Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη τοπογραφικού για την τακτοποίηση βάσει ν.4014/11


Recommended Posts

Λέει μέσα ο νόμος , αρθρο 24,σελ 6233

"..υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύ-

στημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπα-

σμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτο"

 

Ετσι που το διατυπώνει δεν αποσαφινίζει σε τί χάρτη πρέπει να τοποθετηθεί το ακίνητο. Δεδομένου οτι αυτα τα τοπογραφικά δεν περνάνε από δασαρχείο, δεν βλέπω το λόγο να τρέχω να βρώ το αντίστοιχο πεντοχίλιαρό της Γ.Υ.Σ, μηπως τελικά μια απλή ορθοφωτογραφία της περιοχής είναι αρκετή??

Link to comment
Share on other sites

'' Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία πλην του στελέχους, που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου. Επιπλέον στις προαναφερθείσες περιπτώσεις, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου. ''

 

Άρα, δεν απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87). Καταλαβαίνω καλά? Άρα σε οικοδομική άδεια με απλό τοπογραφικό χωρίς συντεταγμένες, για τακτοποίηση υποβάλλεται αυτό ή θέλει νέο?

Link to comment
Share on other sites

..δεν αποσαφινίζει σε τί χάρτη πρέπει να τοποθετηθεί το ακίνητο. Δεδομένου οτι αυτα τα τοπογραφικά δεν περνάνε από δασαρχείο, δεν βλέπω το λόγο να τρέχω να βρώ το αντίστοιχο πεντοχίλιαρό της Γ.Υ.Σ, μηπως τελικά μια απλή ορθοφωτογραφία της περιοχής είναι αρκετή??

 

Συνάδελφε εγώ θα έβαζα πεντάρι αλλά δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κανείς κάτι αν χρησιμοποιήσεις ορθοφώτο.

Παίζει ρόλο οδοιπορικού. Δεν ξέρω αν μπλέκεται το πράγμα με προδιαγραφές για τα εκτός σχεδίου τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο Παπ/νου και οι συνεργάτες του δε γνωρίζουν τι είναι το "5άρι". "Χάρτες" έχει πάρει το μάτι τους σε κάτι "σχέδια" που είδαν, "χάρτες" ζήτησαν στο νόμο που έφτιαξαν. Αυτά γίνονται όταν αναλαμβάνουν άσχετοι με ένα αντικείμενο (είδαμε πως τα πήγαν και στο δικό τους αντικείμενο βέβαια...) να συντάξουν νόμους για αυτό το αντικείμενο...

Link to comment
Share on other sites

Το 5k της ΓΥΣ είναι διάγραμμα, όχι χάρτης. Δύσκολα, αν όχι καθόλου, δεν εξυπηρετεί σαν οδοιπορικό.

 

Άποψή μου είναι η χρήση του χάρτη 50k ΓΥΣ που απαραίτητα διαθέτει κάποιος που θέλει να λέγεται τοπογράφος.

 

Επίσης άποψή μου πως, εναλλακτικά, δε θα ήταν παράνομη/παράτυπη η χρήση αποσπάσματος ορθοφωτοχάρτη από εγκεκριμένη πηγή (Δ/νση Γεωργίας ή ΟΚΧΕ)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιαμβλιχε εγω καταλαβαίνω ότι όταν υπάρχει οικοδομική αδεια δε θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό, υπό την έννοια ότι αφού έβγαλε άδεια κάποτε, δεν μπορει να είναι δασικό ή αιγιαλός ή ότι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο=εξαρτημένο τοπογραφικό, ανεξάρτητα αν έχει άδεια ή όχι.

 

Εντός σχεδίου=απόσπασμα ρυμοτομικού.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνει παιρνει ο καθενας...

Αν πληρωθεις εξαρτημενο κανεις εξαρτημενο...

Οντως και γω καταλαβαινω οτι δεν απαιτειται σε εντος σχεδιου....

Link to comment
Share on other sites

Εντος σχεδίου υπάρχει το ρυμοτομικό...είναι προσδιορισμένη η θέση ενός ακινήτου με βάση τα Ο.Τ. Στα εκτός σχεδίου προσδιορίζεται η θέση με τα εξαρτημένα...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει πως και εντός σχεδίου αν είναι τελείως αυθαίρετο, χωρίς καθολου ΟΑ, θέλει τοπογραφικό με ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.