Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου με πρόγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Σε περίπτωση που το πρόγραμμα του ΤΕΕ βγάζει αμοιβή μικρότερη από το ελάχιστο παράβολο των 1.500 ή 2.000 € των αυθαιρεσιών κάτω των 20 μ2 βαζω την τιμή αυτή ή βάζω το παράβολο που λέει ο νόμος ?

Για παράδειγμα έχω σοφίτα 16 μ2 που πληρεί τις προδιαγραφές του άρθρου 24 και που κανονικά πληρώνει μόνο το πραράβολο των 2.000 € (εντός σχεδίου περιοχή) και το πρόγραμμα μου βγάζει πρόστιμο 1.200 €.

 

Ποιό ποσό θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Προφανών εννοείς βγάζει πρόστιμο μικρότερο, όχι αμοιβή. Πληρώνει το παράβολο. Υπάγεται στην ειδική περίπτωση του αρθρ.24 μέχρι 20τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να βγάζει πρόστιμο μικρότερο από 2000 ευρώ για εντός σχεδίου τότε προφανώς και δεν καλύπτονται οι προυποθέσεις του άρθρου 24. Σε όσες περιπτώσεις έχω δοκιμάσει να υπολογίσω πρόστιμο και υπάγονται στο άρθρο 24 τότε το πρόστιμο βγαίνει 2000, διαφορετικά αν είναι μικρότερο είτε υπάρχουν 2 παραβάσεις είτε είναι μεγαλύτερη η υπέρβαση του 20% της δόμησης κτλ. Αυτό έχω διαπιστώσει. Σε κάθε περίπτωση νομίζω συμφέρει να 'ανακαλύπτουμε' και μια ακόμα παράβαση ειδικά όταν τα τετραγωνικά είναι λιγά και το πρόστιμο πολύ μικρό, είναι κρίμα να πληρώσει κανείς 2000 ενω το πρόστιμο βγαίνει 600-700 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα να κάνετε χρήση της ορολογίας του Ν-4014.

Ενώ γράφετε για παράβολο εννοείτε το πρόστιμο ή το αντίθετο και γίνεται μπέρδεμα.

Είναι που είναι ο νόμος μπερδεμένος από χέρι, να κάνουμε και εμείς λάθος στην χρήση της ορολογίας που χρησιμοποιεί...

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

'Εχω περίπτωση που έχω μόνο υπέρβαση ύψους. Έχει γίνει στην ταράτσα αποθήκη και BBQ. Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, άρα έχω μόνο υπέρβαση ύψους. Στο φύλλο καταχωρήσεων δεν βάζω μ2 δηλώνω μόνο το ύψος σε εκατοστά αλλά δεν μου υπολογίζει το πρόστιμο. Πρέπει να δηλώσω και μ2 στο Υ/Δ? αφού δεν έχω υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Υπόλοιπο δόμησης μπορεί να έχεις αλλά από τη στιγμή που η αποθήκη έχει κατασκευασθεί καθ υπέρβαση του μέγιστου ύψους δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί με οικοδομική άδεια. Επομένως λογικά θα πρέπει να δηλώσεις τα μ2 της αποθήκης σαν υπέρβαση δόμησης και ύψους και το bbq με αναλυτικό- λογικά 500ευρώ. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή λογικά τα τετραγωνικά υπέρβασης δόμησης θα είναι <50%, ο συντελεστής δε θα σε επηρεάσει (1,00)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση που μάλλον ταιριάζει εδω και αδυνατώ να βρω απάντηση....

 

Σε κάθε φύλο καταγραφής βάζουμε ποσοστό Υ.Δ.

Αυτό το ποσοστό αφορά την αυθαιρεσία του τρέχοντος φύλλου καταγραφής ή την συνολική για το εξεταζόμενο ακίνητο?

 

Για παράδειγμα σε μια περίπτωση έχω:

 

- υπόγειο 50 τ.μ ξεμπαζωμένο

- 2 ενδιάμεσους ορόφους χωρίς πρόβλημα

- και σοφίτα 60 τ.μ. με υπέρβαση ύψους

- Επιτρεπόμενη & πραγματοποιούμενη δόμηση 130 τ.μ.

 

Κάνω ξεχωριστό φύλλο καταγραφής για το υπόγειο και τη σοφίτα. Πως βάζω όμως την Υ.Δ. στο κάθε φύλλο?

 

α) Συνολικά για το ακίνητο έχω Υ.Δ. από 50 ως 100 τ.μ.

β) Όμως το καθένα επιμέρους δίνει Υ.Δ <50 τ.μ.

 

Ποιό από τα 2 βάζω στο φύλλο καταγραφής???

 

Το πρόστιμο έχει προφανώς σημαντική διαφορά και ο πελάτης βιάζεται πολύ γιατί έχει ήδη πάρει προκαταβολή από αγοραστή και θέλει να ολοκληρώσει τη μεταβίβαση. Στο ΤΕΕ αδυνατώ να βγάλω γραμμή και από επικοινωνία με φίλους συναδέλφους δεν έβγαλα άκρη!

 

Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει...

 

Ευχαριστώ

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

εκ παραδρομής δημοσιευτηκε 2 φορές...συγνώμη, έγινε από απειρία! :???:

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.