Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμβολαιογραφος σημερα μου ειπε πως ορισμενες περιοχες αν δεν εχουν τιμες ζωνης (που τις κοιταζει απο προγραμμα που εχει), εχουν μικτο συστημα με τα Κ1, Κ2 κλπ....

 

Και προσφερθηκε να μου δωσει αυτο, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΕΙΤΑΙ....

 

Η απορια μου ειναι αλλη.... Αν δεν υπαρχει ΤΖ για την περιοχη του οικοπεδου, παμε στην ελαχιστη του ΔΔ

Αν δεν εχει ΔΔ δηλωμενο στον πινακα, παμε με ελαχιστη του Δημου.

Αν δεν υπαρχει ουτε ο Δημος (ναι, μου ετυχε και παρομοια περιπτωση που Δημος Παλληνης στη Χαλκιδικη ΔΕΝ υπαρχει), παμε με ελαχιστα της περιφερειακης ενοτητας

 

Ποια ειναι η περιφερειακη ενοτητα, αν δεν ειναι ο Νομος?

Και ποσες περιφερειακες ενοτητες εχει ο Νομος?

Και που τις βρισκουμε αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Πού έχεις στην Παλλήνη ??? Όντως, που το κοίταζα (έχουμε σπίτι εκεί) δεν τον βρήκα.

 

Περιφερειακή ενότητα τώρα.... γενικά χαλκιδική!!! Βρες το πιο φθηνό! :twisted:

 

Υποθέτω πως λόγω κεκτημένης ταχύτητας αντί την "επεξεργασία" πατιέται η "παράθεση" για το αμέσως προηγούμενο μήνυμα, ας το ελαττώσουμε αυτό, Ευχαριστώ. Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση μου ειναι στα Λουτρα Αγιας Παρασκευης....

Η αληθεια ειναι πως αν και Σαλονικιος που εχω φαει με το κουταλι τοσα χρονια τη Χαλκιδικη, δεν ειχα ιδεα που βρισκονται....

Anyway....

Μου δωσανε απο Πολεοδομια Μουδανιων 600€ ΤΖ για εκεινη την περιοχη, η ελαχιστη της Χαλκιδικης γενικα ειναι 500€ νομιζω καπου κατα Αρναια....

 

Κοιταζοντας ομως εδω

http://www.halkidiki.gov.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=996&Itemid=202

ειδα πως ανηκουν στο Δημο Κασσανδρας, οποτε ανατρεχοντας στους σχετικους πινακες του 2011 των προσφατως εντεταγμενων περιοχων, βρηκα την ελαχιστη του Δημου οντως στα 600€....

Δεν ξερω τι απεγινε ο Δημος Παλληνης.... ισως συγχωνευτηκε με Καλλικρατη...

Παντως τη βρηκα την ακρη μου....

 

Και το γαμωτο της υποθεσης ειναι οτι το αυθαιρετο που εχω εκει ειναι εντος οικισμου, χωρις ΟΑ, προ 83, με το προστιμο για την κατοικια και μονο να μην υπερβαινει τα 600€...

Αλλα πιθανον το οικοπεδο να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, εντος οικισμου γαρ, οποτε να χρηζει παραβολου 2000€ και εκδοσης ΟΑ εντος τριετιας, οποτε και το συνολικο κοστος εκτοξευεται...

 

Το μονο που "σωζει" την κατασταση ειναι η μη τηρηση των πλευρικων αποστασεων, μιας και το αυθαιρετο ειναι τοποθετημενο στην πισω αριστερη γωνια του οικοπεδου (εξ αδιαιρετου τμημα σε γηπεδο, κλασσικη Χαλκιδικη), οποτε και πιθανοτατα δεν εκδιδεται ΟΑ, οποτε τακτοποιειται για 30 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα είσαι εντός οικισμού μπορείς να πας στα όρια.Το 2000 παράβολο δεν κατάλαβα, είναι πολλά τα τετραγωνικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγνωμη, δικο μου το λαθος....

 

40τ.μ. ειναι, οποτε θα πληρωσει παραβολο 500€

 

Ομως δεν ειναι απαραιτητο, παρα το οτι το οικοπεδο βρισκεται εντος οικισμου να διατηρει καποιες ελαχιστες αποστασεις απο τα ομορα οικοπεδα?

 

Αυτην την εντυπωση ειχα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... μ@λακια τοτε... και χαρηκα πως αυτο θα τακτοποιηθει χωρις ΟΑ....

 

Πρεπει να παω να ψαξω τους ορους δομησης, να δω αν πληροι τις προυποθεσεις εκδοσης ΟΑ απο πλευρας καλυψης, δομησης, αρτιοτητας οικοπεδου, αν οντως εχει κολλησει η εχει αποστασεις μικροτερες απο 2.5μ (ευχης εργον, για να μην μπορει να εκδωθει ΟΑ και να τακτοποιηθει) και αναλογως να ενημερωσω την πελατισσα....

 

Γιατι η διαφορα μεταξυ νομιμοποιησης και τακτοποιησης ειναι ευλογη...

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση μου ειναι στα Λουτρα Αγιας Παρασκευης....

Η αληθεια ειναι πως αν και Σαλονικιος που εχω φαει με το κουταλι τοσα χρονια τη Χαλκιδικη, δεν ειχα ιδεα που βρισκονται....

Anyway....

Μου δωσανε απο Πολεοδομια Μουδανιων 600€ ΤΖ για εκεινη την περιοχη, η ελαχιστη της Χαλκιδικης γενικα ειναι 500€ νομιζω καπου κατα Αρναια....

 

Κοιταζοντας ομως εδω

http://www.halkidiki.gov.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=996&Itemid=202

ειδα πως ανηκουν στο Δημο Κασσανδρας, οποτε ανατρεχοντας στους σχετικους πινακες του 2011 των προσφατως εντεταγμενων περιοχων, βρηκα την ελαχιστη του Δημου οντως στα 600€....

Δεν ξερω τι απεγινε ο Δημος Παλληνης.... ισως συγχωνευτηκε με Καλλικρατη...

Παντως τη βρηκα την ακρη μου....

 

 

Πρέπει να πας στον Καλλικρατικό δήμο και να δεις ποιες περιοχές πλέον περιέχει. Έπειτα βλέπεις σε ποια περιοχή το εκτός σχεδίου σου είναι ''γεωγραφικά'' κοντά και πας στις τιμές ζώνης που ίσχυαν επί Καποδιστριακό και βλέπεις η περιοχή σου πόσο ΤΖ είχε. Προσοχή έχουν παρει ΤΖ κάποιες περιοχές βάση του ΦΕΚ Β' 2038/29-12-2010

Δεν είναι όπως στον 3843 όπου έπαιρνες την ελάχιστη τιμή ζώνης όλου του Καλλικρατικού ως ΤΖ για τα εκτός σχεδίου, γιατί τότε μπηκαν περιοχές εκτός σχεδίου κοντα΄σε ακριβές περιοχές με πολύ χαμηλή ΤΖ αφούυ πήραν την ελάχιστη του Καλλικράτη ο οποίος μπορεί να περιείχε και φθηνές περιοχές.

 

Παράδειγμα: Εκτός Σχεδίου στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης πριν τον Καλλικράτη στον 3843 είχε ΤΖ=2500, διότι ελάχιστη Δήμου Πανοράματος 2500 €

Εκτός σχεδίου στο Πανόραμα μετά με Καλλικράτη στον 3843 είχε ΤΖ=700, διότι ελάιστη Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη (στον οποίο μπήκε το πανόραμα)είναι η 700 €

Εκτός σχεδίου στο Πανόραμα με Καλλικράτη στον 4014 εχει ΤΖ=2500, διότι ελάχιστη Δημοτικού Διαμερίσματος Πανοράματος Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη είναι 2500

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα: Εκτός Σχεδίου στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης πριν τον Καλλικράτη στον 3843 είχε ΤΖ=2500, διότι ελάχιστη Δήμου Πανοράματος 2500 €

Εκτός σχεδίου στο Πανόραμα μετά με Καλλικράτη στον 3843 είχε ΤΖ=700, διότι ελάιστη Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη (στον οποίο μπήκε το πανόραμα)είναι η 700 €

Εκτός σχεδίου στο Πανόραμα με Καλλικράτη στον 4014 εχει ΤΖ=2500, διότι ελάχιστη Δημοτικού Διαμερίσματος Πανοράματος Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη είναι 2500

 

Τι μου θυμίζεις, τι μου θυμίζεις....

 

Με τη μόνη αίρεση, η αίτηση να έγινε μετά την 01.01.2011.

Ακόμα και να έχει βγει με 2500, κάνεις μία αίτηση επαναπροσδιορισμού και τσουπ το 2500 γίνεται 700.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.