Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Κατι λαθος καταλαβες μάλλον...

Δεν σου λέω να πουλήσεις.

Σου λεω πως στο συμβόλαιο αγοράς του κομματιου αυτού από τον πελάτη σου, πρέπει να λέει "Πωλητήριο Αγροτεμαχίου".

Δες το και πες μας με τι ειδους ιδιοκτησία ασχολείσαι.

 

 

ναι αυτο ακριβως.ειναι πωλητηριο αγροτεμαχιου διαιρετου 400τμ..αρα ολα καλα..

 

ευχαριστω πολυ..

 

 

απλα με προβληματιζε το γεγονος οτι ολα τα αλλα κοντα σ αυτο ειναι εξαδιαιρετου και αυτο διαιρετο...φανταζομαι συμβολαιογραφικα ειναι ολα αυτα

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο σου ελεγα απο την αρχη, δεν χρειαζοτανε αρτιοτητα για να πουλησει ο αρχικος ιδιοκτητης στον πελατη σου.

Αρα πας μονος και του λες να ετοιμαζεται να βρει αλλα 3600τμ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι, πάνω που το είχα ξεκαθαρίσει λίγο στο μυαλό μου, το ξαναχάνω πάλι. Σε εκτος σχεδίου εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με οριζόντια σύσταση υπάρχουν 3 διόροφες κατοικίες με ισόγειο garage (66.15 σπίτι + 24.99 garage). Αυθαιρεσίες: α) αλλαγή χρήσης garage 24.99 τ.μ. β) επέκταση α΄ορόφου 24.25 τ.μ. , γ) αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη στο κοινόχρηστο 46 τ.μ. (δείχνεται στο σκαρίφημα)

απορίες: 1) πόσες αιτήσεις? 1 για ιδιοκτησία Δ1 + 1 για αποθήκη ή 1 αίτηση όλα μέσα?

2) στο πρόστιμο για το garage πέραν της Υ.Δ ( θα λάβω υπόψιν και τα τετραγωνικά της αποθήκης?) κ αλλαγή χρήσης, θα χρησιμοποιήσω συντ. 0,5 ( β.χ.) ?

3) στο πρόστιμο για την αποθήκη θα βάλω Υ.Δ., Υ.Κ., παραβίαση Δ, σωστα?

post-5559-0-73205000-1323151313_thumb.jpg

Edited by sirter
Link to comment
Share on other sites

Εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησία σε 4000τ.μ. κατά το 1/2. Και οι δύο συνιδιοκτήτες έχουν αυθαίρετα και οι δύο είχαν βγάλει οικοδομική άδεια.

Για να δηλώσω το αυθαίρετο του ενός συνιδιοκτήτη θέλω έγγραφη συναίνεση και του άλλου?

Δηλώνω υποχρεωτικά και του άλλου συνιδιοκτήτη τα αυθαίρετα και ο πελάτης μου πληρώνει και το πρόστιμο και του άλλου εφόσον ο άλλος δεν ενδιαφέρεται να το δηλώσει?

Link to comment
Share on other sites

Εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησία σε 4000τ.μ. κατά το 1/2. Και οι δύο συνιδιοκτήτες έχουν αυθαίρετα και οι δύο είχαν βγάλει οικοδομική άδεια.

Για να δηλώσω το αυθαίρετο του ενός συνιδιοκτήτη θέλω έγγραφη συναίνεση και του άλλου?

Δηλώνω υποχρεωτικά και του άλλου συνιδιοκτήτη τα αυθαίρετα και ο πελάτης μου πληρώνει και το πρόστιμο και του άλλου εφόσον ο άλλος δεν ενδιαφέρεται να το δηλώσει?

 

Ναι, γιατί πρέπει ν'αντιμετωπιστούν ως μία ιδιοκτησία, καθώς είναι, και εκτός αυτού στη δήλωση στο σύστημα πρέπει να συμπληρωθεί το 100% της ιδιοκτησίας, οπότε θα μπουν και οι δύο. Η λογική στα εξ'αδιαιρέτου είναι ότι τα θεωρείς ως ένα κτίσμα, κάνεις σούμα τις υπερβάσεις και ελέγχεις ως προς τα μέγιστα για εκτός. Αν δεν θέλει ο ένας, αναγκαστικά πρέπει ν'αναλάβει το βάρος ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μια ιδιοκτησια έχει 2 αυθαιρεσιες και ο ιδιοκτητης (για δικους του λογους) θελει να τακτοποιησει μονο τη μια, δεν μπορει? Ή καμία ή όλες πάει? (ρωτάω για να σιγουρευτώ, δεν ειρωνευομαι)

Link to comment
Share on other sites

Εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησία σε 4000τ.μ. κατά το 1/2. Και οι δύο συνιδιοκτήτες έχουν αυθαίρετα και οι δύο είχαν βγάλει οικοδομική άδεια.

Για να δηλώσω το αυθαίρετο του ενός συνιδιοκτήτη θέλω έγγραφη συναίνεση και του άλλου?

Δηλώνω υποχρεωτικά και του άλλου συνιδιοκτήτη τα αυθαίρετα και ο πελάτης μου πληρώνει και το πρόστιμο και του άλλου εφόσον ο άλλος δεν ενδιαφέρεται να το δηλώσει?

 

συναδελφε δες ερωτοαπαντησεις Η8 του ypeka, και το post 406. αυτοτελης ιδιοκτησια οριζεται απο οριζοντια ή καθετη συμβολαιογραφικη πραξη. η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις στην περιγραφει ο jonous

 

 

Δηλαδή αν μια ιδιοκτησια έχει 2 αυθαιρεσιες και ο ιδιοκτητης (για δικους του λογους) θελει να τακτοποιησει μονο τη μια, δεν μπορει? Ή καμία ή όλες πάει? (ρωτάω για να σιγουρευτώ, δεν ειρωνευομαι)

γενικα ο ιδιοκτητης σε μια αυτοτελη ιδιοκτησια θεωρητικα μπορει να τακτοποιησει μια απο τις δυο παρανομιες π.χ, αλλα μου φαινεται ανουσιο, κ δεν θα το συνιστουσα,γιατι στην τελικη δεν θα μπορεις να του δωσεις βεβαιωση νομιμοτητος.... στα εξ αδιαιρετου συγκεκριμενα απαιτειται η συναινεση ολων των ιδιοκτητων κ κατα την γνωμη μου πρεπει να δηλωθουν ολες οι παρανομιες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθολου με την ουσια. Φυσικα και δεν έχει νοημα να προβει σε τακτοποιηση μερικών αυθαιρεσιών. Αναρωτιέμαι ομως αν ο νόμος υποχρεώνει την τακτοποιηση του συνόλου ή αυτών (των αυθαιρεσιών) που επιθυμει να τακτοποιησει ο ιδιοκτητης. Για παράδειγμα, αν έχει κλειστο Η/Χ και φωταγωγό και επιθυμει να τακτοποιησει μονο τον Η/Χ, ο μηχανικος ειναι υποχρεωμένος να αναφέρει οτι υπάρχει και κλειστος φωταγωγός? Εχει ευθυνη αν τακτοποιησει τον Η/Χ και αγνοησει τελειως τον φωταγωγο, ασχετα αν παιρνει ή δεν παιρνει αργοτερα βεβαιωση η ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

Μα πιστεύω ότι, δεν θέλει ρώτημα!!

Ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να "απεικονίσει σε μια κάτοψη αυτά που βλέπει και να την υπογράψει".

Θα το 'κανες χωρίς να εμφανίσεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις 100 διαφορετικές απόψεις. Ο αντικειμενικότερα σωστός τρόπος είναι να γίνει μια δήλωση απ'όλους τους συνιδιοκτήτες με ένα πρόστιμο αλλα προκύπτουν διάφορα ζητήματα (με τις εκπτώσεις για πρώτη κατοικία κτλ,καταμερισμός των προστίμων, ) . Μπορούν να γίνουν και ξεχωριστές δηλώσεις αρκεί να γίνουν από όλους και για όλα τα κτίσματα.

Από εκεί και πέρα ο καθένας πράτει ότι νομίζει. Εγώ προσωπικά επείδή θεωρώ τους 2 παραπάνω τρόπους ανέφικτους για πάρα πολλούς λόγους που τους έχω αναφέρει, δηλώνω κανονικά τον πελάτη μου σε μια δήλωση , με μόνο το δικό του ακίνητο , σαν ιδιοκτήτη 100% του κτίσματος του, και τον ενημερώνω πως μπορεί να πάρει ρέυμα, αλλά δεν μπορεί να μεταβιβάσει αν δεν έχουν τακτοποιηθεί όλα τα ακίνητα και τον υπολοίπων στο ίδιο αγροτεμάχιο. Και σαν προσωπική άποψη σημειώνω ότι και γιαυτό πιθανον να υπάρξει μελοντικά πρόβλεψη γιατί ειδάλως δεν πρόκειται να γίνει ούτε μία μεταβίβαση σε ολόκληρη την Χαλκιδική και σε πολλές άλλες περιοχές για χρόνια , καθότι δεν υπάρχει περίπτωση σε αγροτεμάχια με 10+ ιδιοκτήτες να μην υπάρχει έστω και ενας που να διαφωνεί να ρυθμίσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.