Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

11 λεπτά πριν, kiriakos1990 said:

...και σε συνδυασμό με κάποια απόφαση (που δεν επισυνάπτεται)Πολυμελούς Πρωτοδικείου του έτους 1994 .Θεωρείται ε ότι πρέπει να κάνω περεταίρω περαιτέρω έρευνα ή είμαι καλυμμένος και το οικόπεδο προϋπάρχει του 1981 οπότε χτίζει κανονικά ;

Χρήζει περαιτέρω έρευνας και οπωσδήποτε να βρεις την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας, 

Η ερώτηση μου δεν είναι 100% σχετική με το θέμα, αλλά πίστεψα ότι εδώ έπρεπε να ρωτήσω:

Σε οικισμό προ του 23, οριοθετημένο το 1978, υπάρχει απαίτηση για παραχώρηση λωρίδας με σκοπό την δημιουργία οδού πλάτους 4μ.;

Επίσης, το όλο ζήτημα που διαβάζω ότι υπάρχει με την απόδειξη του κοινόχρηστου χαρακτήρα των οδών στους οικισμούς <2000 κατοίκων, ισχύει και για τους οικισμούς προ`23; Ρωτάω γιατί το οικόπεδο μου έχει μοναδικό πρόσωπο σε "αμφιλεγόμενο" δρόμο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε προ 23 οικισμό δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση. Όμως αν έχεις οικόπεδο μετά το 1981 πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο (δεν ενδιαφέρει το μήκος προσώπου, ούτε το πλάτος της οδού).

Αν θέλεις πες μας αναλυτικά το θέμα που σε απασχολεί να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Σε οικισμό προ '23, οριοθετημένο το 1978, έχω οικόπεδο με κτίσμα, το οποίο περιγράφεται σε συμβόλαιο του 1934 και του 1968. Στο παλιό συμβόλαιο αναφέρεται ότι συνορεύει με δρόμο (σε λάθος πλευρά - λάθος προσανατολισμός), στο μεταγενέστερο όχι.

Ο δρομίσκος που οδηγεί σήμερα στο ακίνητο είναι πλάτους 3-3,5 τ.μ., άρχεται από κεντρική οδό του οικισμού και επι της ουσίας δίνει πρόσωπο στην ιδιοκτησία μου και σε άλλη μια ιδιοκτησία (χωρίς αυτήν θα είμασταν και οι δυο τυφλοί).Τον δρομίσκο αυτό τον εντοπίζω ξεκάθαρα σε Αεροφωτογραφία του 1970, ενώ δεν φαίνεται να έχουν γίνει έργα από την κοινότητα, μόνο ένα απλό τσιμέντωμα.

Διαισθητικά φαίνεται σαν πρωήν ιδιόκτητος χώρος που αφέθηκε σε κοινή χρήση.

Επίσης το κτίσμα μου είναι πάνω στο πρόσωπο του οικοπέδου, άρα αν υπήρχε απαίτηση, δεν θα μπορούσα να παραχωρήσω λωρίδα.

Ο προβληματισμός μου ήταν στο κατά πόσο είναι το οικόπεδο οικοδομήσιμο, αν και βάσει όρων δόμησης, δεν υπάρχει καν απαίτηση προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο οικισμός παραμένει προ 23 και δεν οριοθετήθηκε δυνάμει των διατάξεων του ΦΕΚ 181/Δ/85. Υπό την προϋποθεση αυτή το πολεοδομικό καθεστώς του οικισμού διέπεται από το ΠΔ/2-3-81  (ΦΕΚ-138/Δ/13-3-81) στο άρθρο 4 του οποίου αναφέρεται ότι

1. "α)" 'Αρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα οικόπεδα τα οποία έχουν ελάχιστον εμβαδόν δύο χιλιάδας (2000) μ2 και πρόσωπον επί υφισταμένου κοινοχρήστου χώρου. 

Το παραπάνω για οικόπεδα που δημιουργούντα μετά τις 13.3.81. Αν ανατρέξεις στην παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου θα διαπιστώσεις ότι για τις περιπτώσεις κατά παρέκκλιση αρτιότητας (προ 81 με Ε<2000 τμ) δεν υπάρχει απαίτηση για πρόσωπο σε δρόμο.

2. Κατά παρέκκλισιν των διατάξεων της προηγουμένης παραγράφου θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα τα οποία έχουν 
α) κατά την ημέραν δημοσιεύσεως του παρόντος Διατάγματος: 
Ελάχιστον εμβαδόν: τριακόσια (300) μ2 και 
β) κατά την 25-7-79, ημέραν δημοσιεύσεως του ΠΔ/19-7-79 "περί τροποποιήσεως των όρων και περιορισμών δομήσεως των οικοπέδων των κειμένων εντός των ορίων των νομίμως υφισταμένων οικισμών κλπ." (ΦΕΚ-401/Δ):  Ελάχιστον εμβαδόν: εκατόν πεντήκοντα (150) μ2. 
3. Ωσαύτως θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με οίας διαστάσεις και εμβαδόν είχον κατά την 2-7-68, ημέραν δημοσιεύσεως του ΒΔ/15-6-68 "περί καθορισμού των όρων και περιορισμών δομήσεως των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών κλπ." (ΦΕΚ-111/Δ/68).

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι! Με ΦΕΚ 138/Δ/81 είναι οι Όροι Δόμησης.

Ωραία, αφού δεν προκύπτει θέμα με την κοινοχρησία του δρόμου, καλύφθηκα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω μία άδεια προσθήκης ορόφου που εκδόθηκε με το ΦΕΚ 111/Δ/1968 και η οποία έχει ημερομηνία αίτησης 27/02/1973, δηλαδή προ της τροποποίησης του ΦΕΚ 298/Δ/1973 και την έναρξη ισχύος του ΓΟΚ '73.

Ως σύστημα δόμησης έχει της πτέρυγες και ψάχνω να βρω ποια είναι η επιτρεπόμενη πλάγια - οπίσθια απόσταση που ίσχυε τότε.

Τα 2,50μ μπήκαν με την τροποποίηση του ΦΕΚ 298/Δ/1973 (που παραπέμπει στον ΓΟΚ '73), πριν όμως τι ίσχυε;


Πάω με αντίστοιχο άρθρο του ΓΟΚ '55 που λέει για τις πτέρυγες σε επαφή με το όριο ή ελάχιστη απόσταση 1μ. ;
ή αφού το ΦΕΚ 111/Δ/1968 δεν κάνει αναφορά στο συγκεκριμένο άρθρο, θεωρώ πως οποιαδήποτε πλάγια απόσταση ήταν αποδεκτή (ακόμα και 20εκ. π.χ.);

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια από τους παλιούς (ή καλούς γνώστες) σχετικά με το παραπάνω;

Ποια ήταν η πλάγια απόσταση για σύστημα πτερύγων, εκείνη την εποχή;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mikegad said:

 

Ποια ήταν η πλάγια απόσταση για σύστημα πτερύγων, εκείνη την εποχή;

Προς το παρόν στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι να παραθέσω το άρθρο 3 φεκ 111 Δ 68, πριν την τροποποίησή του. Αν πρέπει για κάποιο λόγο να ψάξεις τις τότε αποστάσεις θα πρέπει να διαβάσεις τον τότε ΓΟΚ 55 και τις εγκυκλίους του. Στην μελέτη που κάνεις το ισόγειο δεν βρίσκεται στη σωστή θέση σύμφωνα με την άδεια;

 

άρθρο 3 φεκ 111 Δ 1968.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.