Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Επισήμανση-Προβληματισμός: Πήγα σε γνωστό συμβολαιογράφο (όπως καλοπροαίρετα με πρόετρεψε φίλος μηχανικός του φόρουμ) και πλέον μου διαβεβαίωσε και αυτός με την σειρά του πως και μετά από την τελευταία απάντηση του YΠEKA στην Βουλευτή είναι πεπεισμένος πως και στα εξ αδιαιρέτου δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα όσο αφορά το θέμα: τακτοποίηση σημαίνει αποφυγή προστίμου ανέγερσης, διατήρησης, ενσήμων ΙΚΑ, απόδοσης ΦΠΑ εργασιών στην ΔΟΥ, κτλ ! (μάλιστα απόρησε πως άργησα στο να τακτοποιήσω το αυθαίρετό μου σε τέτοιους πονηρούς καιρούς....!)Βέβαια επίσης μου διαβεβαίωσε πως αυτός δεν θα προχωρήσει σε καμία μεταβίβαση αυθαιρέτου σε εξ αδιαιρέτου για τους γνωστούς λόγους που έχουν αναφερθεί....... Επίσης όμως μου είπε πως γνωρίζει συναδέλφους του συμβολαιογράφους που δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα στο να προχωρήσουν την διαδικασία μεταβίβασης αυθαιρέτου σε περίπτωση εξ αδιαιρέτου αυθαίρετα ............

Τα συμπεράσματα δικά σας....... :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από την μεταβίβαση, η οποία δεν γίνεται αν δεν ενταχθούν όλοι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερώτημα είναι ποιος μηχανικός θα δώσει βεβαίωση μη αυθαιρέτου για όλον τον αγρό όπως απαιτείται.

Πολύ θα ήθελα να το δω.

 

Ομοίως... Αλλά νομίζω πως δεν είναι "μακριά" από το γραφείο κάποιων "συναδέρφων" !!! Σε κανένα 2-3 χρόνια θα βλέπεις στη Δυτική Ακτή να συνεχίζονται οι αγοροπωλησίες εξ' αδιαιρέτου σαν να μη συμβαίνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια επίσης μου διαβεβαίωσε πως αυτός δεν θα προχωρήσει σε καμία μεταβίβαση αυθαιρέτου σε εξ αδιαιρέτου για τους γνωστούς λόγους που έχουν αναφερθεί.......

Ελπιζω να το δουν ολοι αυτο...

Αν... φυλαγονται οι συμβολαιογραφοι, εμεις τι πρεπει να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "...δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου..." πως το ξεπερνάει ο συμβολαιογράφος φίλε kbafeidis?

Αν δεν κάνω λάθος ολόκληρος ο αγρός σε εξ αδιαιρέτου είναι κοινόχρηστος. Δηλαδή δηλώνουμε 100% κυριότητα ενός ιδιοκτήτη σε ένα αυθαίρετο κτίσμα που βρίσκεται σε κοινόχρηστο τμήμα αγρού? Για μένα σωστή είναι η λογική Καρατσώλη, ειτε μια κοινή δήλωση, είτε μεμονωμένα με συναίνεση. Εγώ πάντως δεν βλέπω μεγάλη θέληση από το υπουργείο να λυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θέληση υπάρχει γιατί είναι θέμα χρημάτων.

Νομικό υπόβαθρο ψάχνουν.

 

Εκτός άμα πούνε ότι ο κάθε ένας τακτοποιεί ότι πιστεύει ότι του ανήκει και για να γίνονται μεταβιβάσεις εξαιρέσει την ανάγκη βεβαίωσης για τέτοιου είδους περιπτώσεις. Το πως και το γιατί ας το βρουν.

Πάντως εδώ σε εμάς αρκετοί ιδιοκτήτες περιμένουν γνωρίζοντας ότι αυτό που θα κάνουν δε θα έχει βάσει σε περίπτωση τσαμπουκά με τον γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "...δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου..." πως το ξεπερνάει ο συμβολαιογράφος φίλε kbafeidis?

Αν δεν κάνω λάθος ολόκληρος ο αγρός σε εξ αδιαιρέτου είναι κοινόχρηστος....

Kάνεις λάθος φίλε μου (δεν ειμαστε και νομικοι για να τα ξερουμε αυτα) αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:

"...ειτε μια κοινή δήλωση, είτε μεμονωμένα με συναίνεση..."

 

Ο συμβολαιογραφος δεν ξεπερνά το "...δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου...", διότι δεν χρειάζεται να το ξεπεράσει...

Trust me...

Link to comment
Share on other sites

Κοινοχρηστο είναι αυτο του οποίου η χρηση ανήκει σεόλους. Η αποκλειστικη χρηση ειναι νομιμο δικαίωμα τοοποίο περιγραφεται στο συμβόλαιο, .για τοοποίο πληρωνεται ΦΜΑ, δεν είναι "ψευτοκαθετη" 'οπως προαναφερθηκε και επομενως κατασκευες εντος του τμηματος αποκλειστικης χρησης νομιμομοιούνται απο τον δικαιούχο.της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Κοινοχρηστο είναι αυτο του οποίου η χρηση ανήκει σεόλους. Η αποκλειστικη χρηση ειναι νομιμο δικαίωμα τοοποίο περιγραφεται στο συμβόλαιο, .για τοοποίο πληρωνεται ΦΜΑ, δεν είναι "ψευτοκαθετη" 'οπως προαναφερθηκε και επομενως κατασκευες εντος του τμηματος αποκλειστικης χρησης νομιμομοιούνται απο τον δικαιούχο.της χρήσης.

 

Aπο που ειναι αυτο το αποσπασμα;

Link to comment
Share on other sites

Και ομως. Συναδελφος του οποιου η γυναικα ειναι συμβ/φος και μεταβιβασε 1 εξ αδιαιρετου στην ''δυτικη ακτη'' οπως την αποκαλειτε , δεν δεχτηκαν να το μεταγραψουν στο υποθ/κειο Βασιλικων αμα δεν τακτοποιησουν και οι υπολοιποι 3 συνκτες τα αυθαιρετα τους. Και το πιο ωραιο, ο ιδιοκτητης που προχωρησε στην τακτοποιηση του δικου του αφου δεν καταφερε να πεισει τους αλλους να προχωρησουν στην τακτ/ση των δικων τους απειλει τον μηχ/κο που του εδωσε την βεβαιωση οτι θα του κανει αγωγη για εξαπατηση, εκτος αμα του επιστρεψει αυτος τα χρηματα που εδωσε για φορους και εξοδα στην συμβ/φο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.