Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εεεε σε 10 χρόνια συνάδερφε!!! :wink:

Ναι, σε δέκα χρόνια θα έχει ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός (λέμε τώρα), αλλά το αυθαίρετο θα έχει τακτοποιηθεί για 30 χρόνια. Οπότε θα έχει 20 χρόνια να πραγματοποιήσει την αγορά. Τα λέω καλά ή λέω μπαρούφες; :confused:

vsalt, κατά πάσα πιθανότητα θα μπορείς να το διορθώσεις μετά στη 2η φάση. Αλλά εάν δεν έχει πληρωθεί το πράβολο, τότε μπρείς να αγνοήσεις τη δήλωση που έκανες και να ξανακάνεις μία νέα με τη σωστή τιμή ζώνης.

(ΥΓ. Αυτή τη μείωση πάντως ακόμα να τη χωνέψω).

Και να ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί την αλλαγή αυτή. Το νέο σχέδιο νόμου λέει στο εν λόγω άρθρο 49, παρ.8 «..... Ειδικά δε για τα ακίνητα του προηγούµενου εδαφίου που βρίσκονται σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως.». Ποιο είναι το προηγούμενο εδάφιο;;;; Η παράγραφος 6 του άρθρου 24;;;;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γιατι αργεί τοσο το ΦΕΚ? έχουν περάσει 8 ημέρες απο την ψήφιση και αν δεν γίνει δημοσίευση τίποτα δεν ισχύει...ελπίζω παντως για να διορθώσουν το 2200 που εδώ μου κάθεται καθώς είναι τελείως αυθαίρετο νούμερο.....

 

Ν.4014 αρ. 24 1.β.

"Με τα παραπάνω σχέδια καθορίζονται στις εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών περιοχές οι ζώνες, όπου επιτρέπεται η δόμηση."

 

"Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεο-

δομικού σχεδιασμού (νομίζω ότι ο όρος χρησιμοποιήται χαλαρά εδω), δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιοκτήτης:" κλπ κλπ

 

Άρα δεν θα ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός εντος 10 ετών, απλά θα πούν ποιες περιοχές θα πάνε για σχεδιασμό ... όταν λοιπόν κάνουν τις λίστες αυτές των περιοχών που πάνε για πολεοδομηση, τότε στις υπόλοιπες περιοχές θα πρέπει να αποκτήσουν αρτιοτητα...αυτό βεβαια μπορεί σε καποιες περιοχές να γίνει και σε 2 χρόνια (λέω ενα νούμερο)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

Μια βοήθεια

Φίλος έχει δώσει σε συναδελφο μηχανικό αυθαιρετο για νομιμοποίηση στα Καλύβια Θωρικού (Ανατολική Αττική)

Η ΤΖ είναι 1300; Ειναι εκτος σχεδιου. Αυτο εχει βαλει και αυτο είχα βρει και εγω παλαιοτερα. Αλλα εχω μπερδευτει πλεον...

 

Αυτο που βλεπω τωρα είναι ότι εχει τρεις σελίδες που λεει

Δήμος Καλυβίων Θωρικού, Δήμος Καλυβίων Θωρικού (Ολυμπιακό χωριό), και Δήμος καλυβίων χωρικού (Παραλια Λαγονήσι)

Εχει σημασία που βρισκεται σε αυτα τα τρια; ή παιρνω το μικρότερο απο ολα; Αν είναι το μικρότερο παει στα 800, αλλιως 1300 (και δεν ειναι και παραλια).

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Απο την ΓΓΠΣ φάινεται οτι η χαμηλότερη τιμή του Δήμου Καλυβίων είναι στην ζώνη Γ με 800€ (Οικισμός Ολυμπος) ενώ η ανώτερη είναι στην παραλία στο λαγονήσι 2450>2200. Καθώς δεν υπάρχει ξεχωριστό Δ.Δ. Λαγονησίου (είναι οικισμός) στον νέο δήμο Σαρωνίδος, αλλά Δ.Δ. Καλυβίων συνολικά εγω θα πήγαινα με 800€. 800 βέβαια ήταν και πρίν αλλάξει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου (το εμβαδόν είναι 2,5 στρέμματα και απαιτείται υπόλοιπο 1,5 στρέμμα για την συμπλήρωση της αρτιότητας). Η ελάχιστη τιμή ζώνης στο δημοτικό διαμέρισμα της περιοχής είναι 650€. Αν σε 10 χρόνια δεν ενταχθεί στις περιοχές προς πολεοδόμηση και ο πελάτης πάει σύμφωνα με την 2η επιλογή και όχι με την πρώτη της παραγράφου 1γ του άρθρου 24, θα πρέπει να πληρώσει ειδικό πρόστιμο ίσο με 1.500 x 650 = 975.000 € !!??!! ??

 

Το ξέρω ότι το γράφει ο νόμος ξεκάθαρα, αλλά δεν είναι ξεφτίλα να αναγκάζεσαι να πεις τέτοια ποσά και να σε κοιτάνε οι πελάτες σαν να είσαι άσχετος και ηλίθιος? Και ξέρω θα μου πείτε ότι φταίνε οι νομοθέτες αλλά εγώ λέω ότι δυστυχώς στην τελική εμείς προσωπικά φαινόμαστε off με όλο αυτό το σίχαμα (δεν βρίσκω πιο σωστή έκφραση για τον ν.4014 συνολικά) και εμείς όλοι φαινόμαστε αναξιόπιστοι εφόσον δεν μπορούμε να δώσουμε ξεκάθαρες απαντήσεις. Αυτή την ζημιά που υποχρεωτικά έχουμε υποστεί όλοι μας τους τελευταίους 2 μήνες ποιος θα την πληρώσει? Το ΤΕΕ ή το ΥΠΕΚΑ? εδώ γελάμε...

 

Προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ σε κάποιο άλλο κλάδο ελεύθερων επαγγελματιών να υπάρχει τέτοια ασάφεια όσον αφορά τόσο μεγάλα πρόστιμα. Και ο μήνας έχει 18 και όσο κοντεύει στις 30 θα μας τρελάνουν και θα κρασάρει και το online σύστημά τους αφού όλοι περιμένουν διευκρινίσεις και θα τα υποβάλλουν τις τελευταίες 2 μέρες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Αν ο Δήμος Καλυβίων έχει κάπου ΤΖ > 2.200 (που έχει) τότε στα εκτός σχεδίου αυθαίρετα πάμε με την ελάχιστη του Δήμου αυτού.

Link to comment
Share on other sites

θα ενημερώσω το φίλο μου και τον μηχανικό του. οποτε βαζουμε 800. Δεν υπαρχει αντιθετη γνωμη;

Να στε καλα συναδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσπαθώ να σας παρακολουθήσω αλλά τα έχω χάσει λίγο.Αν κατάλαβα καλά με τις αλλαγές του νόμου που θα ανακοινωθουν τις επόμενες μέρες όλα τα εκτός σχεδίου πάνε με την χαμηλότερη τιμή της περιφερειακής ενότητας? Δηλαδη περιοχές Ποτίδαια,Νέα Πλάγια κτλ στην Χαλκιδική που έχω και είχα υπολογίσει με 750 Τ.Ζ. τώρα θα πάνε με 500?? Να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα να ενημερώνω αν ειναι έτσι γιατί μιλάμε για μεγάλη διαφορά!

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.