Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οντως... αν εχει αντιμετωπισει στην πραξη καποιος μια παρομοια κατασταση, θα ειναι πιο χρησιμο...

 

Δηλαδή; Αν κατάλαβες κάτι από αυτή την απάντηση πες κ σε μας..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα με εκνευρίζει όταν δεν μας απαντούν ξεκάθαρα, αλλά μας λένε αποσπάσματα του κ@λονόμου? :-x

Μ' αρέσει που λέγαμε ότι το θέμα πήγε και στη βουλή και θα δοθεί λύση! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η "αποκλειστική χρήση" στα εξ αδιαιρέτου σημαίνει ο καθένας συνιδιοκτήτης δηλώνει τις αυθαιρεσίες του χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων! Με συγχωρείται αλλά αυτό κατάλαβα!!!! Πουθενά δεν αναφέρθηκε η υποχρεωτική συναίνεση!!!! Βέβαια εάν δεν υπάρχει " αποκλειστική χρήση" τότε τι γίνεται? Μεταφυσικό το ερώτημα?

Link to comment
Share on other sites

iguana πολύ ευχάριστο αυτό που μου λες...... γιατί και τον δικό μου πελάτη αυτό που τον νοιάζει είναι να πάρει ρεύμα και ας μη το μεταβιβάσει ποτέ .... τώρα αν σε ρωτήσω και το πως περαίωσες τη διαδικασία θα μπορέσεις να μου δώσεις μια ιδέα ? χωρίς άδεια να πάρει το συντελεστή 2 στο γινόμενο ? και τοπογραφικό έκανες όλου του οικοπέδου ?

 

τουλάχιστον σε μια περίπτωση εξ αδιαιρέτου που έχω έτσι σκεφτομαι να κινηθώ να δηλώσω στο κομμάτι μου ιδιοκτησία 100% εξηγώντας κάπου τι ισχύει , χωρίς άδεια, και τοπογραφικό να κάνω πλήρες όσο πιο κοντά στην πραγματική κατάσταση .... αυτή πιστεύω είναι η πιο απλή και στο πνεύμα του νόμου.

Ναι ακριβώς έτσι , το ίδιο κάνουν και οι περισσότεροι που έχω ρωτήσει

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Ίσως -εάν μιλήσετε με κάποιο συμβολαιογράφο- να καταλάβετε τί κάνετε...

 

Ελπίζω να βγει εγκύκλιος που να σας προστατεύσει....

Καλά ξεμπερδέματα!

 

 

...όπερ και σημαίνει -αγαπητοί συνάδελφοι- πως έχετε απόλυτη γνώση του ιδιοκτησιακού καθεστώτος...

btw thanx ιασονα για το παραπάνω ποστ.

Συνάδελφε έχει ξαναγίνει συζητηση.Δεν κάνουμε τους χαζούς προσποιούμενοι ότι δεν γνωρίζουμε το ιδιοκτησιακό. Απλώς αντιμετώπιζουμε το κτίριο ξεχωριστα προκειμένου να δεχθεί την αίτηση το σύστημα. Αυτό δηλαδή που κάνει εδω και 40 χρόνια και η ΔΕΗ, και το Ικα και η πολεοδομία ρίχνοντας πρόστιμα και ρευματοδοτωντας αποκλειστικα τον ιδιοκτητη του κτιρίου και όχι όλους τους ιδιοκτητες του αγροτεμαχίου.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε τους χαζούς προσποιούμενοι ότι δεν γνωρίζουμε το ιδιοκτησιακό. Απλώς αντιμετώπιζουμε το κτίριο ξεχωριστα προκειμένου να δεχθεί την αίτηση το σύστημα.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό συνάδελφε. Αν είναι έτσι τότε τους πελάτες με αυθαιρεσίες πχ. σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας να τους τακτοποιούμε χωρίς να έχουμε τη συναίνεση των υπολοίπων. Θα το βάζουμε στο σύστημα με ποσοστό 100% προκειμένου να δεχθεί το σύστημα την αίτηση και θα εξηγούμε στην τεχνική έκθεση ότι στην πραγματικότητα πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο κλπ κλπ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό που εμένα προσωπικά δεν με βοηθάει. http://www.hellenicp...2bd/7557730.pdf

Λέει:

"...στο πλαισιο της προστασίας αφενός των δικαιωμάτων συνιδιοκτητών ακινήτων...αλλά και αφ'ετέρου της διευκόλυνσης της εφαρμογής των διαδικασιών υπαγωγής στις διατάξεις του Ν4014..."

Άρα σου λέει πως

α) τα δικαιώματα συνιδιοκτητων δεν θίγονται και αρα απαιτειται συγκατάθεση

β) θα διευκολυνθουν οσοι μπορουν να διευκολυνθουν, δη οσοι εχουν οριζοντια ή/και καθετη...

 

Δηλαδή η "αποκλειστική χρήση" στα εξ αδιαιρέτου σημαίνει ο καθένας συνιδιοκτήτης δηλώνει τις αυθαιρεσίες του χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων! Με συγχωρείται αλλά αυτό κατάλαβα!!!!

Λάθος κατάλαβες!!! Αλιμονο αν με την "χρηση" και μονο, ο άλλος εκανε οτι γουσταρε χωρις να σε ρωτα...

Πηγαινε στον συμβολαογραφο σου και θα στα εξηγησει ολα...

 

Πουθενά δεν αναφέρθηκε η υποχρεωτική συναίνεση!!!! Βέβαια εάν δεν υπάρχει " αποκλειστική χρήση" τότε τι γίνεται? Μεταφυσικό το ερώτημα?

Απο πότε οι νομοι ειναι καθαροι και αναφερουν ρητα τα οσα θελουμε;

Τον νομο τον ερμηνευεις. Πρεπει να το ψαξεις λιγο.

 

Συνάδελφε έχει ξαναγίνει συζητηση.Δεν κάνουμε τους χαζούς προσποιούμενοι ότι δεν γνωρίζουμε το ιδιοκτησιακό. Απλώς αντιμετώπιζουμε το κτίριο ξεχωριστα προκειμένου να δεχθεί την αίτηση το σύστημα. Αυτό δηλαδή που κάνει εδω και 40 χρόνια και η ΔΕΗ, και το Ικα και η πολεοδομία ρίχνοντας πρόστιμα και ρευματοδοτωντας αποκλειστικα τον ιδιοκτητη του κτιρίου και όχι όλους τους ιδιοκτητες του αγροτεμαχίου.

Συναδελφε, ουτε η ΔΕΗ εισαι ουτε και το ΙΚΑ...

Εκτος κι αν μου λες πως σε αντιστοχη αδεια θα προχωρουσες διχως συγκαταθεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αναμασάμε τις ίδιες συζητήσεις συνάδελφοι χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη; Κανείς δεν είπε ότι αυτή η διαδικασία είναι η προβλεπόμενη. Είναι όμως η βέλτιστη λύση για τις περιπτωσεις με τα εξ αδιαιρέτου που ειναι πάρα πολλές. Την έχουν προτείνει και σε σεμινάρια του τεε(όχι ότι αυτό αποτελέι κάποια εξασφάλιση) και αποτι γνωρίζω σε αυτήν κατέληξαν πολλοί συνάδελφοι προκειμένου να προχωρήσουν τις υποθέσεις. Από εκει και πέρα ο καθένας ζυγίσει τα συν και τα πλυν , τα πιθανα κέρδη και τις πιθανές απώλειες(λαμβανοντας φυσικα υποψη και τον παράγοντα του ότι ο νόμος είναι καθαρά εισπρακτικός) και αναλόγως πράττει. Προσωπικά κατέληξα στο να τα προχωρήσω γιατί δεν με παίρνει αυτήν την εποχή που δεν κινείται φύλο να χάνω πελάτες και γιατί προσωπικά πιστέυω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα και συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε στην προηγούμενη σελίδα ο συνάδελφος ΙΑΣΩΝΑΣ.αλλά πάλι λέμε τα ίδια..

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.