Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Εγω παλι απο το ΦΕΚ καταλαβα οτι στη 2η φαση ΠΡΕΠΕΙ να καταθεσουμε καποια σχεδια, μεσα στα οποια ειναι και το εξαρτημενο τοπογραφικο...

 

Πιθανον μεχρι να ερθει η στιγμη της καταθεσης στη 2η φαση να εχει αποσαφηνιστει αλλα μεχρι τοτε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει δίκιο η xristina_myk.

Εντός σχεδίου με Ο.Α. απαιτεί αντίγραφο τοπογραφικού και απόσπασμα ρυμοτομικού.

Αν αυτοί που έκαναν το νόμο έχουν την εντύπωση πως όλα τα εντός σχεδίου έχουν συντεταγμένες, ας πρόσεχαν...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,έχω περίπτωση όπου ιδιοκτήτης έχει εξ αδιαιρέτου 225 τμ σε 12 στρ έκταση εκτός σχεδίου .έχει τοπογραφικό με εξάρτηση εγσα87 για το οικόπεδό του για το δασαρχείο .πρέπει να βγάλει νέο κ να δείχνει τη θέση του μέσα στο 12 άρι οικόπεδο ?κ αν έχει κ άλλα κτίσματα άλλων ιδιοκτητών?

 

Ίδια περίπτωση με μένα. Η λογική λέει όλο, με συναίνεση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παραπάνω, (#37, #62) έχει βγει το σύμπέρασμα ότι αν μεταξύ δυο συνιδιοκτητών σε εκτός σχεδίου, ο ένας το δηλώνει σαν κύρια και μοναδική κατοικία ενώ ο άλλος όχι, θα πάει με το δυσμενέστερο συντελεστή. Μήπως όμως λόγω της Β12 απάντησης θα ληφθούν οι ευνοϊκότεροι συντελεστές για όποιον από τους συγκύριους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις; Νομίζω ότι η διατύπωση είναι λίγο κακοδιατυπωμένη. Μήπως έχει μιλήσει κάποιος με τεε πρόσφατα γι΄αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτοαπάντηση Β12 αναφέρει επίσης ότι "κάθε αυτοτελής ιδιοκτησία ρυθμίζεται ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες". Αυτό δε σημαίνει ότι και στα εξ'αδιαιρέτου δίνει δικαίωμα σε κάθε ιδιοκτήτη να ρυθμίσει την ιδιοκτησία του χωριστά??

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, η συναίνεση απαιτείται αν ΥΠΑΡΧΕΙ σύσταση και ο χώρος όπου βρίσκεται η παράβαση περιγράφεται στην σύσταση ως κοινόχρηστος.

Αν δεν υπάρχει σύσταση, ΟΛΑ είναι ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΑ (οπότε αρκεί να υποβάλλει δήλωση ένας από τους συγκύριους ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ των λοιπών - άρθρο 24, παρ.΄2 προτελευταίο εδάφιο).

Το πρόβλημα συνεπώς ΔΕΝ ειναι η συναίνεση. Το πρόβλημα είναι ότι όποιος επιθυμεί να ρυθμίσει, πρέπει να ρυθμισει ΟΛΑ τα αυθαίρετα, ακόμα και αυτά που δεν χρησιμοποιεί αλλά του ανήκουν.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτοαπάντηση Β12 αναφέρει επίσης ότι "κάθε αυτοτελής ιδιοκτησία ρυθμίζεται ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες". Αυτό δε σημαίνει ότι και στα εξ'αδιαιρέτου δίνει δικαίωμα σε κάθε ιδιοκτήτη να ρυθμίσει την ιδιοκτησία του χωριστά??

 

Μάλλον έχεις δίκιο, μου κάνει εντύπωση όμως που αναφέρεται σε διαμερισμα σε εκτός σχεδίου, εφ΄όσον σε αυτά δε γίνεται σύσταση.

Οπότε ως προς τους ευνοϊκούς συντελεστές δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα από την απάντηση αυτη;

Από τη ΔΟΚΚ μου είπαν ότι αυτά τα θέματα ιδιοκτησίας δεν τα έχουν λύσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια θελετε να με πειτε οτι αν σε ενα γηπεδο που ειναι χωρισμενο σε 2 εξ αδιαιρετου κομματια 1/2 ας πουμε, ο ενας εχει μια βιλα και ο αλλος 50τ.μ. μονοκατοικια, θα μοιραστουν στο μισο το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν έχει γίνει σύσταση, η συνιδιοκτησία αφορά σε όλη την έκταση. Τώρα αν έχουν κάνει κάποιο άλλο συμφωνητικό

για να ορίσουν τα κομμάτια (το οποίο δεν ξέρω τι ισχύ έχει), η υπόθεση μπορεί να αντιμετωπιστεί διαφορετικά.

Το παράδειγμα που ανέφερα αφορά σε συνιδιοκτησία και επί του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια θελετε να με πειτε οτι αν σε ενα γηπεδο που ειναι χωρισμενο σε 2 εξ αδιαιρετου κομματια 1/2 ας πουμε, ο ενας εχει μια βιλα και ο αλλος 50τ.μ. μονοκατοικια, θα μοιραστουν στο μισο το προστιμο?

 

Που είναι το παράλογο; Αφού τα κτίρια ανήκουν κατά 1/2 στον καθένα.

Πρακτικά αυτός που έχει την βίλα θα τα ρυθμίσει όλα γιατί τον άλλο δεν τον κόβω πολύ πρόθυμο για έξοδα. :mrgreen:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.