Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό ανοχής λάθους μεταξύ άδειας και κατασκευής


Recommended Posts

Άρα από τα λεγόμενα σου Pavlos33 προκύπτει ότι για το παράδειγμα μου ισχύει το 10,26 ως μέγιστη μετρούμενη διάσταση που μπορούμε να έχουμε θεωρώντας  3κ σοβά αριστερά και δεξιά.

 

Δηλαδή πάντα θα συγκρίνουμε όποια διάσταση μετράμε με [(διάσταση στο σχέδιο * 1,02) + σοβάς)] και με την προϋπόθεση πάντα ότι 0,02* διάσταση στο σχέδιο < 20εκ.

 

ΚΑΝΑ το 10,16 που το βρήκες ?

 

Νομίζω πολλοί συνάδελφοι όταν μετράνε δεν το γνωρίζουν αυτό και συγκρίνουν την διάσταση που βρίσκουν στην πράξη μόνο με αυτό του σχεδίου + 2% ξεχνώντας τον σοβά και έτσι δεν δίνουν βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Νικ .

Η γνώμη μου με βάση τα δεδομένα των ορισμών είναι ότι ο σοβάς αφαιρείται. Ίσως υπάρχει μια αίσθηση υποκειμενικότητας σε αυτό, αλλά με βάση τη συνήθη πρακτική δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι το πάχος του επιχρίσματος είναι για παράδειγμα 20 εκατοστά. Προσωπικά το πάχος των σοβάδων δεν το λαμβάνω υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Nik

είχα την εντύπωση ότι ναι μεν αρχικά μιλάμε για 2% επιτρεπτή  απόκλιση

αλλά τα 20 εκ ισχύουν ως μέγιστο για διαστάσεις του οικόπεδου και

τα (10 εκ+2 φορές σοβά +επενδύσεις) ως μέγιστο για τις διαστάσεις του κτιρίου

και ..μ2 ως μέγιστο για το εμβαδό του κτιρίου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί. Όταν σχεδιάζουμε βάζουμε μία διάσταση 10,00μ.Σε αυτήν δεν περιλαμβάνουμε το επίχρισμα; Δηλαδή ο τοίχος έχει πάχος 9+7+9=25εκ; 

Και όταν έρθει ο τελικός ΕΔ θα πρέπει να μετρήσει 10,00+επίχρισμα;

Στις αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες όμως δείχνουμε τοίχο 2+9+7+9+2=29εκ. Όπως και στον ΚΕΝΑΚ.

Πως ταιριάζουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Στα αρχιτεκτονικά σχέδια σχεδιάζεις το πάχος των τοίχων και τη θερμομόνωση. Αν τη θερμομόνωση την έχεις ενδιάμεσα, η διάσταση θα ληφθεί από τον εξωτερικό τοίχο.

Αν τη θερμομόνωση την έχεις εξωτερικά και αυτή είναι μέχρι 6 εκ. λαμβάνεται και αυτή στη διάσταση.

Τα επιχρίσματα τα δηλώνεις ότι θα κατασκευαστούν και στη τεχνική περιγραφή,στα υλικά των όψεων,στις λεπτομέρειες και στον ΚΕΝΑΚ όπως ορθότατα ανέφερες.

Κάποιος που έρχεται και μετράει για έλεγχο δεν θα λάβει υπόψη του τα επιχρίσματα. Δηλαδή έχεις εξωτερικές διαστάσεις από το σχέδιο 10 και εσωτερική θερμομόνωση.

Ο ελεγκτής θα μετρήσει 10.05 και δίνει θετικό πόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε Faethon 

πως μπερδεύτηκες..

το 29 τι σημασία έχει!!

περιλαμβάνει και τον εσωτ σοβά που δεν μετράει

Η μόνη διαφορά είναι τα 2 εκ του εξωτ σοβά που δεν φαίνεται στα σχέδια 

 

 

Π.Δ. της 8/13.7.93 (ΦΕΚ 795 Δ΄)
Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος των ανεγειρομένων οικοδομών.

β) Για μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου και του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται ο συντελεστής δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και οι υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπονται να είναι μεγαλύτερες του 2% των μηκών των πλευρών του οικοπέδου με μέγιστο 20 εκ και 2% με μέγιστο 10 εκ. των διαστάσεων του κτιρίου.
γ) Στις παραπάνω περιπτώσεις α' και β' υποχρεούται ο ενδιαφερόμενος να ενημερώσει το φάκελο της οικοδομικής άδειας πριν από τη θεώρηση της άδειας για ηλεκτροδότηση - υδροδότηση.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω κολλήσει. Θέλω να σχεδιάσω και από διάφορα σχέδια που έχουν πέσει στα χέρια μου, βλέπω ότι δείχνουν πάχος τοίχου 30εκ, 35 εκ .. ότι θέλει ο καθένας...

Στο παρακάτω δείχνει μόνωση και σοβάδες!!! 1+25+8+1=35!!!

 

post-53519-0-06683500-1385571899.jpg

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή επισήμανση Βασίλη. 
τα β, γ αφορούν στο άρθρο 6 του ν, 4030
επίσης είναι σημαντική η διευκρίνηση η οποία δίνεται στις τεχνικές οδηγίες σχετικά με τις διαστάσεις κτιρίου

"οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τoυς εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης)"

Άρα, όταν λέμε μεταβολή έως 2% επί των διαστάσεων κτιρίου. εννοούμε διαστάσεις κτίστη (χωρίς τα επιχρίσματα).

 

Φαέθων:

στο σχήμα που επισυνάπτεις η διάσταση του κτιρίου, έτσι όπως ορίζεται θα περιλαμβάνει το καθαρό πάχος κολώνας (έστω 0.25 μ) με τα 6 εκ. εξωτερική μόνωση (αν υποθέσω ότι τα 2 εκ. είναι σοβάς). Αυτό το αρχιτεκτονικό περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει. Στη διαστασιολόγηση ο συνάδελφος μάλλον έχει προσμετρήσει και τα πάχη επιχρισμάτων (δηλαδή λεει 2 εκ εσωτερικό επιχρισμα+25 εκ τουβλα+6 εκ. εξωτ. μόνωση+2εκ. εξωτ. επίχρισμα---σύνολο 35 εκ). Σε πρακτικό επίπεδο μπορεί να σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει τουβλίδες 25 εκ. Δεν ξέρω τι έχει θεωρήσει στη μελέτη του. 

Αν το δώσεις σε κτίστη θα μπερδευτεί σίγουρα, γιατί η μέχρι τώρα πρακτική είναι στις κατόψεις να μην σχεδιάζονται σοβάδες.

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με έχουν μπερδέψει και κόλλησα...

Μάλλον θα συνεχίσω όπως σχεδιάζαμε. Διαστασιολόγηση με διαστάσεις κτίστη...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ψαχνω το ποσοστο ανοχης που δινει ο 4178 (οχι για τα τοπογραφικα)

και δε βρισκω, θολωσα

με βοηθατε βρε παιδια, να παω σπιτι μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.