Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Καλημερα και Χρονια Πολλα!

Διαβαζω τις ερωτοαπαντησεις 6Δ και 2ΣΤ και εχω πραγματικα μπερδευτει... (εχω μια περιπτωση ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΗΣ ΠΕΡΓΚΟΛΑΣ με υποστηλωματα απο οπλισμενο σκυροδεμα, ανοιχτη απο 3 πλευρες)

 

- Στην 6Δ λεει ουσιαστικα οτι οτι οι ΑΝΟΙΧΤΟΙ Η/Υ (που εγιναν καθ'υπερβαση αδειας και παρεμειναν ανοιχτοι) = Αναλυτικος

- Στην 2ΣΤ λεει οτι πρεπει να μην εχουν παραβιασει καλυψη και πλαγιες αποστασεις. = Υπερβαση δομησης (αν εχουν παραβιασει πχ. καλυψη)

 

Ποιο απο τα 2 ειναι το σωστο???

Επισης, ο ανοιχτος ΗΥ αν μπει σαν υπερβαση δομησης, θα μπει Υ.Δ.Βοηθητικου χωρου? (εφ'οσον παραμενει ανοιχτος)?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πόσες παραβάσεις θα βάζατε για τα κάτωθι (κτίριο διώροφο με στέγη):

 

1. Μπαλκόνια ισογείου ορόφου μεγαλύτερα κατά 10-20 cm (παίζει αυτό) και οι σκάλες που οδηγούν στη στάθμη εδάφους διαφορετικής μορφής.

2. Μπαλκόνια 1ου ορόφου μεγαλύτερα επίσης κάποια 10 cm και κάποια 20 cm.

3. Στέγη τετράριχτη ενώ στην άδεια φαίνεται δίριχτη.

4. Διαφοροποίηση ύψους κτιρίου προς τα πάνω σε σχέση με την άδεια (αλλά κάτω του max επιτρεπομένου).

5. Μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη θέση (αυτό με μπερδεύει διότι στο μέρος Θ ερωτ/σεων λέει ότι πάει μία παράβαση, αλλά........................θέλει και άδεια??????)

Link to comment
Share on other sites

1. Μπαλκόνια σούμα με 500άρικα. Τώρα τις σκάλες ή θα τις έπνιγα ή θα τις έβαζα μαζί με τα μπαλκόνια ως "κατασκευές από σκυρόδεμα". Δεν είναι πολύ σωστό βέβαια...

2. Στέγη με 500άρικο. Το να βγάλεις νέα άδεια είναι πιο ακριβό. Ίσως έβαζα εδώ τις σκάλες ομαδοποιώντας με λίγη φαντασία ως δευτερεύουσες κατασκευές.

3. Το ύψος θα πάει με 0,20 ή 0,40 άμα δεν έχεις άλλη παράβαση.

4. 500άρικο για την μετακίνηση εφόσον είναι σε οικοδομήσιμο τμήμα. Δεν επιβάλλει άδεια. Έχεις δυνατότητα όμως. Στη μία περίπτωση το τακτοποιείς για 30 χρόνια, με άδεια για πάντα.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

 

Ερώτηση - ως προς το ξεμπάζωμα υπογείου που μπήκε με αναλυτικό. Τα καινούργια ανοίγματα που δημιουργηθήκανε στο υπόγειο παράθυρα, μπαλκονόπορτες κ.α. τα βάζω κάπου για υπολογισμό προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

όχι letom.

απότην Λεμπέση με την οποία συμφωνώ¨:

 

Συμπερασματικά οι Η/Χ υπολογίζονται:

α) Σε περίπτωση που υπάρχει άδεια: Αν δεν έχει εξαντληθεί ο επιτρεπόμενος

συντελεστής ημιϋπαίθριων δεν θα μπαίνει ο αυξητικός συντελεστής 5 (υπέρβαση

δόμησης), αλλά θα δηλώνονται σαν βοηθητικοί χώροι, οι οποίοι μπορούν και να

νομιμοποιηθούν,

- άλλως μετρούν στην υπέρβαση δόμησης (Γ΄14) αλλά ως βοηθητικοί και ασφαλώς

και στις δύο περιπτώσεις αν είναι έξω από το περίγραμμα του κτιρίου μετρούν και

στην κάλυψη, στην παραβίαση Δ κλπ,

- ενώ αν είναι σε βεράντα που δημιουργείται από κλιμάκωση του κτιρίου, και δεν

παραβιάζει κανένα από τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, απόσταση από όρια,

επιτρεπόμενο ποσοστό Ημιϋπαίθριων) τότε μόνο θα πηγαίνουν με αναλυτικό

(ΣΤ΄2)., και επίσης

β) Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια υπολογίζονται με αναλυτικό (ΣΤ΄7)

 

- (Δ.6) Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστυλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό

κατασκευ

ής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή, κλπ)

υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και

υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.– προφανώς η απάντηση αυτή

διορθώνεται εν μέρει με τις επόμενες ΣΤ΄2 & ΣΤ΄7

Εφόσον το Υπουργείο επιμένει ότι οι Ημιϋπαίθριοι πάνε με αναλυτικό στις περιπτώσεις

ΣΤ΄2 & ΣΤ΄7, μπορεί να ακολουθηθεί αυτή η οδηγία, εκτός από τις περιπτώσεις που

προχωρούν για νομιμοποίηση ή που έχουν καταγραφεί ως αυθαίρετοι, οπότε για να γίνει

συμψηφισμός του προστίμου πρέπει να δηλωθούν οπωσδήποτε με επιφάνεια.

Γενικά όμως εξακολουθεί να υπάρχει ένα ερωτηματικό, δεδομένου ότι η στέγαση

μιας ασκεπούς βεράντας με οποιοδήποτε υλικό όταν στηρίζεται σε κατακόρυφα

στοιχεία αποτελεί κατασκευή νέου ημιϋπαίθριου χώρου, που έχει επιφάνεια, και επειδή

τόσο με την Εγκ.13/11 όσο και με την τροπολογία του άρθ.49 παρ.6 ισχύει ότι:

παραβάσεις οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 δηλαδή όσες

κατασκευές δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), τότε υπολογίζονται

αναλυτικά με την κατηγορία 13 «Λοιπές παραβάσεις» (άρθρ.24 παρ.6.δ- 49/6),

προκύπτει ότι οι ημιϋπαίθριοι δεν θα έπρεπε να υπολογίζονται με αναλυτικό, και το

μόνο που προκύπτει από τις Ερωτοαπαντήσεις και τις διαφοροποιήσεις που κάνουν

είναι πολυπλοκότητα.

52.

 

Στη δική μου περίπτωση, ο πελάτης έχει άδεια για αγροτική αποθήκη και έχει κατασκευάσει στο ίδιο γήπεδο, το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, επιπλέον δύο υπόστεγα (εκτός αδείας). Ένα σε επαφή με την αποθήκη και ένα αυτόνομο. Και τα δύο υπόστεγα είναι εκτός περιγράμματος του κτιρίου, εννοείται. Αν λάβω υπόψιν μου τους γενικούς όρους δόμησης για τα εκτός σχεδίου (Κάλυψη = 10%, ΣΔ = 0,20), έχω υπέρβαση κάλυψης. Αν λάβω υπόψιν μου τους όρους δόμησης για γεωκτηνοτροφικά κτίρια (Κάλυψη = 30%, ΣΔ = 0,90) δεν έχω καμία υπέρβαση και μπορώ να ενταχθώ στο νόμο 4014/2011 πληρώνοτντας το παράβολο και εκδίδοντας οικοδομική άδεια μέσα στα επόμενα 3 χρόνια. Η υπάρχουσα άδεια έχει εκδοθεί με βάση τους γενικούς όρους δόμησης. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; Το παράβολο που πρέπει να πληρώσω είναι 500 ευρώ; Αν τελικά δεν μπορώ να χρησιμοποήσω τους όρους δόμησης για γεωκτηνοτροφικά κτίρια, πώς θα υπολογίσω το πρόστιμο; Δεν έχω υπέρβαση της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης, αλλά της κάλυψης. Οπότε πώς θα τα δηλώσω; Με βάση τα παραπάνω δε νομίζω να μπαίνουν στις λοιπές παρεμβάσεις. Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον μπορέσει να με βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσω λίγο!!

Edited by gdaoulari
Link to comment
Share on other sites

θα το πας με τους γενικούς όρους (10%)

το 30% ισχύει κατόπιν παρεκκλίσεως (που μπορεί ποτέ να μην στην δώσουν-άσχετα αν θα έπρεπε σχετικά εύκολα από τη στιγμή που κάποιος είναι κυρίως και αποκλειστικά γεωργός)

Οπότε δεν μπορείς να εκδόσεις ο.α

 

αν δώσουν παράταση στον 4014 θα μπορούσες να κινήσεις την διαδικασία (προσωπικά τη θεωρώ ως δαιδαλώδη)

για εξασφάλιση της παρέκκλισης του 30% κάλυψης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Το υποψιαζόμουν ότι δε θα ήταν εύκολο να πάρω την παρέκκλιση. Πώς όμως θα τα δηλώσω τώρα τα υπόστεγα; Όπως είπα και πριν έχω υπέρβαση μόνο στην κάλυψη. Πώς βγαίνει το πρόστιμο σε αυτήν την περίπτωση; Δεν μπορώ να τα δηλώσω στο φύλλο καταγραφής ως βοηθητικούς χώρους, από τη στιγμή που δεν έχω υπέρβαση της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης. Είμαι εκτός περιγράμματος του κτιρίου όμως. Εντάσσονται στις λοιπές παρεμβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.