Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

On 16/4/2022 at 10:52 ΜΜ, Pavlos33 said:

1. Εννοείς ότι υπάρχουν αμφιβολίες για δημιουργία δρόμου και μετά το 81;

2. Το οικόπεδο που δημιουργείται μετά το 81 για να είναι άρτιο απαιτείται Ε=2.000 τμ και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο, με οποιοδήποτε μήκος.

Καλησπέρα Παύλο,

1. Όχι ακριβώς. Εννοώ ότι π.χ. εμέσως για τους κάτω των 2000 κατοίκων αρκεί να υπάρχει ο δρόμος πρίν το 1985. Για τους προ 1923 οικισμούς εάν πάμε με το γράμμα του νόμου, τα πράγματα δεν είναι τοσο εύκολα, πρέπει να υφίσταται πριν το 1923. (τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το οικόπεδο έχει δημιουργηθεί προ της 13-3-81 ΔΕΝ έχει απαίτηση προσώπου

Το 1985 (για τους <2000 κατ.) είναι το χρονικό όριο ώστε να μη γίνει δημιουργία δρόμου (μετά το 85) στα μουλωχτά.

Κι αυτοί οι οικισμοί, προ του 23 ονομάζονταν πριν το 85. Άρα, αν και δεν αναφέρεται πουθενά, θεωρώ πως για τους >2000 κατ. αρκεί ο δρόμος (για τον κανόνα) να προϋπάρχει της οριοθέτησης του οικισμού ή να έχει τεθεί σε κοινή χρήση μέσω απαλλοτρίωσης ή άλλης νόμιμης διαδικασίας..

Αν αρχίσουμε να ψάχνουμε τι προϋπήρχε του 23, θα βρεθούμε προ εκπλήξεων... 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 Βρίσκομαι σε περιοχή του ΣΧΟΟΑΠ Οιτύλου. Στη Μάνη για διαφόρους λόγους δημιούργησαν οικισμούς ανά οικογένειες, που μάλιστα το επίθετο αυτής ήταν και το όνομα του οικισμού π.χ. Αβραμιάνικα, Μπουτσελιάνικα..... Έναν τέτοιο μικρό οικισμό το ΣΧΟΟΑΠ δε τον αναφέρει καθόλου, όχι μόνο στα όρια - στο τέλος του ΦΕΚ του ΣΧΟΟΑΠ- ,αλλά και μέσα στους διαφόρους πίνακες της πληθυσμιακής οργάνωσης κ.λ.π. 

  Τοπογραφικό του 1997, αναφέρει πως είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ως εντός οικισμού του προ 23. Κοίταξα από περιέργεια την απογραφή του 1921 και όντως στη Τοπική Κοινότητα που υπάγεται αναφέρεται ως οικισμός. 

  Η απορία μου είναι η εξής: Μήπως από τη στιγμή που δεν υπάρχει στο ΣΧΟΟΑΠ του 2013, θεωρείται το θέμα λήξαν;  δεν το θεωρούμε οικισμό.

 

 

Μία μέρα μετά...

Έπειτα από τηλεφωνική συνομιλία με τη Πολεοδομία Γυθείου, μου είπαν πως αυτοί βλέπουν τον οικισμό μου στα αρχεία τους, ως οικισμό προ 23. Τον ξέχασε ο μελετητής; Η αλήθεια είναι πως σήμερα 3 σπίτια είναι, οπότε διόλου απίθανο να μην έχει γίνει τοπογραφικό ή οποιαδήποτε εργασία για να βρεθεί η αναντιστοιχία. 

Έστω πως ζητάω εγγράφως να βεβαιωθεί ο οικισμός ότι είναι προ 23. Έστω πως το δίνουν. Αφού δε φαίνεται στο ΣΧΟΟΑΠ, θα έχω πρόβλημα;

   

Edited by Afi8ionado
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ένας οικισμός όπου υπάρχει στην απογραφή του 1921 σημαίνει αυτομάτως πως είναι και οικισμός προ 23;  χωρίς να τροποποιήθηκαν αργότερα οι όροι δόμησης του. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οικισμοί και οικισμοί (προ 23)

Βασική προϋπόθεση για να ενταχθεί κάποιος σε αυτή την κατηγορία, είναι να φαίνεται στην απογραφή του 1921.

Τα όρια (κάποιων εξ) αυτών, έχουν καθοριστεί (κυρίως τη 10ετία του  70). Για τους υπόλοιπους, προκειμένου για έκδοση άδειας, γίνεται αυτοψία.

Οι όροι δόμησής τους έχουν καθοριστεί με ΒΔ (1968) & ΠΔ (μετέπειτα). Αυτό που ισχύει σήμερα είναι το ΠΔ του 81.

Μετά το ΠΔ της 24-4-1985, ως προ 23 θεωρούνται όσοι δεν οριοθετήθηκαν ως <2000 κατ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν οικισμό, ο οποίος σε τοπογραφικό του 1997 φαίνεται σαν οικισμός προ 23 χωρίς όρια. Στη συνέχεια το 2013 στη περιοχή έγινε ΣΧΟΟΑΠ, αλλά «ξέχασε» αυτό τον οικισμό. Η υπάλληλος της Πολεοδομίας μου είπε πως έχουν ξεχαστεί και άλλοι οικισμοί. Επιμένει όμως πως αφού ο συγκεκριμένος αναφέρεται στην απογραφή του 1921 είναι σίγουρα οικισμός προ 23. ( δηλαδή ισχύει το ΠΔ του 81 ). Ισχύει;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα. Έχω μπερδευτεί με μια περίπτωση διωροφης οικοδομής με υπόγειο που ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη με ΣΟΙ κατά τον έλεγχο στο διάγραμμα κάλυψης. Στο ισόγειο υπάρχει τμήμα κατοικίας προ του 1955 50,88 τμ όπου το 73 βγήκε άδεια προσθήκης κατ'επέκταση 30 τμ με υπόγειο 30 τμ. Άρα σύνολο ισόγείου 80,88 τμ .Το 82 βγήκε άδεια για ανέγερση ορόφου με συνολική επιφάνεια 86,77 τμ όπου ύπάρχουν μικροδιαφορές στις διαστάσεις και αυθαίρετοι εξώστες και μια αποθήκη στον ακάλυπτο κάτω των 15 τμ. Το οικόπεδο είναι 137 τμ και βρίσκεται σε περιοχή όπου ίσχυε το διάταγμα των οικισμών προ του 23 κατά το χρόνο έκδοσης της άδεια ορόφου. ΤΟ διάταγμα αναφέρει ότι για οικόπεδα κάτω των 200 τμ η ανώτατη δόμηση είναι 160 τμ. Εγώ στην περίπτωσή μου έχω 167,65 τμ εγκεκριμένα!!!!! από την πολεοδομία. Υπήρχε κάτι στο διάταγμα πδ 2/13.03.1981 που μου διαφεύγει ή όντως η οικοδομική άδεια δεν βγήκε σωστά? Πως θα το αντιμετωπίζατε? Εντωμεταξύ το διάγραμμα κάλυψης του 82 δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με συντελεστή δόμησης.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η πρώτη Ο.Α εκδόθηκε με εφαρμογή του ΓΟΚ 73 ή ενδεχομένως με ΓΟΚ 55 (αν η Ο.Α εκδόθηκε πριν την ημερομηνία ισχύος του ΓΟΚ 73) και σε συνδυασμό με το  ΒΔ/15-6-68---ΦΕΚ-111/Δ/68 (όροι δόμησης προ 23). Η δεύτερη άδεια εκδόθηκε δυνάμει διατάξεων ΓΟΚ 73 και σε συνδυασμό με το ΠΔ 2/81 (ΦΕΚ 138/Δ/81). Μελετάς σε σχέση με τα σχέδια των δυο Ο.Α και σε συνδυασμό με τον τότε κανονισμό να κρίνεις αν η δόμηση που αναφέρεται στην Ο.Α είναι σωστή. Στους προ 23 οικισμούς ίσχυε το σύστημα πτερύγων και το ποσοστό κάλυψης ήταν 60%. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.