Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Παιδιά από την τροπολογία άρθρο 49,παρ. 8 κατάλαβα ότι αν ΤΖ του Δημοτικής κοινότητας <2200 τότε η ζητούμενη ΤΖ είναι η ελάχιστη της Περιφερειακής ενότητας....Αυτό που δεν είδα είναι αυτό που λέτε:Αν ο Δήμος έχει κάπου ΤΖ>2200 τότε στα εκτός σχεδίου πάμε με ελάχιστη του Δήμου...αυτό που το είδατε???

 

Επίσης αν είδατε στην τροπολογία στο τέλος:

 

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από 1ης Μαρτίου

2012, εκτός από τις διατάξεις της περίπτωσης ε΄ της πα-

ραγράφου 4 του άρθρου 6 και των άρθρων 10, 12, 13, 14,

16, 17, 19, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 παράγραφοι 2, 4,

5 και 6 και 51 έως 58, καθώς και κάθε άλλη διάταξη με

την οποία παρέχεται εξουσιοδότηση για την έκδοση κα-

νονιστικής πράξης, η ισχύς των οποίων αρχίζει από τη

δημοσίευση του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο...................................πρέπει να πληρώσει ειδικό πρόστιμο ίσο με 1.500 x 650 = 975.000 € !!??!! ??

Οικονομικά θα τη βγάλει.

Στη δική μου περίπτωση θα πληρώσει: 3.800 x 700 = 2.660.000 €

Οπότε βλέπεις? Υπάρχουν και χειρότερα..............................

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά θα τη βγάλει.

Στη δική μου περίπτωση θα πληρώσει: 3.800 x 700 = 2.660.000 €

Οπότε βλέπεις? Υπάρχουν και χειρότερα..............................

 

ΧΑΧΑΧΑ! Σωστός ο ilias! Μήπως να τους γνωρίσουμε να κλαίνε μαζί? χαχα... Πάντως χωρίς πλάκα δεν είναι δυνατόν να παίζει αυτό το πρόστιμο. Να εννοούν κάτι άλλο? Εγώ δεν μπορώ να το χωνέψω! (για τον πελάτη ούτε συζήτηση!!)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία καλημέρα

Μήπως κάνοντας την δήλωση για τακτοποίηση του αυθαιρέτου, εκλαμβάνεται (απ’ αυτό το σαχλό νόμο) και ως αποδοχή αυτού του ποσού οπότε δεν θα μπορεί να το αρνηθεί μετά από 10 χρόνια και θα πρέπει να το καταβάλει;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε ΚΑΝΑ καλημέρα,

με βάση το Ν. 4014 εάν εντός 10 χρόνων δεν υπάρξει στην περιοχή ΓΠΣ τότε ή θα αγοράσει την υπολειπόμενη έκταση ή θα την αποζημιώσει με τον τρόπο που...........................γελάμε παραπάνω (η συνδυασμό αγοράς και αποζημίωσης).

Συνεπώς η ένταξη του στον εν λόγω νόμο ΝΑΙ συνιστά και αποδοχή αυτής της σαχλότητας.

 

zak όντως φίλε για κλάματα είναι η κατάσταση αλλά και για γέλια :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ηλία

αν δεχθούμε τα παραπάνω, ότι η δήλωση αυθαιρέτου αποτελεί και αποδοχή, ενδέχεται να τα ζητήσουν οι ιδιοκτήτες (όλα τα 2.600.000) από σένα, τον μηχανικό και άρα προσοχή στην σύμβαση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την τροπολογία άρθρο 49,παρ. 8 κατάλαβα ότι αν ΤΖ του Δημοτικής κοινότητας <2200 τότε η ζητούμενη ΤΖ είναι η ελάχιστη της Περιφερειακής ενότητας....Αυτό που δεν είδα είναι αυτό που λέτε:Αν ο Δήμος έχει κάπου ΤΖ>2200 τότε στα εκτός σχεδίου πάμε με ελάχιστη του Δήμου...αυτό που το είδατε???

Στην αρχή της ίδια παραγράφου το λέει ότι όπου δεν έχει οριστεί ΤΖ πάμε με την ελάχιστη της Δημ. Κοινότητας.

 

Επίσης αν είδατε στην τροπολογία στο τέλος:

 

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από 1ης Μαρτίου

2012, εκτός από τις διατάξεις της περίπτωσης ε΄ της πα-

ραγράφου 4 του άρθρου 6 και των άρθρων 10, 12, 13, 14,

16, 17, 19, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 παράγραφοι 2, 4,

5 και 6 και 51 έως 58, καθώς και κάθε άλλη διάταξη με

την οποία παρέχεται εξουσιοδότηση για την έκδοση κα-

νονιστικής πράξης, η ισχύς των οποίων αρχίζει από τη

δημοσίευση του παρόντος.

Στο τέλος του άρθρου 49 όμως λέει "Η ισχύς του παρόντος αρχίζει από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως". ;)
Link to comment
Share on other sites

Ηλία

αν δεχθούμε τα παραπάνω, ότι η δήλωση αυθαιρέτου αποτελεί και αποδοχή, ενδέχεται να τα ζητήσουν οι ιδιοκτήτες (όλα τα 2.600.000) από σένα, τον μηχανικό και άρα προσοχή στην σύμβαση

 

Γιατί βρε συνάδερφε να τα ζητήσει από τον μηχανικό? Ο μηχανικός θα αμοιφθεί για τις διαδικασίες που χρειάζονται ώστε το αυθαίρετό του να υπαχθεί στον 4014 και να εξαιρεθεί από κατεδάφιση για 30 χρόνια. Τι παραπάνω να γράφουμε στη σύμβαση δηλάδη? ....δε μου έρχεται κάτι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν μου επιτρέπετε:

 

Διαβάστε προσεκτικά τη ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΕΡΓΟΥ Ν.4014 και όχι μόνον, πο έχω ανεβάσει στα downloads του site. Μας καλύπτει σε πάρα πολλές ..."παρεκτροπές" οιουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αγοράς τμήματος αγρού έτσι ώστε να προκύψει άρτιο και οικοδομήσιμο κτλ κτλ, είναι για να στηριχθεί η συνταγματικότητα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.