Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

12.

Σημειώνεται αν η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση έχει δημιουργηθεί ή εγκαθιδρυθεί προ 31/1/1983 ή την περίοδο 31/1/1983 έως 31/12/2003. Η ακριβής ημερομηνία αποπεράτωσης της αυθαίρετης κατασκευής ή έναρξη της χρήσης βεβαιώνεται μέσω υπεύθυνης δήλωσης του ιδιοκτήτη, η οποία επισυνάπτεται με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και τεκμηριώνεται με κάποιο επίσημο έγγραφο του κράτους ή δημόσιου φορέα,

 

 

 

εφόσον υπάρχει. <<<< αυτό το είδατε???....δηλαδή αν δεν υπάρχει? πάει θα μας χαζέψουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάγεται βάσει ημερομηνίας έκδοσης οικοδομικής αδείας?

 

Είναι μια καλή βάση,όμως δεν νομίζω να επαρκεί...ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος τι τους ζητούσαν στις νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων παλαιότερα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το ΤΕΕ. Δεν αρκεί μόνο Υ.Δ. ιδιοκτήτη. Θέλουν και κάποιο έγγραφο από τα εξής: λογαριασμό ΔΕΗ, αεροφωτοτογραφία, Ε9, συμβόλαιο ή οτιδήποτε θεωρείται δημόσιο έγγραφο και αναφέρεται στο χρόνο κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites

....

...ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος τι τους ζητούσαν στις νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων παλαιότερα

 

Της παναγιάς τα μάτια ζητούσαν αν δεν υπήρχε το ευκολακι. (δηλαδή βεβαίωση δήμου, αεροφωτογραφίες, ενίοτε και φωτοερμηνείες, ΙΚΑ, ΔΕΗ με τετραγωνικά κλπ)

 

Αλλά η διαδικασία περνούσε από Πολεοδομία. Σου ζηταγε του πήγαινες κι αν στο τέλος έβγαινε άκρη το υπόγραφε (άρα αναλάμβανε την ευθύνη η πολεοδομική αρχή κατά κάποιο τρόπο ότι επαρκούσαν όσα προσκόμισες) και προχωρούσες παρά πέρα.

 

Δεν υπήρχε πάντα η βεβαιότητα για το αποτέλεσμα, όταν όμως έπαιρνε έγκριση τότε είχες βεβαιότητα.

Τώρα την ευθύνη της βεβαιότητας ποιος την έχει? Ο μηχανικός?

 

 

Αρα για τον ρόλο της νομικής βεβαιότητας αν το Χ ακίνητο κατασκευάστηκε την Χ ημερομηνία θα πρέπει

 

Α να είναι σαφέστατα προσδιορισμένη

Β να έχουμε σαφέστατα 1,2, 3 βήματα. Τα έχει, καλώς δεν τα έχει ατύχησε το κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

12.

Σημειώνεται αν η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση έχει δημιουργηθεί ή εγκαθιδρυθεί προ 31/1/1983 ή την περίοδο 31/1/1983 έως 31/12/2003. Η ακριβής ημερομηνία αποπεράτωσης της αυθαίρετης κατασκευής ή έναρξη της χρήσης βεβαιώνεται μέσω υπεύθυνης δήλωσης του ιδιοκτήτη, η οποία επισυνάπτεται με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και τεκμηριώνεται με κάποιο επίσημο έγγραφο του κράτους ή δημόσιου φορέα,

 

 

 

εφόσον υπάρχει. <<<< αυτό το είδατε???....δηλαδή αν δεν υπάρχει? πάει θα μας χαζέψουν...

 

Έβγαλαν νέα έκδοση του εγχειριδίου v1.1 όπου έχουν σβήσει το "εφόσον υπάρχει" !!!

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ = ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ και τελος βρε παιδια!

Αν δε σε πιστευουν γιατι να στη ζητουν???????

Ολα τα αλλα τα χαρτια ειναι περιττα ακομα κι αν τα εχεις!

Θα δειτε πως σε καποια εγκυκλιο θα αναφερει πως ειναι προαιρετικα....

Link to comment
Share on other sites

Σε νομιμοποιήσεις στην Πολεοδομία ως τώρα εμένα μου ζητούσαν απλά ΥΔ του ιδιοκτήτη.

Το ΙΚΑ ήταν αυτό που ήθελε αποδεικτικά (πχ σε μια περίπτωση είχα πάει αεροφωτογραφία).

achille, του google δεν νομίζω να κάνει. Άσε που και ο ΟΚΧΕ δεν έχει αεροφωτογραφίες από όλες τις χρονιές.

 

Εγώ αναρωτιέμαι και το εξής: Έχω αυθαίρετο για το οποίο έχει γίνει καταγγελία και βάσει της ΥΔ του ιδιοκτήτη (που δηλώνει χρονολογία 1972) έχουν υπολογιστεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Αυτά θεωρούνται δημόσια έγγραφα; Γιατί στην πραγματικότητα και αυτά στην ΥΔ βασίστηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.