Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

σε ερώτηση μου στην εφορία μου απάντησε ότι τιμή ζώνης αφορά μόνο τα εντός σχεδίου ακίνητα. Για τα έκτος σχεδίου ακίνητα υπάρχει ή τιμή εκκίνησης για κατοικίες ή μονοκατοικίες(έχω και πίνακα από εποχής η/χ με σφραγίδα) και είναι λάθος να χρησιμοποιήσουμε τη ελάχιστη τιμή ζώνης του δ.δ που αφορά τα εντός οικισμού ακίνητα στα εκτός οικισμού. Για τον υπολογισμό του προστίμου κατά τις δηλώσεις των η/χ η πολεοδομία μας ζήτησε να προσκομίσουμε έντυπο Κ1 από συμβολαιογράφο που υπολόγιζε την τιμή με την οποία υπολογίσαμε το πρόστιμο.

Edited by pavlosk76
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη σειρά είναι σωστή.

Η δεύτερη και η τρίτη σειρά είναι για γέλια.

Η πολεοδομία που ζητούσε Κ1 είναι για γέλια.

Στείλε μας τα τηλ από εφορία και πολεοδομία που τα έλεγαν αυτά να βρούμε υποψήφιους προς απόλυση, τώρα που το κράτος έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Η Δημοτική κοινότητα που αναγράφει η τροπολογία για τον έλεγχο των εκτός σχεδίου είναι ο παλιός δήμος προ Καλλικράτη;

Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα.

 

Δεν τα έλεγαν(τα έχουμε καταθέσει με τους φακέλους για τους η/χ), έτσι τακτοποιήσαμε(περαιώσαμε) με τον ν.3843( και πληρώναμε και 10€ το φύλο Κ1 στον συμβολαιογράφο) .

 

Δεν είναι όμως παράλογο να χρησιμοποιείς την τιμή ζώνης (τιμή για αντικειμενικό υπολογισμό)που ισχύει για τα εντός οικισμού στα εκτός οικισμού αφού υπάρχει τιμή (η τιμή εκκίνησης) που χρησιμοποιείς(συμβόλαια, εφορία) για όλους του υπολογισμούς άξιας ακινήτων?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι λογικό και τι παράλογο σε όλο αυτό είναι θέμα που μπορούμε να το συζητάμε ώρες.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

 

Και οι ρυθμίσεις με αυτόν τον τρόπο είναι απλά ΛΑΘΟΣ.

Απορώ πως κανένας συνάδελφος δεν τους έβαλε τις φωνές στην πολεοδομία.

Είναι απλά τραγικό ο κάθε έφορος ή πολεοδόμος να νομοθετεί επειδή έτσι γουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από Θεσσαλονίκη μήπως τυγχάνει να γνωρίζεις την τιμή ζώνης στην Κρυοπηγή Χαλκιδικής.Είναι μια τελευταία περίπτωση 3843 συγγενικού μου προσώπου και με ρωτάει πόσο θα του στοιχίσει..

Είμαι off topic αλλά ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

@ΣΤΑ

Παίρνει τα 600€ επειδή είναι μέσα στο χωριό (Κρυοπηγή), οπότε πάμε πρώτα με την τοπική ή δημοτική κοινότητα ΚΑΙ ΜΕΤΑ με περιφερειακή ενότητα, ΕΤΣΙ ?

 

Αλλιώς, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ με ΤΖ δημοτικής κοινότητας < 2200€, παίρνει το χαμηλότερο της περιφερειακής ενότητας (δλδ της ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ = 500€ ).

 

ΕΤΣΙ δεν είναι ???? ή λέω μ...ακίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.