Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Μήπως κάποιος μπορεί να πει με ποιες εργασίες γίνεται ο υπολογισμός της αμοιβης του ΤΕΕ για το τοπογραφικό ΕΓΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ & ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΜΕ ΥΨΟΜΕΤΡΑ

ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ / ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ

Ή ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΣ

Αν είναι εντός σχεδίου πόλεως θέλει και ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΗΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Χρειάζεται τοπογραφικό ΕΓΣΑ σε περίπτωση απλής μεταβίβασης ακινήτου εντός σχεδίου χωρίς πολεοδομικές παραβάσεις;Μου το ζήτησε ο συμβολαιογράφος..έλεος δηλαδή..Δεν διάβασα κάτι τέτοιο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και εγώ με συμβολαιογράφο και τους έχει έρθει ενημέρωση από το σύλλογο τους για το νέο νόμο περί οικοδομικών αδειών γι αυτό και στο ζήτησε.

Link to comment
Share on other sites

Για τον νόμο 4014 για την τακτοποίηση, στα ΕΝΤΟΣ με ΟΑ, ΔΕΝ θέλει.

ΑΛΛΑ η τροποποίηση του νόμου που έγινε στις 9/11/11, λέει ότι ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ (γενικά) ΘΑ ΘΕΛΕΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτο με το τοπογραφικο σε ΕΓΣΑ με τις βεβαιωσεις θα καταληξει να κανουμε το εξης: Θα μετατρεπουμε τις συντεταγμενες του αγρ. απο την τοπογραφικη ή των δομημενων γηπεδων απο το πογραφικο που εχουν σε HATT ή σε οποιαδηποτε αλλα μορφη σε ΕΓΣΑ και θα το υπογραφουμε.... αυτο που θελουν να κανουν με τα τοπογραφικα σε εγσα ειναι για να μπορουν να ελεγχουν απ'ευθειας μεσω κτηματολογιου τις αεροφωτογραφιες και να ολοκληρωσουν το κτηματολογιο.

 

Βεβαια ετσι οι συντεταγμενες πεφτουν 5 με 6 μετρα διπλα απο την πραγματικη κατασταση...

 

ολο αυτο που παραθετω ειναι προσωπικη μου γνωμη , και δεν μπορει καποιος που θελει να πουλησει ενα αγρ. αδομητο 5 στρ που κανει τουλαχιστον εδω 5χ500 = 2500 ευρω να πληρωσει περα απο 300 ευρω την βεβαιωση και κανα 1000 ευρω για κανονικο τοπογραφικο ειναι εξωπραγματικο...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τραγικο...

Να μη θελει για τακτοποιησεις αυθαιρεσιων και να θελει για μεταβιβασεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν τόσοι άσχετοι με τη γεωδαισία ασχολούνται με το αντικείμενο έχει πολύ γέλιο. Αλλά κλάμα για τους κακόμοιρους πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.