλοκάκι απλή ΑΠΥ μη θεωρημένη) και μου είπε: Εάν δεν θέλω να το φτιάξει, κρατάει τα 30€. Εάν θέλω να το φτιάξει πχ 100€ σύνολο, θα δώσω άλλα 70€.

 

Είναι απλό νομίζω... δίνουμε ένα χαρτί ώστε να έχει κι ο πελάτης ένα αποδεικτικό ότι μας έδωσε προκαταβολή και στο τέλος, με την εξόφληση, κόβουμε κανονική συνολική ΑΠΥ.

 

Αν μπει μέσα μετά από εσένα ο ΣΔΟΕ ξέρεις τι θα του κάνουν όμως;

 

Σταύρο το πνεύμα του νόμου είναι ο χρόνος έκδοσης της ΑΠΥ να μην είναι μεταγενέστερος της ολοκλήρωσης της παροχής της υπηρεσίας. Αν ο πελάτης συμφωνεί να σου προπληρώσει δηλαδή ολόκληρη την αμοιβή πριν ξεκινήσεις το οτιδήποτε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να κοπεί από την αρχή η ΑΠΥ (αυτό το λέω για να λυθεί η παρεξήγηση που είχει δημιουργηθεί αμέσως μετά την ανακοίνωση των νέου αυτού καθεστώτος). Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα και στο να πάρεις προκαταβολή κόβοντας μια αθεώρητη απόδειξη είσπραξης αρκεί με το τέλος της δουλειάς να κόψεις και τη συνολική ΑΠΥ (μάλλον δεν ισχύει δηλαδή τελικά αυτό που νομίζαμε -κι εγώ μαζί- ότι πρέπει σώνει και καλά να κόβουμε θεωρημένη και για τις προκαταβολές). Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον και κάπου το διάβασα πρόσφατα (ίσως στο taxheaven).

 

Αν βγαίνοντας ο πελάτης από το γραφείο μας μπει ο ΣΔΟΕ και δει τα χρήματα τι θα του πεις, τους έδωσα αθεώρητη απόδειξη;

 

Συνάδελφοι, η αθεώρητη απόδειξη είναι μόνο για την μεταξύ μας σχέση με τον πελάτη. Δεν έχει καμμία μα καμμία άλλη αξία.

Αυτό είναι 1000% σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... άλλος τρόπος... εάν λέμε στον πελάτη, απλά για να έχει αποδεικτικό κατάθεσης της προκαταβολής μας, να κάνει κατάθεση σε τράπεζα στον λογαριασμό μας με το όνομά του, υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω αυτό που πιστεύω με 1-2 παραδείγματα.

 

Πρώτο

Έχω πελάτη για τον 4014. Ολοκληρώνω την α'φάση σήμερα και με πληρώνει το 50%. Η β' φάση θα ολοκληρωθεί μετά από 1 μήνα και θα πάρω το υπόλοιπο 50% (αυτή είναι η συμφωνία μας).

Θα του κόψω 2 ΑΠΥ, μία με σημερινή ημερομηνία και μία μετά από ένα μήνα.

Τώρα άμα έχω συμφωνία να πληρωθώ μία και καλή στο τέλος, θα κόψω μία ΑΠΥ αφού (για το συγκεκριμένο παράδειγμα) τότε μπορούμε να πούμε ότι ολοκληρώθηκε η παροχή υπηρεσίας μου.

 

Δεύτερο

Έχω επίβλεψη σε οικοδομικό. Στις 31.12 έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός.

Πρέπει να κόψω ΑΠΥ το ποσό που αντιστοιχεί στο στάδιο αυτό.

 

Και ξαναλέω. Είναι άλλο θέμα το ποιος και αν θα μας ελέγξει και άλλο το τι λέει ο νόμος.

 

edit

architect_duth είσαι κατευθείαν για φυλακή και με τη βούλα :smile: ( αν δεν κόψεις ΑΠΥ)

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

που θα ξερει η ΣΔΟΕ πως μου τα εδωσε ο πελάτης και δεν τα πήρα από την τράπεζα πριν έρθει ο πελάτης;

 

να συνέλθουν λίγο στη ΣΔΟΕ και να κυνηγάνε αυτούς που δεν κοβουν ούτε 1€

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ ssouanis εννοείται ότι θα κόψω ΑΠΥ, απλά θα την κόψω ΜΙΑ φορά όταν γίνει η εξόφληση του έργου.

Απλά λέω τι μπορούμε να δίνουμε στον πελάτη, εάν παίρνουμε προκαταβολή, ώστε να μην μπλέκουμε με 2-3 κανονικές ΑΠΥ με προκαταβολή, α' δόση, β' δόση, εξόφληση, κλπ. Κάτι αποδεικτικό θέλει κι αυτός!

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια της προκαταβολής νομίζω ότι καλύπτεται με τον τρόπο που λες ως "έναντι" της υπηρεσίας που θα προσφέρεις.

Σίγουρα όμως θα πρέπει να κόψεις ΑΠΥ έτσι και αλλάξει η χρονιά για το ποσό (υπηρεσίες) που πήρες (προσέφερες).

Link to comment
Share on other sites

που θα ξερει η ΣΔΟΕ πως μου τα εδωσε ο πελάτης και δεν τα πήρα από την τράπεζα πριν έρθει ο πελάτης;

 

να συνέλθουν λίγο στη ΣΔΟΕ και να κυνηγάνε αυτούς που δεν κοβουν ούτε 1€

 

myri δεν το έχω γνωρίσει στο επάγγελμά μας αλλά το έχω γνωρίσει από πρώτο χέρι στο εμπόριο.

Ξέρεις τι είναι να μπαίνει μέσα η ΥΠΕΔΑ και να λέει κάτω τα μολύβια, μακρυά από το γραφείο και την ταμειακή;

Να διαβάζει σε χαρτάκι επάνω στο γραφείο "myri 500 δρχ" και να σου λέει "που είναι η απόδειξη;"

Να ανοίγει τα συρτάρια και να τα βγάζει όλα έξω;

 

Και αν τους πεις "Τα πήρα από την τράπεζα" θα σουν πουν "από ποια τράπεζα; που είναι η απόδειξη;"

Ασε σε λέω...

Τι πρόβλημα υπάρχει αν του κόψεις του πελάτη μια απόδειξη εκείνη την στιγμή; Ένα φύλλο από το μπλοκ;

 

υ.γ. Όλα αυτά τα λέω επειδή ξέρω (και ξέρουμε όλοι) πως δεν κυνηγάνε αυτόν που δεν κόβει απόδειξη με πολλά μηδενικά από πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα υπάρχει αν του κόψεις του πελάτη μια απόδειξη εκείνη την στιγμή; Ένα φύλλο από το μπλοκ;

μερικά πρακτικά προβλήματα

  1. ο πελάτης δεν έχει ακόμη ιδρύσει επιχείρηση άρα πάει χαμένη η ΑΠΥ εφοον δεν μπορεί να την περάσει στα έξοδα της επιχείρησής του
  2. δεν θα ολοκλήρωθεί ποτέ η υπηρεσία αρα δεν ξέρω τι εργασία να γράψω: οικοδομική αδεια, προέλεγχος κλπ
  3. ειναι κανένας μαφίας και άμα δεν βγαίνει η άδεια ερχεται και απειλέι να του επιστρεψεις χρήματα (ναι έχει τυχει σε συναδελφο !) οπότε τότε τρως και τον φόρο και τον ΦΠΑ και λες και ευχαριστώ
  4. ηλίθιες ερωτήσεις της εφορίας στη καταθεση ΦΕΜ γιατί γραφει 2 αποδείξεις και γιατίεκοψα 2 αποδείξεις

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι δικό μας πρόβλημα αλλά πρέπει αν μπορούμε να βρούμε λύση

2. Εναντι μελετών για ......

3. Και σε εμένα έτυχε και πήρε την ΑΠΥ.Αν είναι μαφία θα τα πάρει αφού θα φέρει και τον φίλο του zavi μαζί (πως τον έλεγε;)

4. Δεν αντιμετώπισα ποτέ τέοιο πρόβλημα, παρότι έχω καταθέσει ΦΕΜ με γραμμένες 3 ΑΠΥ επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.