Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Όταν αγοράστηκε από την οικογένειά ήμουν 10 ετών!Τώρα δεν θα έκανα τέτοιο λάθος. Τέλος πάντων στα παράλια Κατερίνης όλα τα εκτός σχεδίου έτσι είναι.Μία άδεια 200 τ.μ. σε 4 στρεμματα. Η άδεια δείχνει 4 ίδια κτίσματα και στο τοπογραφικό δεν υπάρχουν περιφράξεις μεταξύ των 4 κτισμάτων. Σε ανεπίσημο τοπογραφικό που υπογράφει ο μηχανικός με τον εκάστοτε ιδιοκτήτη και συνοδευει το ιδιωτικό συμφωνητικό (σε αυτό υπογράφει και συμβολαιογράφος) που έχω,έχω υπό κατοχή μου το 4 οίκημα μαζί με ένα στρέμμα οικόπεδο. Μου είπε συμβολαιογράφος αφού τακτοποιήσω όλα τα αυθαίρετα και στα 4 στρεμματα, δίνω βεβαίωση και για τα 4 κτίρια και στην συνέχεια συντάσσεται το "αποκλειστικής χρήσης", σύμφωνα με το οποίο ο γείτονας δεν θα μπορεί να πιει καφέ στον κήπο μου.Πώς να το χειριστώ?Μήπως να κάνω μία δήλωση και για τα 4 και να μοιράσω τα πρόστιμα σύμφωνα με ό,τι έχει κάνει ο καθένας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως να κάνω μία δήλωση και για τα 4 και να μοιράσω τα πρόστιμα σύμφωνα με ό,τι έχει κάνει ο καθένας?

Eγω αυτο θα κανω πάντως...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

@sirter

 

1) ναι

2) ναι

3) όχι, η υπέρβαση κάλυψης αναφέρεται στη συνολική επιτρεπόμενη του αγροτεμαχίου (από όρους δόμησης)

4) Η μη ολοκλήρωση εργασίας (πχ μπάζωμα) πάει με αναλυτικό, στην περίπτωση των Η/Χ που δεν "έγιναν" θα υπολόγιζα ισάριθμους αναλυτικούς καθαίρεσης ΟΣ. Λίγο θα μ' ένοιαζε αν ακυρωνόταν η σύσταση.

5) Σε κάθε σπίτι ολόκληρο το αγροτεμάχιο, κάνε (λίγο ως καθόλου) μεγαλύτερη έκπτωση.

Καλή τύχη και πάρε προκαταβολή.

agior τα λες πολύ σωστά κ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, θέλω να ρωτήσω για το 4) αν ξέρεις...όταν εγώ θα δηλώσω ότι δεν κατασκεύαστηκαν οι Η/Χ, αυτό θα φαίνεται στην βεβαίωση νομιμότητας που θα του δώσω? γιατί αν φαίνεται, δεν θα μπορεί να πουλήσει (όπως σωστά είπες ακυρώνεται η σύσταση). Μίλησα κ με το ΤΕΕ...αλλά αυτοί είναι τελείως άσχετοι! Πάντως η σωστή αντιμετώπιση από την μεριά μου είναι ή να δηλώσω την αυθαιρεσία ή να υποχρεώσω τον πελάτη να κατασκευάει τους Η/Χ κ μετά να προχωρήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ζαλιστεί με τα εξ' αδιαιρέτου εκτός σχεδίου και με τις περιπτώσεις που μου έχουν έρθει... δεν ασχολούμαι άλλο....

 

μια απλή αναφορά σε μια περίπτωση....

 

εκτός σχεδίου εξ' αδιαιρέτου 12 στρέμματα.... (και καλά...)

 

6 άνθρωποι αγοράζουν, από τον οικοπεδούχο (γηπεδούχο) ΚΑΙ Μηχανικό, χιλιοστά επί του ακινήτου και παράλληλα με ιδιωτικό συμφωνητικό και ανεπίσημο τοπογραφικό συμφωνούν στο ποιο "κομμάτι" του γηπέδου ανήκει στο καθένα.

Έπειτα ο Μηχανικός και συνιδιοκτήτης τους, βγάζει άδεια να χτίσουν 6 διώροφα κτίσματα με "ημιυπόγειο" τα οποία μεταξύ τους επικοινωνούν με δοκάρια για να μην θεωρηθούν ανεξάρτητα...

 

Στην πραγματικότητα όχι μόνο τα δοκάρια εξαφανίστηκαν αλλά και τα κτίσματα "πήραν την φυσική τους θέση...", το καθένα στο κομμάτι του γηπέδου του ιδιοκτήτη του, βγάζοντας στην ουσία όλα τα κτίσματα εκτός νομίμου όγκου και περιγράμματος και κατ' ουσίαν 100% αυθαίρετα (άντε να το εξηγήσεις αυτό στους ιδιοκτήτες... που νομίζουν ότι το κτίσμα είναι τροχοβίλα.... και ότι η μόνη αυθαιρεσία που έχουν κάνει είναι το μπάρμπεκιου με σκίαστρο και κάποια τετραγωνικούλια εδώ και εκεί )

 

και δεν τελειώνει εδώ το όργιο...

Ο αρχικός γηπεδούχος Μηχανικός και συνιδιοκτήτης πουλάει το μερίδιο του σε άλλους 24 και παράλληλα με ιδιωτικό συμφωνητικό τους "ενημερώνει" ότι δεν θα μπορέσουν να χτίσουν αν δεν μπει το γήπεδο στο σχέδιο.

Κάποιοι όμως από αυτούς... βρήκαν "ΤΣΑΚΑΛΙ" Μηχανικό και τούς έβγαλε.... "Νόμιμες" άδειες (4 διαφορετικές άδειες δείχνοντας το γήπεδο κενό κάθε φορά) και έχτισαν τα σπίτια των ονείρων τους νομίζοντας φυσικά ότι και αυτοί είναι νόμιμοι...

 

Στην πορεία εμφανιστήκαν και κάτι λυόμενα και ήρθε και έδεσε.

 

Το σίγουρο είναι ότι αν μαζέψω και τους 30 (αδύνατον) να τους ενημερώσω για να πάρω συγκατάθεση θα ξεκινήσει εμφύλια σύρραξη στην γειτονιά.

 

 

Δεν αγγίζω τίποτα και ας πάει ο Υπεκας να τους τα ρυθμίσει....

 

συγνώμη για τυχόν ανακρίβειες είμαι σχετικά νέος στον χώρο και στον χορό....

Link to comment
Share on other sites

@apostolos, πράγματι, προτιμότερο είναι να υποβάλλεις μια δήλωση του ενός και για τα 4 με 25% ποσοστό και συναίνεση απ τους υπόλοιπους.

 

@sirter, υπολόγισέ τους με αναλυτικό (καθαίρεση) γιατί αν περιμένεις να τους χτίσουν... :smile:

 

@violator, για να καταλήξεις στα συμπεράσματα αυτά "έφαγες παλτό" ή στα διηγήθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

@violator, για να καταλήξεις στα συμπεράσματα αυτά "έφαγες παλτό" ή στα διηγήθηκαν;

 

ψάχνοντας, συζητώντας, συγκρίνοντας τα τοπογραφικά με την πραγματικότητα το ποιο δύσκολο ήταν να καταλάβω ποιος είχε χτίσει που.... αφού υπήρχε περίπτωση που το σπίτι της νεώτερης άδειας ήταν τοποθετημένο σε μέρος του σπιτιού της παλιάς αδείας... τώρα πως θα ξεμπλέξουν αυτοί ούτε το ψάχνω ούτε με ενδιαφέρει.

Ευτυχώς είχα πάρει μια μικρή προκαταβολή οπότε δεν πήγε τσάμπα το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ζαλιστεί με τα εξ' αδιαιρέτου εκτός σχεδίου και με τις περιπτώσεις που μου έχουν έρθει... δεν ασχολούμαι άλλο....

 

μια απλή αναφορά σε μια περίπτωση....

 

εκτός σχεδίου εξ' αδιαιρέτου 12 στρέμματα.... (και καλά...)

 

6 άνθρωποι αγοράζουν, από τον οικοπεδούχο (γηπεδούχο) ΚΑΙ Μηχανικό, χιλιοστά επί του ακινήτου και παράλληλα με ιδιωτικό συμφωνητικό και ανεπίσημο τοπογραφικό συμφωνούν στο ποιο "κομμάτι" του γηπέδου ανήκει στο καθένα.

Έπειτα ο Μηχανικός και συνιδιοκτήτης τους, βγάζει άδεια να χτίσουν 6 διώροφα κτίσματα με "ημιυπόγειο" τα οποία μεταξύ τους επικοινωνούν με δοκάρια για να μην θεωρηθούν ανεξάρτητα...

 

Στην πραγματικότητα όχι μόνο τα δοκάρια εξαφανίστηκαν αλλά και τα κτίσματα "πήραν την φυσική τους θέση...", το καθένα στο κομμάτι του γηπέδου του ιδιοκτήτη του, βγάζοντας στην ουσία όλα τα κτίσματα εκτός νομίμου όγκου και περιγράμματος και κατ' ουσίαν 100% αυθαίρετα (άντε να το εξηγήσεις αυτό στους ιδιοκτήτες... που νομίζουν ότι το κτίσμα είναι τροχοβίλα.... και ότι η μόνη αυθαιρεσία που έχουν κάνει είναι το μπάρμπεκιου με σκίαστρο και κάποια τετραγωνικούλια εδώ και εκεί )

 

 

 

Μέχρι εδώ είσαι ακριβώς ίδια περίπτωση με μένα!!

 

Δες το post #189 και πως εξελίσσεται η κουβέντα με τις απαντήσεις που μου δίνουν... Εμείς καταλήξαμε πάντως κάπου μέσα στο χαμό ότι σωστό είναι να συγκρίνεις με τις δομήσεις και καλύψεις που δίνει όλο το οικόπεδο...Τώρα τι να πω...

 

Τελικά τι σκέφτεσαι να κάνεις? Δε θα ασχοληθείς? Και γω στην αναμονή τα έχω ακόμα, αλλά είπα ως αυτό το ΣΚ...

 

Υ.Γ.: Αν δεν είχες λυόμενα και δεν συνέχιζε η ιστορία, θα ορκιζόμουν ότι έχουμε το ίδιο οικόπεδο!!! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη αναφορά ΚΑΙ εδω...

 

Επειδη καποιος ανεφερε οτι με τις επικειμενες αλλαγες στο 4014 που θα επιφερει η εκδοση του νεου ΦΕΚ που περιμενουμε απο μερα σε μερα, εφοσον δεν υπαρχει ΤΖ για το συγκεκριμενο αυθαιρετο (ειναι εκτος σχεδιου ας πουμε) και στο δημοτικο διαμερισμα η μεγιστη ΤΖ δεν ξεπερνα τα 2200€, τοτε παιρνουμε την ελαχιστη του νομού και οτι πλεον ΟΛΑ τα αυθαιρετα στη Χαλκιδική θα ειναι με 500€ ΤΖ που ειναι η ελαχιστη του νομού

 

... να τονισω οτι η ελαχιστη της Αρναιας ειναι 450€ οποτε ολα τα αυθαιρετα πλεον τακτοποιουνται με αυτην την τιμη ζωνης...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί είδα 500€ ? ... πάω να ψάξω...

 

Το έψαξα εδώ: http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/TOMOS%202/2_KENTRIKH_MAK/08.%20N.XALKIDIKHS.pdf

και βρήκα το κλασσικό 500αράκι , όχι 450€.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά τι σκέφτεσαι να κάνεις? Δε θα ασχοληθείς? Και γω στην αναμονή τα έχω ακόμα, αλλά είπα ως αυτό το ΣΚ...

 

 

Το πρόβλημα τους και κατ' επέκταση δικό μου είναι ότι εκτός, του ότι δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου παρά μόνο χιλιοστά επί του γηπέδου και μια άδεια στα ονόματα των 6 αρχικών αγοραστών, τα Κτίσματα δεν βρίσκονται στην νόμιμη τούς θέση οπότε πρέπει να τα τακτοποιήσουν εξ ολοκλήρου παρόλο που έχουν άδεια.

(κατά την γνώμη μου τουλάχιστον... γιατί μηχανικός που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει είπε, ότι "έχει" τρόπο να πληρώσουν μόνο για τα τετραγωνικά της υπέρβασης δόμησης και θα ήθελα τις γνώμες σας για το συγκεκριμένο θέμα, αν γίνεται, γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου και με αυτό και δεν μπορώ να φανταστώ "νόμιμη" λύση)

 

το σίγουρο είναι ότι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο δεν έχει σκοπό να τακτοποιήσει κανένας από τους 6 οπότε αν δεν γίνει νομοθετικό θαύμα δεν θα κάνω τίποτα (εγώ τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.