Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

στο ΥΠΕΚΑ ενω ρωτησα και αρχισε να μου απαντα....με ρωτα τι ειμαι....του λεω μηχανικος!!!

 

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ???? ΣΤΟ ΤΕΕ ΚΥΡΙΕ ΣΤΟ ΤΕΕ !!!

 

στο υπεκα στελνεις απο την ενοτητα που λεει επικοινωνια.......εγω εγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο....

 

δεν βγαζετε μια ρημαδα εγκυκλιο και δεν θα πληρωσει ο κοσμος και θα χρεωκοπησει η χωρα!!!

 

επρεπε να γραψω.....δεν θα πληρωσει ο κοσμος και δεν θα υπαρχουν να πληρωθουν οι Δ.Υ......ετσι μπορει να τους επιανε κοψιμο και να κανανε κατι !!!

Link to comment
Share on other sites

@ppetros

Το κτήριο έχει αλλάξει εντελώς θέση και από εντός ορίων οικισμού που έχει εκδοθεί η άδεια, πήγε στο τμήμα εκτός οικισμού του οικοπέδου/αγροτεμαχίου και κατά παράβαση πλευρικών ορίων. Μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο να μην μπαίνει στην ρύθμιση. Έχει άδεια άρα δεν μπαίνει...?

Link to comment
Share on other sites

εγραψα και στον προεδρο του ΤΕΕ μαιλ

 

ΚΥΡΙΟΙ δεν γινεται να παιζει κανεις με τα πτυχια μας και με τους κοπους μας

η βγαλτε εγκυκλιους και απαντησεις με αναρτηση στην σελιδα του τεε η μην απαντατε καθολου.

δεν γινεται να εχουμε τηλ απαντησεις και μαλιστα διαφορετικες για το ιδιο θεμα.120.000 μηχανικοι

να περνουμε σε 4 γραμμες. ντροπη γιατι δεν υπαρχει κανενας σεβασμος προς εμας και τους κοπους

μας. Γινεται να κανουμε με δηλωσεις με ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ? Πανω που ειπαμε οτι δνε θα τρεχουμε στις

πολεοδομιες μας γυρισατε 100 χρονια πισω με απαντησεις απο το τηλ?Ελπιζω το ΤΕΕ να προστατεψει τον διπλ.μηχανικο

που ειναι μελος του οπως ειναι ο θεσμικος του ρολος ειδικα σε καταστασεις που δημιουργουν ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ. Ποιος

θα μας προστατεψει αυριο απο μηνυσεις για λαθος δηλωσεις απο ιδιωτες που τις ολοκληρωσαμε με λαθος απαντησεις δια τηλ!!

 

ΤΕΛΟς ΜΝΜ

 

 

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.......ΣΕ ΠΕΛΑΤΕς ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙΞΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑΠΑΝΤΗΣΩ ΝΤΡΑΠΗΚΑ!!!

 

 

ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΓΙΑ ΑΜΕΛΕΙΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γελοίο είναι ότι δώσανε προθεσμία από 01-10 έως 01-11 ενώ οι γραμμές ανοίξανε στις 03-10 και οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι δεν έχουν βγει ακόμα...

Απλούστατα: Κοιτάνε να αρπάξουνε ότι μπορούνε από χρήματα (λάθος-σωστά δεν ενδιαφέρει) γιατί χρεωκοπούμε...

 

Επί του θέματος:

 

Ερώτηση:

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια και εργοταξιακό ρεύμα όπου μπορεί να γίνει νομιμοποίηση τι κάνω;

Απάντηση:

εεεμμμ...

Ερώτηση:

Πληρώνω 500ευρώ παράβολο και βγάζω την οικοδομική άδεια σε 3 χρόνια;

Απάντηση:

Ακριβώς αυτό!

Ερώτηση:

Δεν γίνεται να κάνω τώρα αναθεώρηση χωρίς να εμπλακώ στον 4014;

Απάντηση:

Όχι! Όπως είπαμε πριν...

Link to comment
Share on other sites

στο ΥΠΕΚΑ ενω ρωτησα και αρχισε να μου απαντα....με ρωτα τι ειμαι....του λεω μηχανικος!!!

 

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ???? ΣΤΟ ΤΕΕ ΚΥΡΙΕ ΣΤΟ ΤΕΕ !!!

....

!!!

 

ε και εσύ... μια φορά που έπρεπε να πεις Πολιτικός σκέτο δεν το έκανες....

 

ήθελες και κλαμουριές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα αυριο θα το οργανωσω καλυτερα....

 

θα πω οτι ειμαι απο το γραφειο του μητσοτακη !!!!

 

....θα πω οτι καλω εκ μερους του και οτι εχει καποιες αποριες...

 

θα μπει και στο φαχ μου επωνυμια μητσοτακης και θα πααει φαχ !!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή διάβασα παραπάνω για "εξώστες" και "αναλυτικό" το ερώτημά μου είναι το εξής:

για πιο λόγο να δηλώσεις εξώστη ως αυθαίρετη κατασκευή όταν ήδη δηλώνεις ολόκληρη κατοικία ως αυθαίρετη ... με το σκεπτικό οτι ούτως ή άλλως οι εξώστες δεν "μετρούν" στην έκδοση φορολογικών και αμοιβών ... εάν είμαι λάθος τότε θα πρέπει να δηλωθούν με αναλυτικό οι μπαζωμένες βεράντες και κλιμακοστάσια κοκ... αν πάτε έτσι θα βγάλετε αναλυτικό προϋπολογισμό 50k ευρώ και τους ιδιοκτήτες να σας κυνηγάνε ... γνώμη μου βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα 2 των εκτός σχεδίου, υπολογίζει με αναλυτικό τις μπαζωμένες βεράντες.

Ωστόσο έχεις δίκιο στο εξής: Αν δεχτούμε οτι υπολογίζουμε με αναλυτικό και τους εξώστες, όταν δηλώνουμε μια αυθαίρετη πχ κατοικία χωρίς άδεια εκτός από την υπέρβαση δόμησης κλπ θα προσθέσουμε και τους εξώστες με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Πως το εχω εκλαβει εγω το θεμα με τις βεραντες και τους εξωστες...

 

α. Αν δεν υπαρχει ο.α. τοτε παμε με αναλυτικο ειτε βεραντες ειτε εξωστες

 

β. Αν υπαρχει ο.α. τοτε υπολογιζουμε μια παραβαση την υπερβαση καλυψης για βεραντες μονο (οχι για εξωστες) και κια την κατασκευη τους με αναλυτικο...

 

Διορθωστε με αν κανω καπου λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.