Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στην περιοχή μου, μικρότερη τιμή ζώνης είναι τα 1200Ε...αυτό λέω και στους πελάτες τους εκτός σχεδίου, οκ μεχρι εκει, ο νόμος εξάλλου ειναι σαφής....

 

Όμως όλοι οι άλλοι μηχανικοί υπολογίζουν πρόστιμα με την τιμή εκκίνησης που ειναι τα 910Ε μετά απο ενημέρωση απο τον αντιδήμαρχο, τεχνικές υπηρεσίες του δήμου κλπ, ενώ παράλληλα ο δ/ντης της πολεοδομίας μου ζήτησε σήμερα ετακ για να υπολογίσει προστιμο η/χ εκτος σχεδίου με τιμή ετακ τα 910.

 

Οι πελάτες λοιπόν που ακούνε τα δικά μου αυξημένα πρόστιμα, νομίζουν ότι τα βάζω εγω στην τσέπη και αναρωτιέμαι....θα κάτσουν στην 2η φάση να ξαναυπολογίσουν πρόστιμα οι υπηρεσίες? πολυ χλώμο έως πεθαμένο νομίζω ότι απλά θα επικυρώσουν αυτά που θα στείλουμε....αν το πιάσουν με το 5% των ελέγχων...από την άλλη άμα περάσει κανα 2 χρόνια και αρχίσουν οι μεταβιβάσεις κανείς δεν θα κοιτάει αν είχε μπει σωστά η τιμή ζώνης....

 

οπότε καταλήγουμε στο είτε θα είμαι σωστος και θα με λένε απατεώνα, ειτε θα είμαι απατεώνας και θα με λένε σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Stop εδώ λίγο.

Το ΕΤΑΚ ΔΕΝ είναι πανάκεια.

Στο ΕΤΑΚ λοιπόν στη στήλη που ονομάζεται "τιμή υπολογισμού" ή κάτι παρόμοιο, για κάθε ακίνητο εμφανίζεται μία τιμή.

Μπροστά από αυτή υπάρχει είτε το γράμμα "Ζ" από το Τιμή Ζώνης, είτε το γράμμα "Ε" από το Τιμή Εκκίνησης.

Όταν υπάρχει το "Ζ" τότε μπορούμε να το λάβουμε υπόψη μας.

Όταν υπάρχει το "Ε" τότε ΔΕΝ μπορούμε.

 

Τώρα ζήτησε από όλους αυτούς (είναι δημόσιοι φορείς άρα με μία αίτηση είναι υποχρεωμένοι) να σου απαντήσουν γραπτά αυτά που λένε.

 

Τώρα ο συλλογισμός ποιος θα τα ελέγξει κτλ είναι εκτός της κουβέντας μας.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

 

Όμως όλοι οι άλλοι μηχανικοί υπολογίζουν πρόστιμα με την τιμή εκκίνησης που ειναι τα 910Ε μετά απο ενημέρωση απο τον αντιδήμαρχο,

 

Τύπωσε το ΦΕΚ, τρίψτο στη μούρη του αντιδημάρχου και πες του να σου υπογράψει χαρτί που να λέει ότι όταν μετά από κάποιον καιρό, ζητήσουν τη διαφορά προστίμου που προκύπτει, από τον πελάτη σου (ενδεχομένως και με προσαυξήσεις), δεσμεύεται να την πληρώσει αυτός από την τσέπη του. Είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξει γνώμη και θα μάθει να καταλαβαίνει αυτά που διαβάζει και όχι ό,τι θα ήθελε να καταλάβει για να έχει χαρούμενους τώρα τους ψηφοφόρους του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή βδομάδα..

 

Χρήσιμο εργαλείο για εύρεση είτε καλλικρατικών δήμων, είτε καποδιστριακών κτλ με συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ είναι το http://geodata.gov.gr/maps/ . Έχει και τα παλιά δ.δ. χωρικά και τις Δ.Ε, και όλα. Χαμηλώστε μόνο τη διαφάνεια χάρτη για να "βλέπεις" και έδαφος απο δορυφόρο.

 

Αυτά

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ήταν σαφής εξαρχής.

Το να λες σε κάποιον ότι η νομιμοποίηση κοστίζει 40000€ δεν έιναι ευχάριστο, αλλά αφού τόσο το κοστολόγησε το κράτος, εμείς είμαστε οι κακοί?

Που επιπλέον έχουμε βγάλει και τα μάτια μας για να καταλάβουμε τι εννοεί ο νόμος??????????

Εν τέλει εγώ κοιμάμε ήσυχη το βράδυ ότι λέω το σωστό... κι ας χάνω πελάτες.

 

Babis.lou ευχαριστώ που βρήκες που μπορούμε να δούμε τα όρια των Δήμων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τιμές ζώνης είναι υπεύθυνες μόνο οι εφορείες.

Βρείτε ότι θέλετε εδώ:

 

http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html

 

έχω τσεκάρει μερικές και εκτός σχεδίου που η ΔΕΗ λέει ότι να ναι και η δου στην οποία υπάγεται το ακίνητο συμφωνεί.

Link to comment
Share on other sites

Για τιμές ζώνης είναι υπεύθυνες μόνο οι εφορείες.

Βρείτε ότι θέλετε εδώ:

 

http://www.gsis.gr/A...ERIFEREIES.html

 

έχω τσεκάρει μερικές και εκτός σχεδίου που η ΔΕΗ λέει ότι να ναι και η δου στην οποία υπάγεται το ακίνητο συμφωνεί.

 

Βασικά στο τέλος οι υπεύθυνοι απέναντι σους πελάτες είμαστε εμείς...η ΔΟΥ ακόμα και να σου δώσει τιμή εγγράφως (που με το ζόρι δίνουν), θα σου δώσει αυτή που χρησιμοποιεί για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας όπως το χρησιμοποιεί η ίδια (ήτοι τιμή εκκίνησης για τα εκτός σχεδίου (υπάρχουν και στο λίνκ σου)) και όχι όπως το λαμβάνει το ΥΠΕΚΑ....ελάχιστη του Δ.Δ., Δήμου κλπ. Στην εφορία στην Παλλήνη οι έξυπνοι υπάλληλοι έχουν βάλει ένα χαρτί (δεν ξέρω αν το κατεβάσαν) που λέει Τιμή εκκίνησης 910, Ελάχιστη Τιμή Ζώνης 1200....με αποτέλεσμα την μισή μου μέρα να απολογούμαι για τον νόμο!

Link to comment
Share on other sites

Από το προς δημοσίευση νόμο περί αλλαγών στις άδειες κτλ.

Το απόσπασμα βρίσκεται στα πρακτικά της Βουλής:

 

8. Η παράγραφος 7 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 α-

ντικαθίσταται ως εξής:

«7.α. Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική

Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, στην περίπτωση

που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύ-

στημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό

της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη

τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα,

όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί

σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφε-

ρειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο. Ειδικά δε για

τα ακίνητα του προηγούμενου εδαφίου που βρίσκονται

σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικι-

σμού, που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης, σύμφωνα με

το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών, για τον υπολογισμό των προστίμων λαμβάνεται

υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερει-

ακή ενότητα, εφόσον στην οικεία δημοτική κοινότητα

του ακινήτου η μέγιστη τιμή ζώνης δεν υπερβαίνει τα

2.200 ευρώ.

 

Αλλαγές σε αυτά που λέγαμε έως τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.