Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Το πιο απλο παραδειγμα ρε παιδια....

Κλεισμενος Η/Χ με 3843 κοστιζει 1000λ

Κλεισμενος Η/Χ με 4014 κοστιζει 6750λ...

 

Ιδια δουλεια (μη σου πω αποφευγεις και τις ουρες σε εισοδηματα ΔΟΥ, αναμονες σε ΕΤΕ, ουρες στις καταθεσεις φακελων κλπ) με σχεδον 7πλασια αμοιβη...

 

Προσωπικα δε μου φαινεται λογικο...

Τωρα, ο καθενας εχει την αποψη του... σεβαστη αν μη τι αλλο, αλλα μη αποδεκτη...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα που εκλεισε 1 μπαλκονι 5 τ.μ εδωσα αμοιβη για περαιωση μονο τα 1600....επρεπε να δωσω και αποτυπωση? δεν δηλωσα εκπτωση και ολοκληρωθηε η διαδικασια........τωρα σε περιπτωση αποτυπωσης εκει που ζητα προυπολογισμο πως βγαινει ξερει καποιος?

παντως αρχιζει και το περνει αποφαση το 2000 ευρω ο κοσμος....

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν εχει αμμεση σχεση με την αμοιβη..

Εγω σου λεω: κατοψη, οψεις, τομες

 

2. Κ γω εχω δει περισσοτερα.. ε και???

Με την αμοιβη στα 2000Ε εξασφαλιζεται κατι??

Μηπως δεν θα γινουν λαθη???

Και ποια ευθυνη εχεις για τον Ν3843???

Πες μου σε ποσες περιπτωσεις εκανες αυτοψια.. μετα τα ξαναλεμε,,,,

(Μονο εγω εκανα σε 3-4 περιπτωσεις που ετυχαν και τους εστειλα ολους .... τελικα δεν εκανα ουτε μια τακτοποιηση)

 

3. Τι σχεση εχει αυτο???

ΚΑΜΙΑ... σου αναθετουν μια δουλεια... Τι σχεση η δουλεια αυτη η δουλεια, με την αμοιβη για το ΑΑΑΑΝ εβγαζε ΟΑ...

 

4. Στην τελικη ας γκρεμισουμε και ολα τα αυθαιρετα... Χρειαζομαι και καλο μπαζο για μια θεμελιωση.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

τελικα με 6750 λ δεν χρεωνουμε και ΕΧΤΡΑ αποτυπωσεις και τοπογραφικο?

να ξερω γιατι ενω εχω αναλαβει δουλειες μπερδευομαι στην νομιμη αμοιβη

 

 

 

 

 

3843 στην δηλωση ιδιοκτητη εβαζα παντου ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ !!!

να κοιμαμαι ησυχος

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα που εκλεισε 1 μπαλκονι 5 τ.μ εδωσα αμοιβη για περαιωση μονο τα 1600....επρεπε να δωσω και αποτυπωση? δεν δηλωσα εκπτωση και ολοκληρωθηε η διαδικασια........τωρα σε περιπτωση αποτυπωσης εκει που ζητα προυπολογισμο πως βγαινει ξερει καποιος?

παντως αρχιζει και το περνει αποφαση το 2000 ευρω ο κοσμος....

 

Τελικά Άκη η διαφορά Θεσσαλονίκης (Χαλκιδικής) και Αθήνας (ή όπου δραστηριοποιείσαι) είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Ειλικρινά, εδώ πάνω δεν έχει πάρει απόφαση ούτε τα 1500 και μερικοί ούτε τα 1000.

Και βέβαια ΕΜΕΙΣ οι μηχανικοί - οι "συνάδερφοι" μας, φταίμε - φταίνε γι' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις....οποιος καιγεται για να πουλησει δεν ρωτα πολλα.....δινει λεφτα και προχωρας.........οσο για σαλονικα απο φιλους μου μουλεγε ενας οντως φτωχομανα οπως λεει και το τραγουδι....135 τα παντα ολα ειχε φτασει ο 3843......

 

οταν υπαρχει διαφημιση με 800 ευρω τι να κανεις? εχασα 2 ετσι....δεν θα μπω στη διαδικασια καν......κανονισα καποιους οι αλλοι αν θελουν

 

 

 

εμενα παντως ακομα μουχει μεινει η απορια με τις αποτυπωσεις ειναι 6750+αποτυπωσεις η 6750 τα παντα ολα?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλο παραδειγμα ρε παιδια....

Κλεισμενος Η/Χ με 3843 κοστιζει 1000λ

Κλεισμενος Η/Χ με 4014 κοστιζει 6750λ...

 

Ιδια δουλεια (μη σου πω αποφευγεις και τις ουρες σε εισοδηματα ΔΟΥ, αναμονες σε ΕΤΕ, ουρες στις καταθεσεις φακελων κλπ) με σχεδον 7πλασια αμοιβη...

 

Προσωπικα δε μου φαινεται λογικο...

Σίγουρα δεν είναι λογικό, όμως γιατί το παράλογο να είναι τα 6750λ του 4014 και όχι τα 1000λ του 3843? Γιατί θέτουμε ως λογική βάση την αμοιβή του 3843 και βγάζουμε παράλογα υψηλή αυτήν του 4014, αντί να θεωρούμε λογική αυτή του 4014 και παράλογα χαμηλή αυτή του 3843? Αν αναλογιστεί κανείς στον 3843 πόσα πρωινά έπρεπε να κλείσει το γραφείο του για να πάει να περιμένει σε ουρές για παράβολα, κατάθεση αμοιβής, υποβολή φακέλου κλπ τότε τα 230 ευρώ είναι ψίχουλα. Και αν αναλογιστούμε τώρα με τον 4014 τις ώρες που τρώμε διαβάζοντας κάθε μέρα εδώ και ένα μήνα ξανά και ξανά τις διευκρινίσεις του ΥΠΕΚΑ, το νόμο, τα παραδείγματα, τα ατελείωτα τόπικ εδώ στο φόρουμ, μας έχουν βγει τα μάτια προσπαθώντας να βγάλουμε άκρη και αν σκεφτούμε ότι αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί σίγουρα για μερικούς μήνες ακόμη, τότε μια χαρά μου φαίνονται τα 1570 της αμοιβής.

 

τελικα με 6750 λ δεν χρεωνουμε και ΕΧΤΡΑ αποτυπωσεις και τοπογραφικο?

να ξερω γιατι ενω εχω αναλβει δουλειες μπερδευομαι στην νομιμη αμοιβη

Στην ανακοίνωση του ΤΕΕ για τις αμοιβές λέει ότι χρεώνονται extra! Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τοσο αναξιοι δλδ ειμαστε να εκτιμησουμε τη δουλεια μας???

Τι σημανει 1000λ και 6750λ????

Εγω δεν τα καταλαβαινω αυτα..

Link to comment
Share on other sites

terry πιστεύω ότι ο akius, όπως κι εγώ, ρωτάμε επί της διαδικασίας και όχι για την κανονική μας αμοιβή. Εάν σαν νόμιμη μπαίνουν επιπλέον η αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλο παραδειγμα ρε παιδια....

Κλεισμενος Η/Χ με 3843 κοστιζει 1000λ

Κλεισμενος Η/Χ με 4014 κοστιζει 6750λ...

 

Ιδια δουλεια (μη σου πω αποφευγεις και τις ουρες σε εισοδηματα ΔΟΥ, αναμονες σε ΕΤΕ, ουρες στις καταθεσεις φακελων κλπ) με σχεδον 7πλασια αμοιβη...

 

Προσωπικα δε μου φαινεται λογικο...

Τωρα, ο καθενας εχει την αποψη του... σεβαστη αν μη τι αλλο, αλλα μη αποδεκτη...

Άμα λέω πως δεν έχετε ιδέα κάτι ξερω!!! :roll:

 

Η διαφορά μεταξύ :

  • Κλεισμενος Η/Χ με 3843
  • Κλεισμενος Η/Χ με 4014

δεν είναι μόνο η τιμή είναι

  • Κλεισμενος Η/Χ με 3843 > κοστιζει 1000λ > χωρίς αυτοψία με ευθύνη του ιδιοκτήτη
  • Κλεισμενος Η/Χ με 4014 > κοστιζει 6750λ > με αυτοψία με ευθύνη του μηχανικού

Σου λέει ο πελάτης πως έχει κλείσει ΗΧ: εσύ λοιπόν πρέπει να ελένξεις από το Τοπογραφικό μέχρι το BBQ

 

Τωρα την κατάλαβατε τη διαφορά;

 

1. Δεν εχει αμμεση σχεση με την αμοιβη..

Εγω σου λεω: κατοψη, οψεις, τομες

 

2. Κ γω εχω δει περισσοτερα.. ε και???

Με την αμοιβη στα 2000Ε εξασφαλιζεται κατι??

Μηπως δεν θα γινουν λαθη???

Και ποια ευθυνη εχεις για τον Ν3843???

Πες μου σε ποσες περιπτωσεις εκανες αυτοψια.. μετα τα ξαναλεμε,,,,

(Μονο εγω εκανα σε 3-4 περιπτωσεις που ετυχαν και τους εστειλα ολους .... τελικα δεν εκανα ουτε μια τακτοποιηση)

 

3. Τι σχεση εχει αυτο???

ΚΑΜΙΑ... σου αναθετουν μια δουλεια... Τι σχεση η δουλεια αυτη η δουλεια, με την αμοιβη για το ΑΑΑΑΝ εβγαζε ΟΑ...

 

4. Στην τελικη ας γκρεμισουμε και ολα τα αυθαιρετα... Χρειαζομαι και καλο μπαζο για μια θεμελιωση.. :smile:

  1. Προφανώς στο σημείο αυτό δεν επικοινωνούμε.
  2. Εγω για να εξασφαλίσω τον πελάτη μου και τα παιδία του που θα κληρονομήσουν τις αμαρτίες του δεν λυπάμαι όυτε τον χρόνο μου ούτε το χρήμα μου, διότι το χειριζομαι σαν να είναι δική μου υπόθεση. Οπότε απαιτώ την αντίστοιχη αμοιβή.
  3. Σε όλες έκανα αυτοψία για τον Ν3843,
    αφού από την 1η-2η που μου ετυχε ο ιδιοκτήτης ούτε μπορούσε να δηλωσει σωστά τα τμ,
    ούτε ήξερε πως έχει κλειστό φωταγωγό κλπ.
    Τι καλά να έρθει σε 2 χρόνια και να με βρίζει που δεν του δήλωσα τον φωταγωγό του :shock: πολυ επαγγελματικό από μέρους μας. Να γιατί μας λένε λαμόγια.
  4. Τελικά συμφέρει ή οχι ο νεος νομος;
    Κάνουμε τη συγκριση και το εξηγούμε στον πελάτη
  5. Αν ο πελέτης θεωρει υπερβολικό το κόστος 3.000 ευρώ για την νομιμοποίηση του BBQ
    μπορεί απλά να το γκρεμίσει. Και δεν το λέω για πλάκα, ειναι κοινή λογική.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.