Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

ΕΓΩ δε ρισκάρω να πω του πελάτη να κάνει (ή να του κάνω εγώ μέσω συναδέρφου) τοπογραφικό μόνο για το οικόπεδό "του". Μετά δε θα πληρώνω από την τσέπη μου ΝΕΟ τοπογραφικό όλων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακομη κανενα νεο για εξ αδιαιρετου εκτος σχεδιου?

 

στην περιπτωση μου εχω εξ αδιαιρετου εκτος σχεδιου αρτιο με 2 ισογεια κτισματα με Ο.Α. με διαφορετικους ιδιοκτητες,ο ενας θελει να υπαχθει στον νομο ενω ο αλλος οχι(κ οι 2 εχουν αυθαιρεσιες)...εννοειται οτι χρειαζεται τοπογραφικο ολοκληρου του οικοπεδου,αρα ο πελατης μου δεν θα μπορει να μεταβιβασει λογω μη τακτοποιησης του αλλου ιδιοκτητη? κ επιπλεον χρειαζεται συναινεση του δευτερου ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αλλά ΠΟΤΕ θα γίνει ο έλεγχος για να αποδειχτεί η "περίπτωση ψευδούς ή ανακριβούς δήλωσης" ?

 

αυτο που φοβαμαι για τις περιπτωσεις μας (των εξ αδιαιρετων που δεν θελουν ολοι να τακτοκτοποιησουν γιατι αλλιως δεν υπαρχει κ ζητημα) ειναι οτι αν προχωρησει ο ενας

αυτονομα, κινδυνευει να καρφωσει τον αλλον... και τοτε?

 

ειμαι σιγουρος επισης οτι το ζητημα δεν το ανακαλυψαμε εμεις. το γνωριζαν και το γνωριζουν οι αρμοδιοι.

προφανως σε καποιο ελεγχο, "περασμα" ηλεκτρονικα των στοιχειων ιδιοκτησιας (οχι του δειγματος 5%) θα χτυπαει πιθανα διπλοεγγραφη (και τριπλο και τετραπλο...).

τωρα αυτο πιθανοτερο ειναι να γινεται μεσω Ε9???

 

και συγνωμη δλδ αλλα τωρα μου ηρθε η απορια.. αν εγω εχω ενα πελατη που θελει να τακτοποιησει και ειναι μαζι με αλλους εξ αδιαιρετου και γω παω και τους κρυψω..

αυτο μπορω να το κανω κρυβοντας συμβολαια και αποτυπωνοντας ενα οικοπεδο (full ολο) χωρις τους αλλους αλλα το Ε9 που θα τα συνοδευει δεν θα δειχνει οτι η ιδιοκτησια δεν ειναι ενος??

 

με αλλα λογια ρωταω : στο Ε9 δεν φαινεται το ποσοστο συνιδιοκτησιας (εξ αδιαιρετου σε μας) ????? νομιζω ναι! πρεπει να φαινεται

 

αυτο πως το καμουφλαρουν????

 

θα "φανε πορτα" απο το συστημα τελικα γιατι μια "διασταυρωση" στοιχειων ιδιοκτησιας απο εφορια και απο τη βαση δεδομενων των αιτησεων θα βγαλει ολους τους κρυμμενους...

 

σωστα??

 

και μη μου απαντησετε "ελα μωρε.. ελλαδισταν ...κλπ κλπ"

 

γιατι σε κατι τετοια οταν ειναι να εισπραξουν τις ηλεκτρονικες διασταυρωσεις τις κανουν

Link to comment
Share on other sites

με τα εκ αδιαιρετου ΔΕΝ προχωράμε εάν δε διευκρινιστεί σαφώς από το υπουργείο. Δεν υφίσταται τοπογραφικό ή διάγραμμα κάλυψης μέρους οικοπέδου ή γηπέδου. Σκεφτείτε ότι ακόμα και ένα διαμέρισμα μπορεί να ανήκει εξ αδιαιρέτου σε 2 άτομα, ε δεν μπορεί ρε συνάδελφοι επειδη αυτοί έχουν καθορίσει ότι το σαλόνι είναι του ενός κ η κουζίνα του άλλου να κάνουμε δήλωση μόνο για το σαλόνι. Και η διανομή στα εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου είναι άτυπη, όλα όλων, τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Και σε περίπτωση που συμφωνούν όλοι κάνεις μία αίτηση με όλα τα σπίτια μέσα?Έτσι θα βγει ένα πρόστιμο , μια βεβαίωση κτλ.Θα πρέπει μετά να γίνεις εσύ λογιστής και να κατανείμεις το πρόστιμο στον καθένα , και τι γίνεται με τις εκπτώσεις που μπορέι να έχει κάποιος κλπ λόγω αναπηρίας ή αν άλλος θέλει να πληρώσει εφάπαξ , άλλος με δόσεις κτλ..Μιλάμε για τεράστιο μπέρδεμα. Εκτιμώ ότι αν δοθεί λύση θα είναι προς την κατέυθυνση να δηλώνει ο καθένας μόνος. Κάποια πατέντα θα βρουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα ζητήματα είναι

1. Τοπογραφικό όλου του αγροτεμαχίου ; ΝΑΙ

2. Διάγραμμα κάλυψης όλου του αγορεταμαχίου ; ΝΑΙ

3. Συναίνεση συνιδιοκτητών ; ΝΑΙ

4. Δήλωση προς τακτοποίησης μόνο της ιδιοκτησίας που είναι ιδιοκτήτης;

Μα είναι και συνιδιοκτήτης στα άλλα ακίνητα.

Πως προκύπτει αυτό;

Από τον τίτλο κυριότητας προκύπτει;

Μα δεν έχει συμβόλαιο ή δεν έχει υποχρέωση να καταθέσει συμβόλαιο; κλπ κλπ κλπ

 

Μπορεί να μην ζητάει συμβόλαια, αλλά ζητάει Ε9 όπου εκεί θα λέει συνολικό εμβαδό αγροτεμαχίου και το ποσοστό συνιδιοκτησίας.

Οπότε κάποιος που θα κάνει τον έλεγχο θα δει στο Ε9 πως γράφει Εοικοπέδου = 10.000μ² αλλά έχει κατατεθεί τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης για 200μ².

Μα θα πούμε εμείς, αυτό μας δήλωσε ο ιδιοκτήτης.

Και γιατί δεν ήλεγξες το Ε9;

Μα υποχρεούμαι να το ελέγξω;

κλπ κλπ κλπ

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ήλεγξες το Ε9;

Μα υποχρεούμαι να το ελέγξω;

κλπ κλπ κλπ

 

καλα τωρα τι συζηταμε πλεον??

 

το ποιος ειναι υποχρεος ειναι το ζητημα????

 

το ζητημα ειναι οτι φαινεται οτι κατι δεν παει καλα και δεν γινεται αιτηση μονο απο ενα συνιδιοκτητη αλλα μονο απ ολους

 

μην ξαναγυρναμε την κουβεντα γυρω γυρω.

 

και στην τελικη ο μηχανικος συντασει το φακελο, αυτος εχει ευθυνη για το περιεχομενο του.

 

δλδ στους Η/Χ (αλλα και εδω παιζει!) δεν τσεκαρες την κυριοτητα ποιος την εχει??? οτι σου ελεγε ο ιδιοκτητης εκανες?? δεν διαβαζες απο το συμβολαιο αν εχει πληρη/ψιλη??

αντιστοιχα θα δεις και το Ε9 εδω!

 

εισαι υποχρεωμενος να τσεκαρεις τα δικαιολογητικα. οτι να ναι μπορει να σου φερουν. δεν θα το διαβαζεις? ετσι χυμα θα το βαλεις στο φακελο?

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εκτός από μηχανικοί θα πρέπει να γίνουμε και συμβολαιογραφοι,δικηγόροι,φοροτεχνικοί κτλ κτλ..

Δεν νομιζω να γίνουν τόσο περίπλοκα τα πράγματα.Ας περιμένουμε διευκρινίσεις , για πόσο ακόμα δεν ξέρω.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εκτός από μηχανικοί θα πρέπει να γίνουμε και συμβολαιογραφοι,δικηγόροι,φοροτεχνικοί κτλ κτλ..

Δεν νομιζω να γίνουν τόσο περίπλοκα τα πράγματα.Ας περιμένουμε διευκρινίσεις , για πόσο ακόμα δεν ξέρω.

 

συναδελφε σε ποια δουλεια δεν σου εχει χρειαστει μεχρι στιγμης δλδ να μην τσεκαρεις εγγραφα εγκυκλιους φεκ συμβολαια κλπ???

 

τα πραγματα δεν ειναι περιπλοκα. δυο χαρτια σου φερνει ο πελατης και συ απλα τα διαβαζεις. δεν κρινεις την νομιμοτητα τους. τα στοιχεια του ακινητου επαληθευεις.

 

στους φακελους για τους Η/Χ δεν το εκανες με τα συμβολαια??

 

ε και δω θα τα διαβασεις. τι ετσι θα πας αντε οτι να ναι μεσα.

 

τοτε το Ε9 σε δυσκολευει???

 

μην ακουω δικαιολογιες

Edited by fear1976
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και, συγνωμη, αν ειναι μια η αιτηση για ολα τα αυθαιρετα του γηπεδου, μια θα ειναι και η αμοιβη επισης?

 

Και μια και η ΑΠΥ?

Και σε ποιο ονομα απο ολους θα κοπει?

 

Και τι υψους θα ειναι η ΑΠΥ?

 

Μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.