Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κυριοι, η συναίνεση απαιτείται αν ΥΠΑΡΧΕΙ σύσταση και ο χώρος όπου βρίσκεται η παράβαση περιγράφεται στην σύσταση ως κοινόχρηστος.

Αν δεν υπάρχει σύσταση, ΟΛΑ είναι ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΑ (οπότε αρκεί να υποβάλλει δήλωση ένας από τους συγκύριους ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ των λοιπών - άρθρο 24, παρ.΄2 προτελευταίο εδάφιο).

Το πρόβλημα συνεπώς ΔΕΝ ειναι η συναίνεση. Το πρόβλημα είναι ότι όποιος επιθυμεί να ρυθμίσει, πρέπει να ρυθμισει ΟΛΑ τα αυθαίρετα, ακόμα και αυτά που δεν χρησιμοποιεί αλλά του ανήκουν.

Σωστή η παρέμβαση σου συνάδελφε.

Όμως επέτρεψε μου να πω πως τα αναφερομενα στο άρθρο 24, παρ.΄2 προτελευταίο εδάφιο, έχουν ευεργετική εφαρμογή στην διηρημένη ιδιοκτησία. Σε κάθετες και οριζόντιες, οπου θα ήταν τραγικό για την εφαρμογή αυτού του Νόμου να ζητάται συνυπογραφή όλων των μελών.

 

Από την στιγμή όμως που στην εξ αδιαιρέτου τυχόν βάρος στην ιδιοκτησία βαραίνει όλους τους συνιδιοκτήτες και όχι μόνο τον αιτών την τακτοποίηση (στην περίπτωση μας), πως διασφαλίζονται τα δικαιώματα των όσων διαφωνούν -για τον όποιο λόγο; Κατά τον Νόμο, δεν θα είναι και αυτοί υπόλογοι-συνυπεύθυνοι για την αποπληρωμή του ειδικού προστίμου; Πάμε δηλαδή σε καταστάσεις υποθήκευσης του εξ αδιαιρέτου απο έναν συγκύριο εξ αιτίας μιας πράξης που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχε δικαίωμα να κάνει αυτόβουλα;

 

Και τέλος, στα εξ αδιαιρέτου, δεν είναι τα πάντα κοινόχρηστα εκτός αν άλλως καθορίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από απόψεως αστικού κώδικα όλοι είναι συνιδιοκτήτες όλων. Οπότε μέχρι να υπάρξει διευκρίνιση, δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα, εκτός από τη μαγική περίπτωση που τους βρήκαμε όλους και συμφώνησαν κιόλας, ή βρίσκεται ένας τρελος και τα πληρώνει όλα. Τα κοινόχρηστα πάντως υπάρχουν όταν υπάρχουν και μη κοινόχρηστα (δηλαδή τουλάχιστον οριζόντια)!

Ψυχραιμία και αναμονή.

Έχει πλάκα πάντως να δείτε τί γίνεται στο west coast της Χαλκιδικής που έχουν αρχίσει συνάδελφοι και καταθέτουν τα εξ αδιαιρέτου ξεχωριστά και ελπίζουν στη μελλοντική διευκρίνιση. Να μαστε καλά που εξασφαλίζουμε δουλειά στους δικηγόρους!!! Εγώ πάντως περιμένω, ειδικά γι αυτό το θέμα δε σηκώνει πρωτοβουλία νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από απόψεως αστικού κώδικα όλοι είναι συνιδιοκτήτες όλων.

Mα αυτό λέω κι εγώ: συνιδιοκτήτες όλοι σε ένα πράγμα.

Τα κοινόχρηστα πάντως υπάρχουν όταν υπάρχουν και μη κοινόχρηστα (δηλαδή τουλάχιστον οριζόντια)!
Εδω διαφωνω. Δηλαδη τι το μη κοινοχρηστο υπαρχει σε ενα διαμερισμα εξ αδιαιρετου σε ενα ανδρόγυνο;;;;
Έχει πλάκα πάντως να δείτε τί γίνεται στο west coast της Χαλκιδικής που έχουν αρχίσει συνάδελφοι και καταθέτουν τα εξ αδιαιρέτου ξεχωριστά και ελπίζουν στη μελλοντική διευκρίνιση.

Το ωραιο ομως ξερεις ποιο ειναι;;;

Οτι λόγω του όγκου τετοιων περιπτωσεων, θα βγει η υπερ των διευκρινιστική και αυτοί θα εχουν 10ν φακέλους, ενώ κι εγω κι εσυ θα έχουμε τα... μοουουουου-μοουουουου-μοουουουου(που λεει και η διαφήμιση)...

 

:mrgreen:

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

saltapida συμφωνώ απόλυτα για τα "μου" σου, αλλά έχω αρχίσει και παίρνω ανάποδες στροφές. Το 80% των υποθέσεών μου (πολύ λίγες είναι στο σύνολο, αλλά το 80 τις κάνει πολλές :razz: ) είναι σε εξ' αδιαιρέτου και έχω τους πελάτες στο "περίμενε".

 

Ο γείτονας "συνάδερφος" (για να μην εκφραστώ αλλιώς) κάνει αυτό που είπες. Προχωράει όλα μέλι γάλα... δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αίτηση όπου ορίζει ως 100% τον πελάτη του που το έχει στο Ε9 και το ότι είναι εξ' αδιαιρέτου το δείχνει (μάλλον) μόνο στο τοπογραφικό, όπου έχει και άλλα 19 σπίτια.

 

Το θέμα είναι ότι ΠΑΛΙ η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ θα επικρατήσει ή όπως είπες η διευκρινιστική θα τους επιβραβεύει.

 

Τελικά είμαι μ@λ@κ@ς ???

Link to comment
Share on other sites

Βρε το ξέρω ότι είμαστε πολύ οι μ@&@κε$...

Sorry, να το προσδιορισουμε λίγο: όσοι έχουν πάνω από 5 ποστ εδω μεσα...

αλλά δεν είναι λύση η παρηγοριά μεταξύ μας.... :sad:

ε, μα δεν κανουμε μονο αυτό! Αλίμονο!

Προσφέρουμε -αφιλοκερδώς- γνώσεις, απόψεις, συζητησεις στον γείτονα "συνάδερφο" σου.

 

Με τις υγείες μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εξ αδιαιρετου αγροτεμαχιο χωρις κτισμα μεσα ο ενας συνιδιοκτητης αποφασιζει να πουλησει το ποσοστο του. Το τοπογραφικο κατα εγσα το υπογραφουν ολοι οι συνιδιοκτητες?Υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη παλι ολοι?Αμοιβη τοπογραφικου+βεβαιωσης παλι ολοι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα ....

 

σε όλα τα παράλια όλης της χώρας γίνονται οι ίδιες μαλ...... ( άντε να μην το πω)! θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά να μην εκτεθούμε στον πελάτη μας κ βρίσκονται μηχανικοί που προχωράνε τις υποθέσεις των εξ αδιαιρέτων όπως γουστάρουν....

πρέπει να λυθεί σύντομα το θέμα να ξέρουμε τι να λέμε αλλά το θέμα είναι πως μπορούμε να πιέσουμε ώστε να βγάλουν μια διευκρίνηση να ξέρουμε τι είναι το σωστό ...

ας πουν ότι για να ενταχθεί ένα εξ αδιαιρέτου στη ρύθμιση απαιτείται το σύνολο του οικοπέδου κ να τελειώνουμε.... έχουμε όλοι μας 3-4 πελάτες στο περίμενε επειδή θέλουμε να είμαστε σωστοι κ υπάρχουν άλλοι που περνάνε στο σύστημα ότι γουστάρουν...

 

ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠΕΚΑ ΔΩΣΤΕ ΛΥΣΗ . ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΗ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.