Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Δεν πρόκειται να το κάνει, διότι το ΤΕΕ δεν νομοθετεί.

Απλώς εκφράζονται προσωπικές απόψεις στελεχών του και τίποτα περισσότερο.

Ξέρουν κι αυτοί, αυτά που ξέρουμε κι εμείς.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωστόσο, εάν υπάρχει επίσημο χαρτί από τον φορέα μας (ΤΕΕ) που να μας δίνει οδηγίες, θα είμαστε καλυμμένοι!

 

Δείτε το σαν τις ερωτοαπαντήσεις! ΟΥΤΕ αυτές είναι ΝΟΜΙΜΕΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο οδηγίες για το πως θα υπολογίσεις το πρόστιμο (άλλη βαρύτητα το ένα)

και άλλο οδηγίες για να αναιρέσεις ιδιοκτησιακό, έτσι δεν είναι;

 

Και τοπογραφικό ή συναίνεση όταν δεν παίρνεις από άλλους τι γίνεται; Το ΤΕΕ δε θα μπορεί να απαντήσει σε αυτό σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , περ´ιπτωση εξ αδιαιρέτου που μου έτυχε:

 

Έδειχνε απλό στην αρχή γιατί υποτίθεται οτι υπήρχαν δυο αυθαίρετα που θα τακτοποιούσαν και οι δύο.

 

Στην αυτοψία ομως στο αγρό (8 στρ.) υπάρχει και ένα μισοτελειωμένο (σκελετός και ένας τοίχος με τούβλα).

 

Ο ιδιοκτήτης του το εγκατέλειψε χρόνια και απουσιάζει.

 

Το ερώτημά μου αφορά την βεβαίωση για τον αγρό, την δίνουμε γι αυτό το μισοτελειωμένο ? ή πρ´επει να δηλωθεί και αυτό

 

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου αφορά την βεβαίωση για τον αγρό, την δίνουμε γι αυτό το μισοτελειωμένο ? ή πρ´επει να δηλωθεί και αυτό

πρεπει να δηλωθει.

Link to comment
Share on other sites

Στον καθορισμο των συντεταγμενων βαζουμε ολο τον αγρο(που θα φανει και στο τοπογραφικο), ή μονο το κατατμημενο κομματι του ιδιοκτητη που θελει να τακτοποιησει?

Link to comment
Share on other sites

Επισήμανση-Προβληματισμός: Πήγα σε γνωστό συμβολαιογράφο (όπως καλοπροαίρετα με πρόετρεψε φίλος μηχανικός του φόρουμ) και πλέον μου διαβεβαίωσε και αυτός με την σειρά του πως και μετά από την τελευταία απάντηση του YΠEKA στην Βουλευτή είναι πεπεισμένος πως και στα εξ αδιαιρέτου δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα όσο αφορά το θέμα: τακτοποίηση σημαίνει αποφυγή προστίμου ανέγερσης, διατήρησης, ενσήμων ΙΚΑ, απόδοσης ΦΠΑ εργασιών στην ΔΟΥ, κτλ ! (μάλιστα απόρησε πως άργησα στο να τακτοποιήσω το αυθαίρετό μου σε τέτοιους πονηρούς καιρούς....!)Βέβαια επίσης μου διαβεβαίωσε πως αυτός δεν θα προχωρήσει σε καμία μεταβίβαση αυθαιρέτου σε εξ αδιαιρέτου για τους γνωστούς λόγους που έχουν αναφερθεί....... Επίσης όμως μου είπε πως γνωρίζει συναδέλφους του συμβολαιογράφους που δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα στο να προχωρήσουν την διαδικασία μεταβίβασης αυθαιρέτου σε περίπτωση εξ αδιαιρέτου αυθαίρετα ............

Τα συμπεράσματα δικά σας....... :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη του συμβολαιογράφου είναι να έχει δήλωση μηχανικού.

Από τη στιγμή που την έχει, δεν εξετάζει αν αυτό που μεταβιβάζει είναι νόμιμο ή παράνομο.

 

Τώρα δε μπορώ να φανταστώ τον τρόπο όπου σε ένα συμβόλαιο μεταβίβασης ποσοστού αγροτεμαχίου, θα περιγράφεται και ένα σπίτι έστω τακτοποιημένο με τον 4014.

Πως στο τοπογραφικό που θα συνοδεύει το συμβόλαιο, θα φαίνεται το συγκεκριμένο οίκημα αλλά από την άλλη θα μεταβιβάζει ποσοστό αγρού;

Όπως μέχρι τώρα μεταβίβαζαν μόνο το ποσοστό, έτσι θα μεταβιβάζουν μόνο το ποσοστό.

Το ερώτημα είναι ποιος μηχανικός θα δώσει βεβαίωση μη αυθαιρέτου για όλον τον αγρό όπως απαιτείται.

Πολύ θα ήθελα να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.